GRUB Yapılandırılmasının Onarımı

NMSHacking

Katılımcı Üye
4 Haz 2023
304
98
Merhabalar. Sisteminizde Linux ve Windows kuruluysa ve siz kurulu linux bölümlerinden birisini Disk Yönetiminde biçimlendirip sonra başka bir bölüme eklerseniz GRUB yapılandırması bozulur. Ve hata sonucu sistemi açtığınızda unknown filesystem : grub rescue> Bu sorunun çözümü için internette aşağıdaki komutlar kullanılmış cmd üzerinden.
Kod:
bootrec /fixmbr
bootrec /fixboot
bootrec /scanos
bootrec /rebuildbcd
Ancak üstteki komutların EFI bölümlerde çalışmama olasılığı var. Ve internette de bunun kolay çözümü anlatılmadığı için size sorunun kalıcı çözümünü anlatacağım. Bu çözümde hiçbir kurulum medyasına ihtiyacınız olmayacaktır.
1) Linux Sistemine Erişim
Öncelikle silmediğiniz linux dağıtımlarından birine girmeniz gerekiyor. Sistem başlatıldığında aşağıdaki hatayı alacaksınız.

Hata gelince aşağıdaki kodu girelim.
Bash:
ls
Komutu girince karşınıza sisteminizdeki bölümler gelecek. UEFI/GPT kullanıyorsanız;
(hd0,gpt1), (hd0,gpt2) ...
Legacy BIOS/MBR kullanıyorsanız;
(hd0,msdos1), (hd0,msdos2) ...
şeklinde bölümler sıralanacak. Bu liste sizin kullandığınız işletim sistemlerinin sayısına göre çoğalabilir.
Şimdi ise ls komutunu bu bölümler için deneyeceğiz. MBR kullanıyorsanız aşağıdaki şekilde deneyin.

Yukarıdaki bölümleri siz denemeyin. Siz sıralanan bölümleri deneyin.
GPT kullanıyorsanız aşağıdaki şekilde deneyin.

Tabii MBR bölümdeki uyarım burada da geçerli. Siz de gelen çıktıdaki bölümleri deneyin.

İstediğimiz çıktı yukarıdaki şekilde olacak. Bölümleri denediğiniz esnada filesystem is ext2 çıktısını aldığınız bölümü not edin. Şimdi aşağıdaki komutları girin sırayla.
Bash:
set boot=(ext2çıktısınıaldığınızbölüm)
set prefix=(ext2çıktısınıaldığınızbölüm)/boot/grub
insmod normal
normal
Bu komutları girince GRUB geçici olarak düzeltilmiş olacak. Şimdi GRUB menüsünden Linux dağıtımınıza giriş yapın.

2) GRUB Yapılandırmasını Sıfırlama
Terminale aşağıdaki komutları girin.
Bash:
grub-install /dev/sda
update-grub
Bu komutları girince bilgisayarınızdaki ilk diske GRUB sorunsuz olarak kurulmuş olacak. Bilgisayarlarda normalde boot diski varsayılan olarak /dev/sda bölümündedir. Sizde de öyle olması gerekiyor ama emin değilseniz aşağıdaki komutu girerek disklerinizi kontrol edebilirsiniz.

Benim sadece bir diskim var zaten. Sizde birden fazla varsa /dev/sdaX şeklinde gidecektir. O işlemi siz kontrol edebilirsiniz. Eğer yapamazsanız aşağıya yazın yardımcı olurum.

Zilant

Ar-Ge Ekibi Asistanı
25 Tem 2021
243
248
Kazan Şehri - Tataristan
Vay be zamanında ben de açmıştım bu konuyu hiç ilgi görmemişti :D Aynı kaderi yasayacak galiba bu konuda :)

NMSHacking

Katılımcı Üye
4 Haz 2023
304
98
Vay be zamanında ben de açmıştım bu konuyu hiç ilgi görmemişti :D Aynı kaderi yasayacak galiba bu konuda :)

Ah be hocam. Ama çoğu kullanıcı konudan yararlanıp bir beğeni bile atmadan geçtikleri için önemsemeyin. Valla insta hesap çalma diye konu açsak kat be kat ilgi görürdü ama trübünlere oynamıyoruz.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.