Gülümseyen Smiley Yapımı

CaptainSalvador

Adanmış Üye
17 Eki 2014
6,073
16
Teşkilat
Merhaba Arkadaşlar

Önceki .gif hakkındaki derslerimi ya da diğer arkadaşlarımızın derslerini incelediğiniz zaman photoshop ile oynayan resim yapmını az da olsa kavrayacaksınız. Bu dersimiz de genel olarak kavramanıza yardımcı olacaktır.Aynı işlemlerle farklı çalışmalar çıkarabilirsiniz.

Dersimize başlıyoruz.Bize gereken sadece adobe photoshop un herhangi bir sürümü ve öncelerden kalmış biraz bilgi.Photoshop da yeni sayfa açıyorsunuz.Boyutları 15*15 px olacak.Siz kendinize göre boyutlar seçebilirsiniz.Ancak arkaplan rengi olmayacak.Onu yeni sayfa açtığınızda Blackground Contents in Transparent ayarıyla yapabilirsiniz.Bu sizin çalışmanızı nereye koyarsanız koyun onun arkaplan rengini almasını alacaktır.

Şimdi çalışmamızı iyi görebileceğiniz şekilde büyütüyorsunuz.Kısa yoldan ctrl + yada ctrl - tuşlarıyla yapabilirsiniz.Elippical Marquee tool (kısaca=M) ile bir elips çiziyorsunuz.Kenarları tam yuvarlak olmayacak pürüzlü olacaktır bundan endişe etmeyiniz.Yeni layer açıp (layer1) çizdiğimiz elipsi istediğiniz renge boyuyorsunuz.

adsz_444.jpg

Elips çizip boyadığınız layer 1 e sağ tıklayıp Blending Options a tıklıyorsunuz.Aşağıdaki ayarları yapıyorsunuz.Farklı effectlerde ekleyebilirsiniz.

Gradient Overlay'a gelip...

adsz_445.jpg

Stroke'ye gelip...

adsz_446.jpg

Şimdi sıra kaş göz çizmeye başladı.Çalışmamız küçük olduğunda kaş,saç vb şeyleri çizmek biraz incelik istemektedir.Küçük gözükeceğinden ne olduğu belli olmayabilir.Ben sadece göz ve ağız çizeceğim.

Ben gözlerini kırpmasını istiyorum.İlk olarak dudak kısmını çizeceğim.Benim smileyimin gülmesini istiyorum.Onla göre çiziyorum.Çizim yapmak için basit olarak elippical tool(M) yi seçerek basit işlemlerle dudak çizebilirsiniz.

adsz_447.jpg

Not:Elippical marquee tool ile ilk önce bir elips çizdim sonra o çizdiğim elipsin üstüne bir elips daha çizerek delete tuşuna bastım.Siz farklı yöntemler deneyebilirsiniz.Kolaylık sağlasın diyede dudak la yüzü seçerek sağ tıklayıp merge layers diyebilirsiniz.

Dudak kısmı bitti.Şimdi hep gözü açıkken hemde kapalı olduğunda ki görüntüsünü çizeceğim.
Nasıl mı olacak ? mesela ilk I böyle dik bir çizgi çizeceğim.Bu gözün açık olduğunu belirtecek.Sonra - yatay çizgi çizeceğim buda kapalı olduğunu belirtecek.Göz kırpması için da farklı çalışmalar deneyebilirsiniz.

Ben yan yana aralarında 2 boşluk bulunan iki ı yazdım göz kısmına.ı ı bu şekilde yani.Çizersenizde olur ancak basit yöntemiyle böyle yapabilirsiniz.Sonra yine aynı işlemi kullanarak.- - yapınız.

adsz_448.jpg

adsz_449.jpg

Şimdi Sıra PÜF NOKTASINDA...

Şimdi sıra bu çalışmamızı oynatmada.Menülerden Windows/Animations seçeneğine tıklıyorsunuz.Gözleri açık hali yani ı ı halini seçiyorsunuz.Layer kutusunu şöyle yaparak elde edebilirsiniz.

adsz_448.jpg

Şimdi Animation dan yeni bir layer açıyorsunuz.
adsz_450.jpg

Yeni layer açtıktan sorna animations kutusuna.Layer kutusundan yatay gözleri seçiyorsunuz yani - - bunu.

adsz_451.jpg

adsz_452.jpg

Şimdi bu açtığınız animations kutusundaki layerleri birkaç kez çoğaltıyorsunuz.Ve dağılımını benim gibi yapıyorsunuz.

adsz_453.jpg

Aşağıdaki saniyelerinede dikkat ediniz.Saniyeleri kendinize göre ayarlayabilirsiniz.Dudağıyla da aynı şekil oynayıp farklı çalışmalar çıkarabilirsiniz.Diğer birkaç dersimde photoshop da .gif in nasıl kaydedilişini resimli olarak anlatmıştım.Burada kısaca anlatayım.File/save for web diyip çıkan sayfaya ok tuşuna basınız.Çalışmanız kaydedilmiştir.

ALINTI

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.