Gizli Olmayan Veri Kalmayacak ! ● 'blackcoder

'Execution

Kıdemli Üye
13 Ocak 2018
3,227
29
Merhaba Değerli THT Üyeleri,

Bu konumda sizlerle bir Steganografi aracı olan OpenStego kurulumunu ve kullanımını uygulamalı olarak göstereceğim. Hazırsanız buyrun arkanıza yaslanın, yaklaşmakta olan bir cisim var..

KONU BAŞLIKLARI

- Steganografi Nedir ?

- Bazı Steganografi Araçları

- Gerekli Yazılımların Kurulması

- OpenStego Kullanımı

THSe2J.png

STEGANOGRAFİ NEDİR ?

Steganografi, iletişim gizliliği ve güvenli iletişim sağlanabilmesi adına görüntü ve ses dosyaları içerisine mesaj yerleştirilmesine denir. Şimdi bütün bu terimlerden uzaklaşın ve bir silah kaçakçısı olduğunuzu düşünün. Silahları gümrükten geçirirken ecza malzemesi adı altında ve ecza malzemeleri arasına saklayarak gitmesini istediğiniz yere götürdüğünüzü varsayın. İşte steganografi tam olarak bu. Görünen'in yanında bir de görünmeyen var ki işte bu görünmeyen de bizim dosyalara gizlediğimiz mesajımız oluyor. Şimdi tekrar teknik anlamda anlatımımıza dönelim. Dosyaların içerisine mesaj gizleme işlemi çeşitli yazılımlar yardımıyla yapılabilmektedir. Biz bu yazımızda OpenStego aracından yardım alacağız.

THSe2J.png

BAZI STEGANOGRAFİ ARAÇLARI

Steganografi araçları ses, video, metin, görüntü dosyalarına veri gizleyebilme imkanı sunar. Aşağıda bazı steganografi araçlarına yer verdim

• AudioStego
  • MP3Stego
  • ImageHide
  • Snow
  • StegoVideo
  • OpenStego
  • Steghide

THSe2J.png

GEREKLİ YAZILIMLARIN KURULMASI

İlk olarak aşağıdaki siteden makale tamamınca kullanacağımız OpenStego aracını indiriyoruz.

Kod:
https://sourceforge.net/projects/openstego/

OpenStego Virus Total

Kod:
https://www.virustotal.com/gui/file/c16d0a566214209453572ecbb6cf5bc178201f7b13a8da4efe13de08f8ee25d3/detection

THSe2J.png

OpenStego JAVA tabanlı bir araç olması sebebiyle windows bilgisayarınıza Java Runtime Environment yazılımını kurmanız gerekmektedir. Orijinal sitesinden indirip kurabilirsiniz,

Kod:
https://www.java.com/tr/download/

THSe2J.png

OPENSTEGO KULLANIMI (KAPAK DOSYASI VE MESAJ DOSYASINI BİRLEŞTİRME)

Yukarıdaki yazılımları kurduğunuzu varsayıyorum, işlemlerimize geçelim.

İlk olarak yazılımımızı çalıştırıyoruz. Bizi şöyle bir ekran karşılayacak,

THSe2J.png

Şimdi gizlemek istediğimiz bir txt dosyasını ya da herhangi bir görüntü dosyasını "Message Files" kısmından seçiyoruz. Burada dikkat etmeniz gerek husus da şudur; gizlediğiniz dosya görünecek olan kapak dosyadan daha küçük boyutta olmalı. Ben yazılım üzerinden gizleyeceğim metin dosyamı seçiyorum,

THSe2J.png

Şimdi sırada "Cover File" denen kapak dosyamızı seçiyoruz. Bu dışarıdan bakıldığında zararsız görünen bir resim dosyası olsun. Ben bu resmi yeşil adamların logosu olarak seçiyorum. Ancak siz kendi çektiğiniz sizden başka hiçbir yerde olmayan bir resim seçin aksi takdirde başkaları resminizi orijinaliyle karşılaştırıp gizli dosyayı ortaya çıkarabilirler. Ben şu an anlatım yaptığım için yeşil adamların logosunu kullanıyorum. Ve dediğim gibi seçeceğiniz resim dosyası gizleyeceğiniz dosyadan daha büyük boyutta olmak zorunda.

THSe2J.png

Şimdi çıktı dosyasının adını ve konumunu belirleyeceğiz. Bu çıktı dosyası gizli dosya ve kapak dosyasının birleşimi olacak. Ben masaüstünde "çıktı dosya" adında oluşturulmasını isteyeceğim. Sağ taraftaki gözat simgesine basıyorum ve oluşturacağım konuma gelip alttaki "File Name" yazan kısma çıktı dosyamın adını yazıyorum,

THSe2J.png

Bu işlemlerden sonra parola belirlememiz gerekiyor. Bu parola sayesinde çıktı dosyasını gönderdiğimiz kişi gizli dosyayı görüntüleyebilecek, herhangi bir parola girin,

THSe2J.png

İşlemleri tamamladıktan sonra Hide Data butonuna basın. Çıktı dosyası başarıyla hazırlandığında aşağıdaki gibi bir bildirim gelecek. Ve belirttiğimiz konumda çıktı dosyamız oluşturulmuş olacak.

THSe2J.png

OPENSTEGO KULLANIMI (ÇIKTI DOSYASINDAN GİZLİ MESAJI ELDE ETME)

Yazılımımızın sol tarafındaki panelden "Extract Data" kısmına geliyoruz. Sağ tarafta "Input Stego File" yazan kısımda çıktı dosyamızı altındaki "Output Folder To Message File" yazan kısıma ise mesaj dosyamızın çıkartılacağı konumu giriyoruz. Ardından parolamızı da girip "Extract Data" butonuna basıyoruz.

THSe2J.png

Aşağıda da gördüğünüz gibi görüntü dosyasına gizlediğimiz mesaj dosyamız belirttiğimiz konuma çıkartıldı.

THSe2J.png

OPENSTEGO KULLANIMI (FİLİGRAN DOSYASI OLUŞTURMA)

İlk olarak sol taraftaki panelden "Digital Watermarking" yazısına tıklıyoruz. Ardından "generate Signature" kısmına geliyoruz. Burada imzamızı oluşturacağız. Görünümü aşağıdaki gibidir

THSe2J.png

Şimdi üstteki kutucuğa imza dosyamız için parola gireceğiz. Ardından alt kısımdan imzamızın oluşturulacağı konumu belirleyecek ve imza dosyamıza isim vereceğiz,

THSe2J.png

İşlemleri tamamladıktan sonra "generate Signature" butonuna basıyoruz ve imzamızın oluturuluğuna dair bildirimimiz geliyor,

THSe2J.png

Şimdi ise yine sol taraftaki panelden "Embed Signature" kısmına geliyoruz. Burada imzamızı görüntü dosyamıza yerleştireceğiz. "File To Be Watermarking" kısmında görüntü dosyamızı seçiyoruz. ben yine aynı dosyayı seçeceğim,

THSe2J.png

"Signature File" kısmından imza dosyamızı seçiyoruz

THSe2J.png

"Output Watermarking File" kısmından oluşacak filigran dosyasının konumunu ve adını belirliyoruz

THSe2J.png

Ardından "Embed watermark" butonuna tıklıyoruz ve filigran dosyamız başarıyla oluşturuluyor.

THSe2J.png

Bu filigran dosyası ne işe yarayacak diye soracak olursanız da bu sayede dosyalarınızın telif hakkını belirlediğiniz dosyaya gömmüş oluyorsunuz. Bu sayede dosyanın kime ait olduğu nereden geldiği vs. bilgiler de dosya içerisine yerleştirilmiş oluyor.

Konuma burada nokta koyuyorum, teşekkür eder iyi forumlar dilerim..

Son düzenleme:

M3m0ry

Kıdemli Üye
3 Haz 2017
4,410
126
3
xD
Girn team yine efsane. Ellerinize sağlık süper çalışmalarınız var.

CH4M3

Uzman üye
19 Ağu 2017
1,926
1
16
php island
Yazdığınız yazı içeriği çok güzel, tamamını okumamış olsam da dikkatimi çektiği için yazmadan edemeyeceğim. Konu başlıklarının sıralanışını değiştirmeniz daha iyi olur. "Giriş, Gelişme Sonuç" değil de "gelişme, giriş, sonuç" gibi olmuş. Örneğin ne kadar doğru olduğu tartışılır ama ne dediğimi az çok anladığınızı düşünüyorum :))

Başlıkları kendimce düzenledim. Siz de uygun görürseniz gerekli düzenlemeleri yaparsınız.

- Steganografi Nedir ?

- Bazı Steganografi Araçları

- OpenStego Aracı Kurulumu

- OpenStego Kullanımı

Ek olarak Linux tabanlı işletimlerinin herhangi birinde OpenStego kurulum ve kullanımı konusu gelir mi?

Son düzenleme:

'Execution

Kıdemli Üye
13 Ocak 2018
3,227
29
Yazdığınız yazı içeriği çok güzel, tamamını okumamış olsam da dikkatimi çektiği için yazmadan edemeyeceğim. Konu başlıklarının sıralanışını değiştirmeniz daha iyi olur. "Giriş, Gelişme Sonuç" değil de "gelişme, giriş, sonuç" gibi olmuş. Örneğin ne kadar doğru olduğu tartışılır ama ne dediğimi az çok anladığınızı düşünüyorum :))

Başlıkları kendimce düzenledim. Siz de uygun görürseniz gerekli düzenlemeleri yaparsınız.

Ek olarak Linux tabanlı işletimlerinin herhangi birinde OpenStego kurulum ve kullanımı konusu gelir mi?

Kurulumlar yapılsın daha sonra konuyu ele alıp anlatayım diye düşünmüştüm. Sizin dediğiniz gibi editlememde bir sakınca yok teşekkür ederim düzeltmeniz için. :)

Bu konuda linux üzerinde OpenStego kullanımını da göstermeyi düşünüyordum hatta yazısı falan hazırdı. Ancak benzer diğer araçların linuxta kullanımını araştırdıktan sonra steghide anlatımı daha iyi olur diye düşündüm. Ekstrem komutlara girmektense en kullanışlı ve işlevli aracın kullanılması daha iyi olur. Çünkü bu araca ek olarak java runtime da kurulması gerekiyor ve komutlar steghide aracına oranla biraz daha karışık. Okurların da kafası karışmasın diye bu konuda openstego linux kullanımına yer vermedim. İlerleyen günlerde steghide konusu gelebilir forumda mevcut mu bilmiyorum tabi.

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.