HDD Seri Numarası Değiştirme [Resimli Anlatım]

RageUnseen

Adanmış Üye
29 Ağu 2015
6,891
240
İstanbul

Merhabalar bugün sizlerle beraber başlıkta gördüğünüz gibi hard disk serial numarası değiştirmeyi göstereceğim,
iyi okumalar diliyorum. Konu sonunda beğeni ve yorum atmayı unutmayınız :)

HDD Serial Değiştirme

- Google'a giriyoruz ve arama yerine VolumeID yazıyoruz ilk çıkan sayfaya giriyoruz.

- Karşımıza çıkan ilk indirme linkine tıklıyoruz.

- Tıkladığımız indirme linki'nin inmesini bekliyoruz.

- Burada karşımıza iki tane BİT seçeneği çıkıyor burada kendi BİT değerimize göre olanı çift tıklıyoruz ve kuruyoruz.

- Eğer kendi BİT ayarlarınızı bilmiyorsanız, windows arama yerine "dxdiag" yazıp enter diyorsunuz.

- Burada "İşletim Sistemi" kısmın da yazan BİT değeriniz oluyor.

- Kuruluma geri dönüyoruz ve kendi "İşletim Sistemi" BİT değerimize uygun olanı seçip kuruyoruz.
Benim sistemin yukarıda da görüldüğü gibi 64 bit.

- Ekranımıza çıkan pencere de bize lisans hakkında bilgiler sunuyor, bunları onaylamak için "Agree" seçeneğini
seçiyoruz.

- Windows arama kısmına "CMD" yazıyoruz ve komut sistemine giriş yapıyoruz.

- Açılan pencereye "vol" yazıyoruz ve enter diyoruz..

- Bu "vol" komutu bize kendi hdd seri numaramızı göstermesini sağlar gördüğünüz gibi benim seri numaram bu.

- Daha sonra cmd'yi kapatıyoruz tekrardan windows arama kısmına "CMD" yazıyoruz ve bu sefer "Yönetici Olarak Çalıştır" diyoruz.

- Yönetici olarak açtığımız komut sisteminin ilk satırına "cd.." yazıyoruz. Bu komut system32 de olan
dizini başka bir dizine geçirmek için kullanılır.

- Değiştirdiğimiz dizini "Windows" dizinine geçirdik fakat işlemi devam ettirmek için tekrardan dizin değiştiriyoruz
ve "cd.." yazıyoruz.

- Dizinimiz direkt olarak C: diskine geçmiş bulunmakta, bu işlemde kullanıcılar dizinine geçmek için
"cd users" komutunu veriyoruz ve kullanıcı dizinine geçmiş bulunuyoruz.

- Kullanıcılar dizinine geçtikten sonra kullanıcıların içinde bulunan kendimize ait (ismimize ait) kullanıcıyı seçmek
için "cd PC" komutunu veriyoruz ve kendi kullandığımız kullanıcıyı seçmiş oluyoruz. Benim kullanıcı ismim PC sizin ki
kendi isminiz olabilir başka bir şey olabilir o yüz den komutu verirken kullanıcı ismine dikkat edin herkes de bu çalışmaz.

- Kendi kullanıcımıza geçtiğimize göre masaüstünde bulunan volumeid programını çalıştırmak için ilk önce masaüstü dizin komutunu vermemiz lazım bunun için "cd Desktop" komutunu veriyoruz ve masaüstümüze erişim sağlıyoruz.

- Masaüstün de bulunan volumeid programını biz hatırlarsanız 64 bite uygun seçmiştik o yüz den bizde masaüstünde Volumeid64 olarak durmakta onu CMD içi aktif etmek için "Volumeid64" komutunu veriyoruz,siz eğer 32 bit seçeneğini seçtiyseniz sizde "Volumeid" olarak durabilir ona dikkat edelim.

- Verdiğimiz dizin komutundan sonra ekranda görüldüğü üzere volumeid aktif olmuş bulunmakta.

- Sırada ki işlemimiz de komut dizini hala masaüstünde seçili durmakta, burada vereceğimiz komut sonrasında
hdd serial numaramız değişecek, dikkat etmeniz gereken nokta burada sadece kendi verdiğiniz serial numarası ile
seri numarası güncellenecektir xxxx-xxxx şeklinde kendinize göre bir serial numarası seçiyorsunuz,kendiniz oluşturuyorsunuz kısacas, komutumuz şu "Volumeid C: 3T6H-2T6U" volumeid C: diskinde olduğu için komuta C diskini yazdık sizde hangi diskte ise onu seçeceksiniz.

- Görüldüğü üzere enter'a tıkladıktan sonra yeni güncelleme olarak seri numaramız sisteme "3T6H-2T6U" olarak geçti.

Okuduğunuz için teşekkür ederim umarım yardımcı olmuştur,iyi forumlar dilerim.

Son düzenleme:

RageUnseen

Adanmış Üye
29 Ağu 2015
6,891
240
İstanbul
Ellerine sağlık :)

Teşekkür ederim

Elinize sağlık hocam
Teşekkür ederim değerli dostum

Elinize sağlık hocam

Teşekkürler albayim

Güzel ve yararlı bir çalışma olmuş hocam.

Tesekkurler albayim

Teşekkür ederim dmodum

Elinize sağlık, çok faydalı bir konu olmuş.

Teşekkür ederim modum :)

TRWE

Katılımcı Üye
1 Şub 2008
615
13
Düzce
Yalnız şöyle bir durum var.Bazı yazılımlar kurulma aşamasında C kök sürücünün seri numarasını kendi lisans anahtarlarının sonuna ekler.Böylece yazılım donanıma özgü benzersiz ID donanıım numarası benzersiz bir kimlik kazanır.Bu yöntemle sisteminizde kurulu bazı yazılımların lisans anahtarlarını "GEÇERSİZ" hale getirebilirsiniz.Onun için bu yöntemi harici usb diskler'e uygulayın derim.....

RageUnseen

Adanmış Üye
29 Ağu 2015
6,891
240
İstanbul
Elinize sağlık hocam

Teşekkürler değerli modum :)

Yalnız şöyle bir durum var.Bazı yazılımlar kurulma aşamasında C kök sürücünün seri numarasını kendi lisans anahtarlarının sonuna ekler.Böylece yazılım donanıma özgü benzersiz ID donanıım numarası benzersiz bir kimlik kazanır.Bu yöntemle sisteminizde kurulu bazı yazılımların lisans anahtarlarını "GEÇERSİZ" hale getirebilirsiniz.Onun için bu yöntemi harici usb diskler'e uygulayın derim.....

Güzel önerin için teşekkür ederim.

10 numara bir konu
Sağ ol dostum.

ayarsizfedai

Katılımcı Üye
17 Şub 2019
376
177
root@kali :~

Merhabalar bugün sizlerle beraber başlıkta gördüğünüz gibi hard disk serial numarası değiştirmeyi göstereceğim,

iyi okumalar diliyorum. Konu sonunda beğeni ve yorum atmayı unutmayınız :)

HDD Serial Değiştirme

- Google'a giriyoruz ve arama yerine VolumeID yazıyoruz ilk çıkan sayfaya giriyoruz.

- Karşımıza çıkan ilk indirme linkine tıklıyoruz.

- Tıkladığımız indirme linki'nin inmesini bekliyoruz.

- Burada karşımıza iki tane BİT seçeneği çıkıyor burada kendi BİT değerimize göre olanı çift tıklıyoruz ve kuruyoruz.

- Eğer kendi BİT ayarlarınızı bilmiyorsanız, windows arama yerine "dxdiag" yazıp enter diyorsunuz.

- Burada "İşletim Sistemi" kısmın da yazan BİT değeriniz oluyor.

- Kuruluma geri dönüyoruz ve kendi "İşletim Sistemi" BİT değerimize uygun olanı seçip kuruyoruz.

Benim sistemin yukarıda da görüldüğü gibi 64 bit.

- Ekranımıza çıkan pencere de bize lisans hakkında bilgiler sunuyor, bunları onaylamak için "Agree" seçeneğini

seçiyoruz.

- Windows arama kısmına "CMD" yazıyoruz ve komut sistemine giriş yapıyoruz.

- Açılan pencereye "vol" yazıyoruz ve enter diyoruz..

- Bu "vol" komutu bize kendi hdd seri numaramızı göstermesini sağlar gördüğünüz gibi benim seri numaram bu.

- Daha sonra cmd'yi kapatıyoruz tekrardan windows arama kısmına "CMD" yazıyoruz ve bu sefer "Yönetici Olarak Çalıştır" diyoruz.

- Yönetici olarak açtığımız komut sisteminin ilk satırına "cd.." yazıyoruz. Bu komut system32 de olan

dizini başka bir dizine geçirmek için kullanılır.

- Değiştirdiğimiz dizini "Windows" dizinine geçirdik fakat işlemi devam ettirmek için tekrardan dizin değiştiriyoruz

ve "cd.." yazıyoruz.

- Dizinimiz direkt olarak C: diskine geçmiş bulunmakta, bu işlemde kullanıcılar dizinine geçmek için

"cd users" komutunu veriyoruz ve kullanıcı dizinine geçmiş bulunuyoruz.

- Kullanıcılar dizinine geçtikten sonra kullanıcıların içinde bulunan kendimize ait (ismimize ait) kullanıcıyı seçmek

için "cd PC" komutunu veriyoruz ve kendi kullandığımız kullanıcıyı seçmiş oluyoruz. Benim kullanıcı ismim PC sizin ki

kendi isminiz olabilir başka bir şey olabilir o yüz den komutu verirken kullanıcı ismine dikkat edin herkes de bu çalışmaz.

- Kendi kullanıcımıza geçtiğimize göre masaüstünde bulunan volumeid programını çalıştırmak için ilk önce masaüstü dizin komutunu vermemiz lazım bunun için "cd Desktop" komutunu veriyoruz ve masaüstümüze erişim sağlıyoruz.

- Masaüstün de bulunan volumeid programını biz hatırlarsanız 64 bite uygun seçmiştik o yüz den bizde masaüstünde Volumeid64 olarak durmakta onu CMD içi aktif etmek için "Volumeid64" komutunu veriyoruz,siz eğer 32 bit seçeneğini seçtiyseniz sizde "Volumeid" olarak durabilir ona dikkat edelim.

- Verdiğimiz dizin komutundan sonra ekranda görüldüğü üzere volumeid aktif olmuş bulunmakta.

- Sırada ki işlemimiz de komut dizini hala masaüstünde seçili durmakta, burada vereceğimiz komut sonrasında

hdd serial numaramız değişecek, dikkat etmeniz gereken nokta burada sadece kendi verdiğiniz serial numarası ile

seri numarası güncellenecektir xxxx-xxxx şeklinde kendinize göre bir serial numarası seçiyorsunuz,kendiniz oluşturuyorsunuz kısacas, komutumuz şu "Volumeid C: 3T6H-2T6U" volumeid C: diskinde olduğu için komuta C diskini yazdık sizde hangi diskte ise onu seçeceksiniz.

- Görüldüğü üzere enter'a tıkladıktan sonra yeni güncelleme olarak seri numaramız sisteme "3T6H-2T6U" olarak geçti.

Okuduğunuz için teşekkür ederim umarım yardımcı olmuştur,iyi forumlar dilerim.

elinize sağlık hocam, bazı platformlardan atılan HWİD ban'ı bu şekilde kaldırabiliriz değil mi?

walkerist

Yeni üye
26 Haz 2019
4
7
Kolay gelsin rahatsız ediyorum ama ilgilenirseniz çok mutlu olurum. 'Volume id' is not recognized as an internal or external command, operable program or batch file. diyor yardımcı olurmusunuz.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.