Hack: Elektronik park diski

HABİR

Kıdemli Üye
7 Şub 2016
2,077
1
CPH
Avrupaya uğramışlığın varsa eğer – hele ki kuzeyine, ozaman görmüşsündür: araçların ön camının alt köşesine yapıştırılan, manuel olarak ayarlanan yapışkan saatler.

Son dönemlerde bu uygulamaya bir yenilik dahil edilmiştir. Kullanılan yapışkan saatler elektronikleşmiş, işlemleri otomatikleşmiş ve bunun dışında güneş enerjisi ile çalışma özelliğine sahip olmuşlardır.

O7WZAQ.jpg

Bu uygulama sürücülere kolaylık salamadı değil: Park saatini kurmayı unutma gibi bir sorunu ortadan kaldırdı..fakat bununla yetinmelimiyiz?

Cevap tabikide ”hayır”.

Ve nedenini soracak olursanız:

Misal benim durumum budur: ben o bildiğiniz okulun ön kapısına arabasını park eden genç öğrencinizim. Çokda iyi bilmekteyim sadece ve sadece 1 saat boyu orada park iznim bulunduğunu.

Kendime her defasında diyorumki arabayı o bir saat içerisinde tenefüz için derse ara verildiğinde çekmeyi hatırlayacağım..lakin arkadaşlarla geçen sohbetin koyulaşması beni her seferinde yeniyor.

Öğrenciler için ayrılmış olan park alanına araçı bırakmış olsaydım, araç istediğim süre boyu sorunsuz park halinde kalabilirdi ve herhangi bir para cezası alınmamış olurdu.

QZklNv.jpg

Ama bunu yapmamamın bir açıklaması var. Bu bahsini ettiğim park alanı benim ders göreceğim yerden uzun bir mesafede.

Ve böylece seçeneklerim şunlarla sınırlıdır:

■ Öğrenciler parkını kullan
- Derse geç kal
+ Para cezası alma

■ Okul girişinde bulunan parkı kullan
+ Derse zamanında yetiş
- Oraya park ettiğini unut ve bir saati geçtikden sonra hatırla, git bak ve aldığın para çezasını kulağına küpe et..bir hafta sonra tekrarla.

28MkdN.png

■ Seçenek 3
+++ Elektronik park diskini hackle ve böylece ekranda görülen motoru durdurma zamanını istediģin gibi değiştir, güncelle – uzaktan. Misal, akıllı telefonundan bir mesaj üzeri komut vererek 😎

Düşünce şöyledir: cihazına erişiyorsun ve gereken eklentilerde bulunuyorsun ki istenilen komutlara cevap verilebilsin.

Eklenmeye müsaid bir çok özellik vardır elbet lakin en çok istediğimiz eklentiler arasında şunlar yer almaktadır:

■ GSM modem – Cihazlar arası iletişimi sağlamak amaclı.

■ GPS receiver/alıcı – Hatasız saat tespiti ve ayrıca araçın yer tespitini yapabilmek için. Hırsızlık vakalarında da faydalı olabilecek bir eklentidir.

NB: Bir park cezasının Danimarkada maaliyeti 650 DKK’dır. Bu sebebden dolayı sizlere önerim, hacklenmiş park diskiniz ile gelmeniz..yanında birde bana getirin : )

Saygılar
HABİR

DipNot: Ģirişimci arkadaşlara uluslararası bir fırsat – lakin satışınızı gizli sürdürün, yoksa yapışkana geri dönüş yapılır ve esnetilmiş olan yasa tekrar düzenlenir.

Ilham kaynağı (video görüntü mevcut):

Hacked parking disc can be controlled remotely | Hackaday

PPR6oO.png

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.