"Hacker Nasıl Olurum" // THT Sesli Anlatım //

Oğuz~#>

Kıdemli Üye
5 Tem 2009
4,772
17
Bursa
Önsöz
Sa arkadaşlar sapka olayına pek fazla önem vermesemde bilmeniz gerekir ..
Şimdi öncelikle kendine neden hacker olmak istediğini sor. Bu sorunun amacı siyah şapkalı (black hat) mı yoksa beyaz şapkalı (white hat) hacker olmak istediğini anlamak .Az biraz bahsedeyim Black Hatlar kâr amaçlı yada zarar vermek amaclı belli sistemlere saldıran hackerlardır.White hatlar ise sistemleri korumak için bilgilerini seferber eden hackerlerdir.Kısacası Siyah Yıkıcı Beyaz Yapıcı diyebiliriz. Unutmayın hedefsiz insan rotasız gemiye benzer. Ne olursa olsun önce bi hedefinizi belirleyin. Belirlediyseniz devam edelim.

Bunlara başlamadan önce mutlaka herhangi bir işletim sistemini orta derecede bilmeniz gerekiyor,az çok kendi sorunlarınızı çözebilmiş olmanız gerekiyor. Bana kalırsa şu anda en çok kullanılanişletim sistemi olan Windows 7’yi iyi bir şekilde bilmeniz gerekir, tabi Linux-blacktrack çokönemlidir ama biz win7 ile başlayalım bazı şeyleri öğrenmek için, win8 ye şimdilik bulaşmayalım çünkükullanacağınız bir çok yardımcı hack programı vesaire çalışmayabilir, uyumluluk sorun yaratabilir.
Sadece yazılım(işletim sisteminden bahsediyorum sadece) bilmenizde yetmez bana kalırsa, donanımhakkında bazı kavramları bilmeniz gerekir.

Tanım

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar ben Gördüğünüz üzere Corsi-x-x :) bugun sizlere bu saatlerde çektiğim bir anlatım videosunu paylaşıcam ayrıyetten bazı kısa anlatımlarım olucak buradan yazılı olarak girişim neden böyle oldu konu cok uzun vede sıkılabilirsiniz onun için :) Simdi ilk olarak anlatacağım konuları sıralarsak . ( videolu anlatım için konusuyorum )

# Konularım ilk olarak ( İlk Başlıkta 2 )

| > Kendi anlatımım ( kendim yazdığım )
| > Profesörlerin anlatımını yorumladığım ( pdf , ppt den yararlanılarak )

# Kendi anlatımım ( ikinci başlıkta 1 )

| > Bir hacker Nasıl olmalıdır ? Nasıl olunur ? neden olunur ? niçin olunur ? ( Temel )

#
Profesörlerin anlatımı ( Üçüncü başlıkta 3 )

| > Hacker Nasıl olunur
| > Temel Hacking Kültürü
| > Ahlaklı hacker Nedir Nasıl Olunurul ?

Not : Cektiğim video nun saldırı ile bir alakası yoktur savunma planı ön belirgindir güvenlik en temel konumuz olmuştur saldırı videoları veya bu işi nasıl yapıcaz gibi konular temelden sonra anlatılacaktır ....

/---------------------------------/
Gibi bir çok farklı içerik ve konu ele alınmıştır şimdiden izlediğiniz için teşşekkürler ..
Video : ^'"Hacker Nasıl Olurum"'^ // THT Sesli Anlatım // - YouTube
720 p de izleyiniz :D
Kullanılan materyaller istenildiği takdirde paylaşılacaktır arkadaşlar cunku temel bir anlatım yapılmıştır ...
/-------------------------------/

Not :

Cektiğim video nun saldırı ile bir alakası yoktur savunma planı ön belirgindir güvenlik en temel konumuz olmuştur saldırı videoları veya bu işi nasıl yapıcaz gibi konular temelden sonra anlatılacaktır ....

Dip not :

Hackerlık belki de dünyadaki en 'cool' işlerden bir tanesi. Zaten bu yüzdendir ki ülkemizde hackerlığa özenen, fakat bunun Google'da arama yapmak ile mümkün olabileceğini düşünen pek çok 'çocuk' var.

-----------------------------------------------------------------------

Bir hacker Nasıl olmalıdır ? Nasıl olunur ? neden olunur ? niçin olunur ?

Bir hackerdaki en belirgin özellikler ve materyaller : Beyin | ( Programlama dili bilmelidir ) aceleci olmamamalıdır sabr etmelidir | olumlu | zeki ( kucuk ayrıntıları fark etme ) | sosyal | aktif | kendini ifade edebilmeli | saygılı | sevgili | ingilizce | matematik |

Kapasitemiz : ( SINIRLANDIRILAMAZ ) Normal insanlarımız için ) " ( Sınırı arttırılabilir ) // // // // /*/

Sistem gereksinimler : | :

> Beyin :
> Okuduğunu anlamalı , yorumlama yeteneğine sahip olmalı .

> Bilgisayar :
> Ekran monütör anakart ram işlemci klavye fare :D güç kaynağı <

Bunların açıklamaları Video da yeralmaktadır izlerseniz cevaplarını alırsınız arkadaşlar
Buradan sonraki anlatımların hepsi videodan bağımsızdır ..
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
“Hacker” dendiğinde pek çoğumuzun aklına istediği sisteme girebilen, istediği kişinin bilgisayarını çökertip, ağdan koparabilen kişiler gelir. Oysa güvenlik arşivlerini iyi takip eden bir kişi gerekli patchleri yüklenmemiş bir sisteme kolaylıkla girebilir, ya da Denial Of Service Attack dediğimiz saldırı tekniklerini kullanarak kolaylıkla bir kişinin makinasını ağdan kopartabilir. Peki o zaman hacker ne? Bence hacker, kendi çalışmalarıyla yeni güvenlik açıkları bulabilen, exploitler yazabilen kişi, burada “üretici olma” boyutu gerçek anlamda hacker olmakla olmamak arasındaki çizgiyi belirliyor. Bu da tabii ki çok bilgili olmaktan geçiyor, Sürekli çalışacak, bilgili olacak ve bu bilgilerinizle yeni bilgiler üreteceksiniz.. “Beni hacker yapsana” sorusuna verilecek cevapta yukarıda bahsettiklerime bağlı aslında, hiç kimse seni hacker yapamaz, ne ben ne Phiber Optik ne de başka biri. Hele hele piyasada bol bol bulabileceğiniz “yeni başlayanlar için hack teknikleri”, “10 adımda root olma” türü yazılar her ne kadar iştahınızı kabartsa da size yol göstermekten öteye gidemezler.. Size bu dökümanları takip etmeyin demiyorum ama gerçekten “hacker“ lığa merak sarmışsanız size vereceğim abi nasihatlerine :) kulak kabartmanızda fayda var..
(Buradan sonrasını okumaya başlamadan önce şunları kendinize sorun:

------------------------------------------------------------------------

Bilgisayarla uğraşmak bana zevk veriyor mu?
Arkadaşlarım gezip eğlenirken, kızlarla dolaşırken ben program yazmayı mı yeğliyorum:)
Arkadaşlarım ya da ailem bilgisayarla kendilerinden daha fazla uğraştığımı sık sık söyleyip beni uyarıyorlar mı?
Bilgisayarda bir sorun olduğunda kendim çözebiliyor muyum ya da çözmek için çalışıyor muyum?
Bilgisayarla ilgili herhangi bri konuda yapamadığım bir şey olduğunda o problemi çözene kadar uğraşıyor muyum?
Şimdiye kadar herhangi birisi bana bilgisayarla uğraşırken hayran kaldığını söyledi mi?
Kendimi toplumdaki insanlarla karşılaştırdığımda kendimi vasatın üzerinde görebiliyor muyum?
Herhangi bir konu hakkında çalışmaya başladığımda büyük bir iştahla başlayıp sonra o projeyi istediğim düzeyde bitirebiliyor muyum? (Maymun iştahlı değilim değil mi?)

Sorular bunlar eğer ki 2 soruya HAYIR cevabını vermişseniz bundan sonrasını okumanıza gerek yok
Siz hangisisiniz?
(Üniversitelerde formasyon dersleri alanlar hemen hatırlayacaklar)
Bilgi Basamağı: Bilgisayar alanındaki terimleri, sınıflamaları, ölçütleri, yöntemleri, ilkeleri, yapıları ve kuramları tanımayı içerir (Bu aslında en meşakkatli adım, sürekli okumanız gerekiyor, aynı zamanda en teorik aşama)
Kavrama Basamağı: Bilgi basamağı daha çok ezberlemeyi kapsar. Bilgi basamağında öğrenilen bilgi kendiliğinden bir değere sahip olmaz Bilgi, ona sahip olan tarafından özümsenip sindirildiği ve kullanıldığında önem kazanır. İşte bu aşamada bilgi basamağında öğrendiklerinizi yeni bir biçimde, yeni düzenlemelerle sunabilme kabiliyetine sahip olmanız beklenir.
Uygulama Basamağı: Daha önce öğrendiklerinizi yeni durumlarda kullanmayı içerir. Yukarıda bahsettiğim bir exploiti kullanabilme ya da bir Denial Of Service Attack’ı uygulayabilme bu basamakta yapabilmemizin beklendiği davranıştır.
Analiz Basamağı: Varolan bir bilgiyi alıp bunu daha önce öğrenilenlerle teşhis edebilme davranışını ifade eder. Kavramadan farkı verilen bilginin içerisinde net olarak ifade edilmeyen bilgileri de anlayabilmedir. Örneğin bir sistem açığını okurken buffer overflow un ne olduğu anlatılmadığı halde sizden bunun ne olduğunu bilmeniz beklenir.
Sentez Basamağı: Daha önceden var olan bilgileri birleştirip ortaya yeni bir şeyler çıkarabilme. Örneğin NetBeui protokolünde var olan bir güvenlik açığıyla IPX/SPX üzerindeki bir güvenlik açığını birleştirip Netbios over IPX/SPX üzerine yeni bir exploit bulabiliyorsanız bu aşamadasınız demektir.
Değerlendirme Basamağı: Bu basamak bilgideki en üst noktadır, bu aşamaya gelmişseniz gerçek anlamda hacker’sınız demektir. Hem üretim hem de üretilenler hakkında yorum yapabilmeyi içerir. Sıfırdan bir exploit yazabilme ya da var olan bir exploit hakkında yorum yapıp bu açığın kapatılmasına yönelik yorumlar yapabiliyorsanız bu basamaktasınız.

Peki neleri bilmelisiniz:

En başta işletim sistemleri hakkında detaylı bilgilere sahip olmalısınız, sadece NT ya da sadece unix değil, tüm işletim sistemleri hakkında bilgi sahibi olmalı, en azından WindowsNT, herhangi bir Un*x hakkında detaylı bilgilere sahip olmalı ve bu sistemleri yönetmeyi bilmelisiniz. İşletim sistemleri birlikte nasıl çalışır, birbirlerine nasıl bağlanır sorularına cevap verebilmelisiniz. (Size bir tavsiye, ucuz fiyatlara satın alabileceğiniz bir P100 makinasına Linux kurup, günlük kullandığınız bilgisayara bağlayıp her iki makinayla de çalışıp oldukça fazla pratik yapabilirsiniz, kendi intranetinizde her türlü denemeyi masrafsızca yapacaksınız) Ayrıca bu sistemler üzerine nasıl WWW, FTP, e-mail vs. vs. sunucuları kurulur ve nasıl yönetilir sorularına cevap verebilmelisiniz.
Bilgisayarlar arasında nasıl iletişim yapıldığını bilmelisiniz, TCP/IP nasıl çalışır, veri paketlerini nasıl taşır, katman nedir vs. vs. bilmelisiniz En az bir programlama dilini bütün ayrıntılarıyla olmasa da en azından socket programı yazıp derleyebilecek kadar bilmelisiniz. Güvenlik listelerini takip etmelisiniz, unutmayın ki değerlendirme basamağına gelebilmek için önceki basamakları hakkıyla uygulayabilmiş olmanız gerekiyor.Ben bugtraq listesini takip ediyorum, bunun yanında Tattoman’in sitesini her gün ziyaret edip, pek çok sitede dolaşmaktansa tek site üzerinde en çok göze batanları alabiliyorum. (Tattooman’in sitesi: http://www.genocide2600.com/~tattooman ) min. geyik, max. bilgi demektir, unutmayın ki, internet mesailerinin büyük bir kısmını irc’yle geçirenler min. bilgi de kalırlar. (hemen aklıma Turk.Net’in yeni reklamı geldi, iki sayaç çizmişler birinde geyik 0’ı gösteriyor, diğerinde bilgi sayacı 100 lere dayanmış, promosyon çalışması da olsa Turk.Net’i bu reklamından dolayı tebrik ediyorum) Uğraşmaktan kaçmayın, sorunları çözebilmek için kafayı çalıştırın, var olanı bir şeyi yeniden keşfetmeye çalışmayın (son günlerin geyiği, bir firewall fırtınasıdır gidiyor herkes firewall yazmaya çalışıyor, gerçekten başarılı olacağınıza inanmıyorsanız hiç başlamayın) maymun iştahlı olmayın, başladığınız her işi mutlaka bitirin, piyasada yapılmaya başlanmış ve bitirilmemiş o kadar çok web sitesi var ki..
Asla ukala olmayın, insanları sevin, onlara birşeyler öğretmekten çekinmeyin, unutmayın ki “ne ekerseniz onu biçersiniz” “Muhabbetine” diyebileceğimiz bir çalışma içerisinde olun aynı zamanda, yani maddi gelir beklemeden çeşitli çalışmalar yapın ya da çeşitli gruplara katılın, ücretsiz olarak da bir şeyler üretilebileceğini görün ve ücretsiz bir şeyler üretin, aldığınız doyum yeni şeyler yapmanızı sağlayacaktır.
Asla zarar vermeyin, bir yeri hack ederseniz siteden hiçbir şey silmeyin, yapacağınız en fazla zarar index.html’yi index1.html olarak değiştirip kendi sayfanızı upload etmek olsun Bu işlerle uğraşırken kanuni çizgilerin dışına çıkıp da başınızı belaya sokmayın (asla kredi kartlarıyla uğraşmayın) Tüm okurlarımı seviyorum hiçbirinizin kafeslerin karşı tarafında olmasını istemem. Sağa sola backdoor gönderip, ya da sitesinde dağıttığı programların içine backdoor gömüp ben hacker’ım diye ortaya çıkan LAMER’lardan olmayın. Eğer ki yeni başlamışsanız kendinizi “newbie” olarak kabul edin ve asla “şunu şöyle asarım bunu böyle kırarım” gibi laflar etmeyin. Unutmayın ki “newbie” aynı zamanda derslerine çok iyi çalışan bir öğrencidir, kendini tembelliğe vurursa lamer olmaktan kurtulamaz...
-------------------------------------------------------------------------------------
Nuke nedir? anlamıı
Nucleer kelimesinden gelir. Belli portlara asiri bilgi yüklemesi ya da bilerek yanlis bilgi gönderilmesi durumunda karsi sistemin kitlenmesi söz konusudur. Nuke denilen sey de en kisa tanimiyla budur. Daha profesyonelce yapilanlari D.O.S. (denial of service) olarak bilinir.
-------------------------------------------------------------------------------------

Dip dip not : Arkadaşlar video yu cekerken gercekten onceden okuduğum bildiğim şeyleri anlatmaya calıştım kullandığım kaynaklardan izin aldığımı belirtmek isterim ayrıca bu bir eğitim dökümanıdır olası durumlardan anlatan ve anlatıcı veya anlatmaya vesile olanlar veya kaynak sahipleri hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz ...

İyi Forumlar // Turkhackteam . Net * Org
Benzer ve yararlı diğer konularım :

http://www.turkhackteam.net/web-ser...ollari-dizin-islemleri-sesli-anlatim-tht.html
http://www.turkhackteam.net/web-ser...yosu-webhack-hedef-site-hack-anlatim-tht.html
http://www.turkhackteam.net/web-ser...ulumu-kullanimi-haviji-tht-sesli-anlatim.html

Edit : video tamamen Turkhackteam.net ailesi için hazırlanmıstır bu konuda öyle , arkadaşlar burdaki temel amaç ne yapacağını bilmeyen bir yol arayan üyelerimize yol göstermektir hiç bir şekilde kurum kuruluş reklamı yapılmamaktadır ben elimden geldiğince anlatmaya calıştım hatalarım mutlaka olmustur .. affedin :)

Son düzenleme:

stokw

Özel Üye
27 Nis 2014
4,596
69
sesine kurban bee :D sağolasın kardeşim baya büyük işler çıkartıyorsun :)

IKANTUTAR

Uzman üye
23 Şub 2013
1,199
6
fransa
eline emeğine saglık kardeşim konuya can alıcı noktadan deginmişin bende ufak bi tavsiyede buluncam bu platformda yer alıcak yeni arkadaşlarımız için harhangi bi sisteme girerken belli
uygulamalar vardır örnek vereyim bir sitenin özgürlügünü kısıtlıcaksınınız bir deimle hackliceksiniz
farklı franksiyonlarda açıkları taradık ve sitenin herhangi bi açıgını bulamadınız
Geniş çaplı bi Araştırma sonucu sitenin sunucusunu buldunuz ve sunucunun fişini çektiniz
hiç bi iz bırakmadan işini yapmış oldunuz :) anlatmak istedigim hack sistemlerden ibaret degil
real olarakda yapılabilir aynı zamanda algılamak
korkmalımısınız ? peki billişim suçları Ağırdır şaka gelebilir bazılarına sanal ortamda yapılan her şey
iz bıraktırabiliyor işinizi nekadar temiz yaparsanız okadar iyi olacaktır sizin için umarım ne anlatmak istedigimi anlamışsınızdır.

Köstebek-02

Yaşayan Forum Efsanesi
6 May 2008
15,580
45
Köstebek
Konuda gereksiz postlar tarafımca silinmiştir emege saygı duyun duymayan babacanlarım da gereksiz yorum attıklarında gerekn yapılacaktır bilginize babacanlarım:)

mcgbg

Üye
1 Ocak 2010
99
0
Tekirdağ
arkadaşım şu yaptığını kimse yapmaz uğaşmış zaman ayırmışsın tebrik ederim. gayet yararlı olacağına inanıyorum teşekkürler.

Trinty

Uzman üye
7 Nis 2013
1,302
0
Bileceksiniz
Eline sağlık gerçekten yararlı bir paylaşım olmuş

izlerken sol elini 90 saniye sıkan arkadaşlar için ufak bir saygı duruşu :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.