Gerçek Sosyal Mühendis Nasıl Olunur ? | Giriş + 5.Madde

TaoLao

Katılımcı Üye
4 Ara 2020
602
200
127.0.0.1
Gerçek Sosyal Mühendis Nasıl Olunur ? | Giriş + 5.Madde

Merhabalar, bu konumda sosyal mühendislik dediğimiz olay aslında nedir ? nasıl olunur ? herkes olabilir mi ? gibi gibi sorulara yervereceğim.
Ayrıyetten ufak tefek teknik ve taktiklerden bahsedeceğim.

Baştan söyleyim, mevzu çok derin olduğu için doğaçlama gideceğim, bazı cümlelerim'den anlam çıkaramazsanız normaldir, kafanıza takılan yerleri sorabilirsiniz, elimden geldiğince cevaplarım.

Keyifli okumalar dilerim.

HnsPD.jpg

Sosyal mühandislik nedir kısaca bundan bahsedelim;

Sosyal mühendislik, bir kişi, topluluk, yahut herhangi bir varlığı, çıkarlarınız doğrultusunda, bir bağ oluşturup, bu bağ üzerinden yapacağınız manüpilasyon sayesinde laf cambazlığı yapmak, vücut okumak vs. diyebiliriz.

Peki sadece bukadar mı ?

Tabii ki hayır, dediğim gibi derin bir mevzu olduğundan seriler halinde teknik ve taktikleri paylaşmayı düşünüyorum.

1- Manüpilasyon cümleleri nasıl kurulmalı ?
2- Kuracağımız cümleleri ne tür bağlar üzerinden gerçekleştirmeliyiz ?
3- Bu bağları ne türde çıkarlar için, nasıl inşa etmeliyiz ?
4- Karşınızdaki(ler) ile ilk etkileşim nasıl olmalı ?
5- Vücut hatları, yüz hatları, elleri, ayakkabıları, saçı, sakalı, giyim sitili, ses tonu gibi, pek çok detay üzerinden kişi analizi nasıl yapılır ?

Şimdi burada bir kilit nokta var, 5. maddeyi ben size anlatamam, izzah edemem, anlatsamda anlamazsınız, saçma gelir.
5. Maddeye ilişkin söyleyebileceğim birkaç şey yok değil tabii ki, karşınızdaki(leri) analiz edebilmeniz için tecrube çok önemlidir.
Ne tecrubesi diyecek olursanız, önsezileriniz çok kuvvetli olmalı, nasıl geliştireceğinizi sorarsanız, size derim ki, gözlemci insan tipi olun. Evet pek çok kişi genelde "Sosyla mühendis sosyal olur, insanlarla çok konuşur..." vs. vs. cümleler kurmasına rağmen, ben buna karşıyım, bana göre gözlemci insan tipi her zaman daha çok şey bilir.

Meselâ, her okulda, her ortamda vardır bu kişiler, genelde olaylara uzak kalıp sadece dinler ve gözlemler. Aynı zamanda bu kişiler çok iyi bir dinleyicidir'ler. Okuduklarını, duyduklarını, kısacası öğrendiklerini çok iyi şekilde idrak ederler.

Öte yandan, karşınızdaki(ler) için yapılacak manüpilatif zihin saldırılarında çevreyi, kültürlerini, kutlamalar, ve pekçok ulusal/yöresel değerlerini anlamak gerekir.
Şimdi diyeceksiniz ki meselâ, "bu kişi(ler) yabancı ise nasıl olacak ?" O zaman da size derim ki: O bölgede ki yaşam stillerini bilmeniz gerekir, ne bileyim işte, örnek vermek gerekirse İngiliz'lerin çay, kahve, kurabiye gibi olmazsa olmazları, günlük rutinleri, vs. vs.
Meselâ bizler Türk milleti olarak genelde cana yakınızdır, temas'ta bulunmak ve bulunulmasından genellikle çok çekinmeyiz, ancak farklı milletlerde bu durum farklı olabilir, kimisinde bu durum el sıkışmaktan öteye gitmez.

5. Maddeyi burada noktalıyorum, yeterince detay verdiğimi düşünüyorum, dediğim gibi insanları tanıdıkça ruh hallerini, psikolojilerini, düşüncelerini, inançları (yada inanmadıkları) kısacası bir bakışta kişinin bir çok şeyini çözebilecek bir raddeye gelebilirsiniz.

Şimdilik bu kadarı yeterli, seriler halinde gelecek dediğim gibi, 5,4,3,2,1 şeklinde. Bunu serinin girişi gibi düşünebilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler. İyi forumlar.

LASTblack

Yeni üye
5 Tem 2021
14
1
16
Sağolun, hocam dediğiniz taktikleri uygulamaya çalışacağım Elinize sağlık Teşekkür ederim bilgiler için

Nonantiy

Moderasyon Ekibi Lider Yardımcısı
28 Haz 2020
1,980
1,077
Kayseri
Ellerine sağlık. Çok güzel olmus hatta okurken zaman nasıl geçti anlamadım bile.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.