Google Search Console'da Sitemap Dosyası Nasıl Gönderilir?

'Chan

Uzman üye
1 Nis 2020
1,801
1,458
Shibuya
logo.png

Sitemap Dosyası Nedir ?

Arama motorlarının web sitelerini dizine eklemesi için sitemap dosyası gereklidir. Arama motoru örümcekleri bir web sitesine giriş yaptığında orayı keşfedilmemiş bir çöl olarak görürler. Sitemap dosyası burada devreye girerek rama motoru örümceklerine çölün aslında keşfedilecek çok fazla kısımları olduğunu gösterir. Web sitesinde bulunan sayfaları, yazıları, etiketleri kısacası herşeyi sitemap dosyası tanıtır, gösterir, öğretir. Bu sayede arama motoru örümcekleri, arama sonuçlarında web sitemizin çıkmasını sağlamaktadır.

nn9Nvv.jpg

Search Console Üzerinden Sitemap Nasıl Gönderilir ?

Google'ın geliştirmiş olduğu Search Console, web site sahibi olan kişilerin web sitelerini ekleyerek onların durumunu kontrol etmeye yarayan bir web hizmetidir. Şimdi bir x web sitemiz olacak ve Search Console üzerinden erişim sağlayarak, oluşturmuş olduğumuz sitemap dosyasını göndereceğiz.

1. Adım: Google'u açarak "Google Search Console" yazıyoruz ve arıyoruz. Çıkan ilk web sitesine giriş yapıyoruz. :)

Ru1dsA.png

5aE7rL.png

2. Adım: Şimdi başla butonuna tıklayarak Google hesabımıza giriş yapıyoruz.

4Yqi5G.png

5aE7rL.png

HNikEC.png

5aE7rL.png

3. Adım: Google Search Console'ye girerek hesabımıza giriş yaptığımızda bizi direkt olarak Search Console'nin web sitemizi kontrol edeceğimiz alana yönlendiriyor. Sol bölümde yer alan "Site Haritaları" alanına tıklıyoruz.

b8w6pX.png

5aE7rL.png

4. Adım: Site sayfaları kısmına tıkladığımızda sitemap dosyasını göndereceğimiz bir sayfa açılıyor. Ben genellikle altyapı olarak WordPress kullanıyorum ve sitemap dosyası oluşturmak için "All İn One SEO" isimli eklentiyi kullanıyorum. Bu eklentinin otomatik olarak oluşturduğu sitemap dosyası ana dizinde sitemap.xml adında oluşuyor ve sayfa, yazı, kategori için bölünüyor. Bende bu eklentinin yaptığı şekilde sitemap dosyalarınızın bu şekilde olmasını tavsiye ediyorum. (2. Resimde görebilirsiniz.)

8w7IUa.png

5aE7rL.png

payL5h.png

5aE7rL.png

5. Adım: Şimdi gerekli bilgilendirmeyi ve adımları tamamladığımıza göre aynı sayfa üzerinden web sitemizin yazdığı boş kısma sitemap dosyamızın ismini yazarak gönderiyoruz. Ek olarak, robots.txt dosyanıza sitemap dosyanızı belirten bir alan eklemeyi unutmayınız. Örneğin;

Kod:
[B][COLOR="Teal"]Sitemap:[/COLOR][/B] [url]https://turkhackteam.org/sitemap.xml[/url]

rRjMMR.png

5aE7rL.png

Bvg8mk.png

5aE7rL.png

Aşağıda görmüş olacağınız gibi web sitemizin URL'leri dizine eklenme için gönderildi.

NpzkDC.png

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.