Google Analytics Nedir, Neden Kullanılır?

'Chan

Uzman üye
1 Nis 2020
1,801
1,457
Shibuya
XMY8fX.png

Google Analytics Nedir?

Bir web sitesinin olmazsa olmazı ziyaretçileridir. Ziyaretçiler olmadan o web sitesi işe yaramaz. Ziyaretçilerin önemli olduğu kadar, web sitesinin SEO'durumuda oldukça önemli bir konumda yer alır. SEO yaparken; Web sitesini ziyaret eden kullanıcılar, kullanıcıların ülkeleri, dilleri, nereden geldikleri, en çok hangi içeriği görüntüledikleri gibi gibi uzunca etmenleri sıralayabiliriz.

Anlattığım bu hususları bilmek için bir web site analiz aracına ihtiyaç duyarız. Moz, SEMrush gibi şirketlerin yazılımları mevcut, ancak tam olarak doğru sonucu elde edemeyiz. Konu başlığından da anladığınız üzere, biz bu hususları ve daha fazlasını tek bir analiz servisi ile ulaşabiliyoruz. Google'ın geliştirdiği; Google Analytics.

Yukarıda Google Analytics'in bize verdiği bilgilerden yola çıkarak bir örneklendirme yapmak gerekirse;

Mesela bir e-ticaret firmamız olsun ve doğal olarak bu firmamızın bir web sitesi olsun. Web sitemizden alışveriş yapan ziyaretçiler hangi ürüne daha çok bakıyor, hangi ürüne bakıyor, nerede nasıl davranış sergiliyorlar gibi bilgileri edinerek biz satış performansımızı arttırabiliriz. Google Analytics'e girerek bu bilgileri 1-2 tuş ile elde ederek ürünlerimizi o yöne kaydırabiliriz ve bu vesileyle daha fazla kazanç elde ederiz. kısacası Google Analytics, bir web sitesine gelen ziyaretçileri hedef alarak onlar hakkında web sayfası üzerinden bilgi toplamaya ve bu bilgileri web site yöneticisine göstermeye yarayan bir analiz servisidir.

PdOfh9.png

Google Analytics Neden kullanılır? Kullanmak İçin 5 Neden

Dediğim gibi web siteleri için olmazsa olmazdır Google Analytics. Bir web siteniz veya uygulamanız varsa Google Analytics kullanmaktan kaçınmayın. Trafik detayınızın raporunu kolayca elde edebilirsiniz. Aşağıda Google Analytics kullanmak için 5 neden sıraladım :)

cwm2k9.gif

Ücretsiz !

Google'ın sağladığı Analytics hizmeti tamamen ücretsiz sunulmaktadır.

########################################

cLrXJh.png

Google'ın Diğer Araçları İle Kolay Entegre Edilmesi

Mesela Google ADS üzerinden reklam verdiğinizde, reklamlarınızdan gelen ziyaretçileri Google Analytics üzerinden ayrı bir rapor olarak görüntüleyebilirsiniz.

Uds5Ej.png

Hedef Kitleniz Hakkında Detaylı Bilgi Edinme

Yazımın ilk satırlarında bahsettiğim gibi Google Analytics, size ziyaretçiler hakkında detaylı bilgi verir. Bu sayede hedef kitlenizi belirleyebilir ve buna göre web sitenizin gidişat yönünü ayarlayabilirsiniz.

didND9.gif

Ne Tür İçerik Yayımlamanızı Belirlemede Büyük Ölçüde Katkı Sağlar

Gelen ziyaretçilerin yaşı, cihaz bilgisi, ülke bilgisi ve en çok hangi kategorileri ziyaret ettiğini göstermektedir. Örneğin kullanıcı, teknoloji kategorisini ziyaret ediyorsa siz içeriğinizi teknoloji yönüne kaydırırsınız. Bu sayede web sitenizin hiti katlanarak artar.

LYpeuU.gif

Hedef Ayarlama

Google Analytics menüsünde hedef ayarlayabileceğiniz bir ayar yer almaktadır. Bu ayarı yaparak aylık ziyaretçi hedefinizi vs. Ayarlayabilirsiniz.

PCAgIf.jpg

Google Analytics Nasıl Kurulur?

Bunun için bir Google hesabınız olması gerekmektedir. Öncelikle Google hesabı oluşturuyoruz.

1.Adım: Google.com adresine giderek sağ üst köşede yer alan "Oturum Açın" butonuna tıklıyoruz.

HzeI0r.png

5aE7rL.png

2. Adım: Hesap oluşturun butonuna tıklayarak, kendim için veya işletmem için seçeneğini seçiyoruz. Ben kendim için yazısına tıkladım.

LLaDFt.png

5aE7rL.png

3. Adım: Klasik olarak bir Google hesap açma işlemini gerçekleştiriyoruz. Ad, soyad kullanıcı adı ve şifre.

XQ0fvH.png

5aE7rL.png

4. Adım: İşlemleri tamamladıktan sonra artık bir Google hesabına sahip oluyorsunuz. Aşağıdaki bağlantıya giderek Google Analytics'in web sitesine giriyoruz.

Kod:
https://analytics.google.com/analytics/web/provision/#/provision

OO0syg.png

5aE7rL.png

5. Adım: Karşımıza mavi buton olan bir ekran geliyor. Mavi butona yani "Ücretsiz Kurulum yapın" yazısına tıklıyoruz.

5C41uJ.png

5aE7rL.png

6. Adım: Burada hesap adını giriyoruz. Herhangi bir isim koyabilirsiniz. Benim tavsiyem web site adınızı koyun. Daha sonra altta bulunan mavi tik işareti bulunan paylaşım ayarlarını ayarlamanız gerekiyor ama ben ayarlamadan geçiyorum. Siz de direkt olarak geçebilirsiniz. Aşağıda yer alan sonraki butonuna tıklıyoruz.

DZiq38.png

5aE7rL.png

7. Adım: Burada mülk adını, raporların oluşturulması için saat dilimini ve bölgemizi seçerek ileri butonuna tıklıyoruz.

G9GGGb.png

5aE7rL.png

8. Adım: Kendinize göre sektörünüzü, işletme boyutunu ve Google Analytics'i nasıl kullanmak istediğinizi seçerek oluştur butonuna tıklayın.

9hiBvq.png

5aE7rL.png

9. Adım: Ülkenizi seçin ve şartları kabul edin.

EGF6lB.png

5aE7rL.png

10. Adım: Google Analytics hesabımızı oluşturduk. Şimdi biz web sitemizi takip edeceğimiz için web seçeneğini seçiyoruz.

WMUXHt.png

5aE7rL.png

11. Adım: Web sitemizin URL'sini, adını ve takip etmek istediğimiz bilgileri girerek akış oluştur butonuna tıklıyoruz.

7WAutS.png

5aE7rL.png

12. Adım: Aşağıdaki görselde görmüş olduğunuz gibi işlemimiz tamamlandı. Ölçüm kimliğini web sitemize ekleyerek istatislikleri toplamaya başlayabiliriz. Bilgilerin toplanması için için 48 saat bekleyiniz. WordPress'de bu işlemi yapmak için "Analytics Code Integration" isimli eklentiyi kullanabilirsiniz.

gobJaS.png

5aE7rL.png

Kod:
[b][color="red"]Örnek (Gtag.js kodlarını görmeniz açısından)[/color][/b]

<!-- global site tag (gtag.js) - google analytics -->
<script async src="https://www.googletagmanager.com/gtag/js?id=g-b9tgqdfgdfg"></script>
<script>
  window.datalayer = window.datalayer || [];
  function gtag(){datalayer.push(arguments);}
  gtag('js', new date());

gtag('config', 'g-b9tdgdfgdfg');
</script>

VPvLJz.png

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.