HarmonyOS Nedir? Android'den Güçlü Olduğu Doğru mu? //kanserojen

kanserojen

Katılımcı Üye
1 Ara 2018
880
47
HarmonyOS Nedir? Android'den Güçlü Olduğu Doğru mu? // kanserojen

Merhaba değerli Türk Hack Team ailesi bugün sizlere "HarmonyOS İşletim Sistemini" anlatıcağım.

eUBHzf.png

HarmonyOS

huawei-p40-modellerini-android-ve-harmonyos-ile-beraber-sunabilir-687x400.jpg

Huawei, yeni işletim sistemini ne Hong Meng OS ne de Ark OS olarak adlandırdı . Şirket, Dongguan, Çin'deki şirket içi HDC 2019 konferansında , yazılımın HarmonyOS olarak adlandırıldığını açıkladı.

Kendi beyanlarına göre, yeni işletim sistemi zaten Google'ın Android işletim sisteminin yerini alabilmektedir. Bir mikro çekirdek kullanır ve farklı cihaz sınıflarında çalışır.

HarmonyOS'un piyasaya sürülmesinin nedeni nedir?

11019106-728xauto.jpg

HarmonyOS'un gelişimi 2017'de başladı. Ancak, değişen ekonomik koşullar yüzünden hızlandırılmış bir şekilde sunuldu.

*HarmonyOS'un piyasaya sürülmesinin nedeni ABD'nin Huawei gibi Çinli üreticilere yasaklanmasıydı.

*Sonuç olarak, bunların artık Android'i kullanmasına izin verilmedi, bu yüzden ayrı bir işletim sistemi gerektiğinden geliştirilen bir işletim sistemidir.

*İlk Sürüm 9 Ağustos 2019 yılında piyasa sürdürüldü yani bundan tam 6 ay önce.

HarmonyOS Özellikleri Nelerdir?

images

• Açık kaynak tabanlıdır, esnek ve uygulama akıllı telefonlarla sınırlı değildir, aynı zamanda televizyonlar, akıllı saatler ve kulaklıklar gibi diğer akıllı cihazlarla da uyum sağlayabilmektedir.

• Ek olarak, HarmonyOS'un özellikle zayıf bir sistem olduğu söylenir, yani az donanım kaynağı gerektirir ve bu nedenle daha hızlı (ve daha güvenli) olur.

• Bu sistem, Android ve iOS'a kıyasla daha yüksek bir ölçeklenebilirlik ile sonuçlanır.

HUAWEI işletim sistemi: HarmonyOS Android'den daha iyi ne yapabilir?

3ZkZwY.jpeg

En başından itibaren, HarmonyOS olası tüm cihaz kategorileri için geliştirildi. Sadece ileri teknoloji akıllı telefonlar için değil, aynı zamanda tabletler, akıllı saatler, Televizyon'lar, arabalar ve hoparlörler için.
HUAWEI, "tüm senaryolar için mikro çekirdek tabanlı dağıtılmış işletim sisteminden", yani tüm uygulamalar için küçük bileşenlere dayalı dağıtılmış işletim sisteminden bahseder.
Düşük depolama kapasiteleri ve bilgi işlem gücü artık cep telefonları için kısıtlamaları temsil etmemelidir.

Olası bir senaryo şunlar olabilir: akıllı telefon kullanıcısı evde görüntülü aramayı kabul eder, akıllı hoparlör sesi iletir, konuşma ortağı TV'de görülebilir ve akıllı telefon bir mikrofon ve verici olarak işlev görür.*İlgili tüm cihazlar Harmony OS işletim sistemi aracılığıyla çalışır ve böylece birbirleriyle sorunsuz bir şekilde etkileşime girer.
*HUAWEI'nin yeni Harmony OS işletim sistemi beş kat daha verimlidir.

Huawei bir "Küresel işletim sistemi" kurmak istiyor

images

Huawei, geliştirici konferansında HarmonyOS'un kilobayttan gigabayta kadar herhangi bir cihaz kategorisi ve veri depolama boyutu için kullanılabileceğini açıkça belirtti. Teorik olarak, yeni işletim sistemi herkese açık olmalıdır.

Huawei yöneticisi Richard Yu, "Yalnızca Huawei tarafından kullanılmayan küresel bir işletim sistemi kurmak istiyoruz." Dedi.

Bu nedenle HarmonyOS da açık kaynak tabanlı olmalıdır. O zamanlar ücretsiz erişim olan, Google'ın Android'ini yüzde 80'den fazla pazar payı ile akıllı telefonlar için en çok kullanılan işletim sistemi haline getirmeye kararlı bir katkıda bulunmuştu.

Yu ayrıca yeni yazılımın HTML5, Linux ve Android uygulamalarını desteklediğini söyledi. "Gelecekte hepsi işletim sistemimizde çalışabilecek."

Honor Vision TV, Huawei'nin HarmonyOS'ye sahip ilk cihazı

WmVUXC.png

Bununla birlikte, HarmonyOS ile ilk cihaz bir akıllı telefon değil, yan marka Honor'un ağa bağlı bir televizyonu olacak.

Özellikle, 4K çözünürlüklü ve 55 inç ekran boyutuna sahip Honor Vision TV hakkında. Cihaz Çin çiplerinde çalışıyor. Ağustos ayının ortasında Çin'de piyasaya sürüldü.

Yazımı okuduğunuz için teşekkürler :)

eUBHzf.png

logo.png

Son düzenleme:

drjacob

Uzman üye
21 Ocak 2012
1,726
379
localhost
Huawei telefon da Harmony OS'a geçmez bence çünkü bu kadar yatırım yatptı kendi android marketine niye bırakıp geçsin ?

PourLa

Uzman üye
27 Mar 2016
1,659
30
Cevap: HarmonyOS Nedir? Android'den Güçlü Olduğu Doğru mu? // kanserojen

Ellerine sağlık

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.