Hackintosh | Windows'ta macOS Kullanmak Artık Çok Kolay!

Laurange

Kıdemli Üye
22 Ağu 2017
3,140
19
Bakü
logo.png

Hackintosh Nedir ?

Hackintosh, kullanıcının Apple işletim sistemini çalıştırmak için değiştirdiği Mac dışı herhangi bir sistemdir.

unknown.png

Windows işletim sistemli bir bilgisayara macOS kurmanın birkaç yolu vardır. Her birinin kendi özellikleri vardır, bu yüzden onları dikkatlice okuyun ve ihtiyacınız olanı seçiniz:

Ana işletim sistemi olarak. Ardından,
OS X'in tüm özelliklerini doğrudan PC'nizde kullanabilirsiniz. Tüm bilgisayar kaynakları (sabit disk alanı) seçilen işletim sistemine odaklanacaktır.

Windows ile birlikte ikinci işletim sistemi. OS X isteğe bağlı olarak kullanılacaktır. Bilgisayarı başlattıktan sonra, yüklenecek sistemi seçebilirsiniz (Linux, Windows veya OS). PC'nin tüm özelliklerini kullan (
HDD kapasitesi) çalışmaz.

Windows içinde sanal bir makine kullanarak. Bunu yapmak için, gerekli işletim sisteminin özel yazılımlarına ve dağıtımlarına ihtiyacınız olacaktır.

Yöntem, birkaç işletim sistemiyle aynı anda çalışmanıza, mevcut sistem kaynaklarını yönetmenize olanak tanır (örneğin, işletim sisteminin ne kadar RAM alacağını belirleme).

Her durumda, işletim sistemini kurmak için bir dağıtım kitine ihtiyacınız vardır.

OS X'i birincil veya ikincil bir işletim sistemi olarak yüklemek istiyorsanız, ön yüklenebilir bir USB flash sürücü oluşturmanız veya macOS ile önceden yapılmış bir sürücü kullanmanız gerekmektedir.

Önyüklenebilir bir OS X flash sürücü hazırlama

Ön yüklenebilir bir USB flash sürücü, üzerine bir işletim sistemine sahip bir dağıtım kitinin kaydedildiği normal bir Flash sürücüdür. Bizim durumumuzda, OS X olacaktır. Windows veya başka bir bilgisayardan (Linux veya Mac'te) oluşturabilirsiniz. Her durumda, yöntemler farklı olacaktır. Windows PC'de macOS'tan bir flash sürücü oluşturmak için şu adımları izleyin:
Bilgisayarınızda ön yüklenebilir flash sürücüler oluşturmak için yardımcı programı indirin ve yükleyin. BootDisk Utility Programını kullanacağız, ancak başka bir yazılım seçebilirsiniz.
Bilgisayarınıza kurmayı planladığınız OS X dağıtımını indirin. Bunu yapmak için Apple'ın veya başka herhangi birisinin resmi web sitesini kullanın. Bazı dağıtımların sürümleri internet üzerinden torrent izleyiciye indirilebilir.

Gerekli tüm dosyalar ve programlar indirildikten sonra, bir sonraki adıma geçebilirsiniz - ön yüklenebilir bir flash sürücü oluşturma. Bunu yapmak için ek olarak en az 8GB bellek kapasitesine sahip bir USB sürücüsüne ihtiyacınız olacaktır.

ÖnYüklenebilir Bir Flash Sürücü Oluşturma

MacOS X'in yüklenmesi birkaç adımdan oluşur, bunlardan biri ön yüklenebilir bir USB flash sürücü veya disk oluşturur. Bu olmadan, işletim sistemini değiştirmek çalışmaz. Bu nedenle, ücretsiz BootDiskUtility yardımcı programını kullanarak nasıl yapılacağını daha ayrıntılı olarak açıklayacağız:

Programı çalıştırın ve Seçenekler menüsünden Yapılandırma öğesini seçin.

Ana parametrelerin ayarlarının bulunduğu bir sekme açılır. Önyükleme Bölüm Boyutu (MB) satırını bulun ve önünde bir onay işareti olduğundan emin olun. Gerekirse, bölümü sığacak şekilde yeniden boyutlandırın. Burada aktif olarak işaretlenecek DL öğesinin (en üstte) bulunup bulunmadığına bakın. Değişikliklerinizi kaydedin ve Tamam'ı tıklayın.

Programın ana penceresinde Araçlar ı seçin ve açılan listeden Yonca için FixDSDT Hesap Makinesi öğesini seçin.
Bundan sonra, varsayılan ayarları kullanmak için Varsayılan düğmesine tıklayın.

Flash sürücüyü boş bir USB yuvasına takın. Bundan sonra, ana ekranda bulunan programlar listesinde görünecektir. Birkaç tane varsa, ihtiyacınız olanı seçin ve flash sürücüden bilgileri tamamen silmek için Biçim'e tıklayın. Bundan sonra tüm verilerin silineceğini lütfen unutmayın. Bu nedenle, gerekirse, onları önceden taşıyın.

Bundan sonra, dağıtım setini USB flash sürücüye indirin. Seçtiğiniz işletim sisteminin türüne (
El Capitan, Yosemite, Mavericks, Dağ Aslanı) bağlı olarak işlem değişebilir. Bunu yapmak için, indirilen dosyayı flash sürücü bölümüne taşımanız gerekir.

Bundan sonra, programda istediğiniz Flash sürücüyü seçin ve bölümlere erişmek için artı işaretine tıklayın. "Partition2" seçeneğini seçin ve "Partition Restore" a tıklayın. Ardından açılan pencerede macOS dağıtımının yolunu belirtin.

MacOS yüklemesi

MacOS işletim sistemini PC'ye kurmak, öny üklenebilir bir flash sürücü oluşturmakla başlar. Bu nedenle, USB sürücü hazır olduğunda, bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Yüklemeyi başlatmak için şu adımları izleyin:

BIOS'ta, aygıtları HDD'den USB'ye yükleme önceliğini değiştirin. Bundan sonra, bilgisayar Windows'un yüklü olduğu sabit sürücüden değil, çıkarılabilir bir USB sürücüden önyükleme yapar.
USB flash sürücüyü boş bir USB bağlantı noktasına takın ve bilgisayarı yeniden başlatın. Clover arayüzüyle bir ekran belirir - bu, Bootdisk Yardımcı Programı aracılığıyla Flash sürücüye yüklenen programdır.
Fare veya klavye tuşlarını kullanarak Seçenekler bölümüne gidin.
Yeni pencerede, Boot Args parametresini bulun ve Enter düğmesine basın. Aksine, kext-dev-mode = 1 -v ekler. Bundan sonra, bir önceki ekrana dönün.

İndirilen görüntüyü açmaya başlamak için OS X Temel Sisteminden macOS X'i başlatseçeneğine tıklayın. Ayrıca, işlemde kullanılacak dili belirtin.
Ekranın üst kısmındaki "Yardımcı Programlar" menüsünü tıklayın ve açılan listeden "Disk Yardımcı Programı ..." seçeneğini seçin.
Kurmayı planladığınız sürücüyü belirtin ve HFS + dosya sistemini kullanarak biçimlendirin. Bunu yapmak için Sil'i tıklayın.
"OS X Yükle" ekranında, Devam düğmesini seçin ve işletim sistemini yüklemek istediğiniz sürücüyü belirtin.
Bundan sonra, yüklemenin tamamlanmasını bekleyin.

Kurulum

Bilgisayarın teknik özelliklerine ve işletim sisteminin diğer özelliklerine bağlı olarak, kural olarak, işlem 20 dakikadan fazla sürmez. Artık Windows 10 yerine macOS'u bilgisayarınıza nasıl yükleyeceğinizi ve bunun için neye ihtiyacınız olduğunu biliyorsunuz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.