Hangii SSD'yi Nerede Kullanmalıyım?

1 Ara 2020
76
89
İstanbul
Merhaba dostlar.
Donanım konusunda oldukça yetersizim ancak burada genel olarak fikirlerinizi almak için soru soruyorum.

Bilgisayarımda 2 adet SSD disk mevcut.
  1. 256GB SAMSUNG PM981a M.2 SSD
  2. Sandisk SSD Plus 240GB 530MB-440MB/s Sata 3 2.5" SSD (SDSSDA-240G-G26)
İşletim sistemi olarak ise oyun oynamak için Windows (Zula ve GTA V, GTA Trilogy vs.) ve çalışmak için (Web Geliştirme, Makine Öğrenmesi vs) Linux kullanıyorum.

Böyle bir durumda hangi diske ne kurulmasını önerirseniz?

Ben M2'yi 2 ye bölüp ayrı ayrı işletim sistemi kurmayı ve oyunları da SandDisk üzerinde kullanmayı düşünüyorum. Ama bi taraftan M2'de windows, SanDisk'e de linux kurmayı düşünüyorum.

Fikirlerinize ihtiyacım var,

Teşekkür ediyorum.

Badjojo

Yeni üye
17 Kas 2022
8
1
m2 olanı işletim sistemler ve iş için kullan, ssd olanı ise oyunlar için. Çünkü oyunlar sadece depo olarak kalıyor çalıştırmak için işletim sistemi kullanılır.
basit bir tablo oluşturursak şöyle olur: [kullanıcı(donanım aracılıyla) -> işletim sistemi -> web araçlar ,oyunlar, uygulamalar].
Bundan dolayı her zaman ssd hızını işletim sistemine vermek gerek ,oyunlara ise hdd bile gayet yeterli.

PW

Katılımcı Üye
2 Ara 2018
793
10
:C / Adobe
SSD bölünmesi pek uygun görülmez o yüzden ayrı ayrı diskleri kullanmanı tavsiye ederim.Bildiğim kadarıyla SSD diskler bölünmeyi desteklemiyor.

1 Ara 2020
76
89
İstanbul
m2 olanı işletim sistemler ve iş için kullan, ssd olanı ise oyunlar için. Çünkü oyunlar sadece depo olarak kalıyor çalıştırmak için işletim sistemi kullanılır.
basit bir tablo oluşturursak şöyle olur: [kullanıcı(donanım aracılıyla) -> işletim sistemi -> web araçlar ,oyunlar, uygulamalar].
Bundan dolayı her zaman ssd hızını işletim sistemine vermek gerek ,oyunlara ise hdd bile gayet yeterli.

Anladım hocam, alttaki yorum kafamı karıştırdı SSD diskleri bölmemek gerekiyor deniliyor. O yüzden nasıl bir yol izlesem bilemedim.

SSD bölünmesi pek uygun görülmez o yüzden ayrı ayrı diskleri kullanmanı tavsiye ederim.Bildiğim kadarıyla SSD diskler bölünmeyi desteklemiyor.

Evet hocam araştırınca disklerin bölünmesi önerilmiyor (ama bölünmeyi destekliyor). Olmadı iş için olana sata olanı bağlarım

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.