-Giriş-Kotlin Nedir? Hello World Yazalım //ByPerPer

ByPerPer

Uzman üye
23 Mar 2018
1,986
95
İstanbul
Arkadaşlar son zamanlarda popüler bir dil olan kotlin hakkında konuşacağız ve giriş dersimizi yapıcağız.

kotlin_800x320.png

<Kotlin Nedir?>
Kotlin 2010(veya 2011-kesin kaynak yok)yılında JetBrains firması tarafından çıkan programlama dilidir.İlk sürümü 2016 yılında ortaya çıktı.Kotlin statik bir programlama dilidir yani her değişken tipini önceden belirtiyor olmasıdır.Mesela "int sayi=20"gibi.C, C++, C#, Java, Scala, Haskel gibi diller statik programlama dilleridir.Kotlin açık kaynaklı bir dildir ve üzerinde geliştirme yapabilirsiniz.Kotlin adı ise Rusya'da bulunan Kotlin Adasından gelmiştir.Zaten JetBrains firması Rusyadadır.

Kotlin'i eğer bilgisayarınıza birşey indirmek istemiyorsanız Kotlin'in kendi sitesinden kod yazabilirsiniz.Link:https://play.kotlinlang.org

Kotlin'i öğrenerek android programlama,web programlama gibi alanlardada kullanabilirsiniz.Örnek olarak android uygulamanız var siz bu uygulamayı java ile yaptınız;çok şanslısınız nedeni ise java kodlarının kotline çevirilmesi veyahut kotlin kodlarının javaya çevirilmesidir.Yani fenalık yapıp java uygulamalarını kotline çevirip para kazanabilirsiniz :) Ayrıca kotlinin bir diğer özelliği web programlamadır.Kotlinde yazdığınız kodu javascripte çevirebilirsiniz.

android-love-kotlin.png

Ayrıca Kotlin,Google developerlerinin hızlı ve daha az kodlu android uygulamaları kotlin sayesinde yapıldığı için desteklediği bir dildir.

<Kotlinin Amacı Nedir?>
Kotlin java ile sorunsuz çalışmaktadır.Hatta kendisine bir nevi java diyebiliriz çünkü çok benziyorlar.Kotlin javanın yazımını kolaylaştırmak,özgün ve javadan kısa kodlar yazmak için çıkarılmıştır.Yani kotlin javayı bitirdi gibi cümleler uygunsuzdur.Java ile Kotlin bir elmanın yarısı gibi düşünülebilir.

<Kotlin'de Hello World Yazalım>

220px-Kotlin-logo.svg.png

Kotlinde kodlara başlamak için;
ya böyle
Kod:
fun main(args : Array<String>) { }
yada
Kod:
fun main() {}
şeklinde yazılır.

Ekrana Hello World yazmak için;
Kod:
println("Hello World")
komutu kullanılır yada "print"komutuda kullanabilirsiniz.Ama print komutu alt satıra geçirmez sadece ekrana yazdırır.
DOE1Xm.png
Bu şekilde çıktıyı görüyoruz.
Kotlinde kod yazarken kodun sonuna isterseniz noktalı virgül(;)koyabilirsiniz,isterseniz koymazsınız.Çünkü kotlin buna pek önem vermez.

Arkadaşlar şunuda söyleyeyim bu ilk ders olduğu ve neyin ne olduğunu anlamak için uzun tuttum.Ayrıca her ders sonundaki kodları github adresimizde paylaşacağım.Github adresim:https://github.com/ByPerPer/Kotlin-Dersleri
Forumda ilk kotlin derslerini ben vereceğim bu büyük bir gurur.Bu gurura ortak olmak için konuya teşekkür ederseniz hem sevinir hemde motive olurum.

Sevgi ve Saygılarımla

ByPerPer

Uzman üye
23 Mar 2018
1,986
95
İstanbul
Forumdaki ilk türkçe kotlin kaynağıdır arkadaşlar.Teşekkür ederseniz sevinirim.Konumuz aktiftir sorularınızı yazabilirsiniz

leaks

Katılımcı Üye
29 Eki 2018
864
1
JetBrains'e güvenmiyorum. IDE'lerini asla kullanmam (PyCharm falan), çöp hepsi. Ayrıca yaptıkları dilin keywordleri çöp olmuş şirketin kendisi gibi, `fun' ne demek ulan?:D Ayrıca syntax'ı da sevmedim. Kotlin'i geçen sene duymuştum, Android NDK indirecektim GCC'yi Android için derleyeyim dedim. Yanlışlıkla SDK bölümüne girmişim, Kotlin örnek kodu vardı. Dili sevmedim, konu güzel ama. :trl

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.