Her Sparkle Bir Particulardır. Ama Her Particular Bir Sparkle Değildir!

AJEXA

Adanmış Üye
22 Haz 2013
6,859
3
Jüpiter
Hayır, Kara Murat benim! Tarzında bir başlık neden koydum, konu sonunda anlayacaksınız :D

Video düzenleme esnasında sparkleler ve particularlar, iki kez yazmadım doğrusu bu, sıkça kullanılır. İkisi hemen hemen aynı gibi gözükse de birbirinden bazı noktalarda ayrılırlar.

Evvela bu iki kavramı bi açalım:

Sparkle: Kelime anlamı, kıvılcımdır. Videolarda kullanılmak üzere duman, alev, atom, gök cismi varyansları vardır. Duman ve alevi saymazsak, evet kıvılcım ile hiçbir alakası yok.

VMdqGZ.gif

Sparkleler, özel bir editör ile düzenlenemezler. Genel olarak rgb+alpha render alınmışlardır ve videoların üzerine katman olarak eklenerek uygulanırlar. Bazı durumlarda keylight vfx ile arkaplanı kaldırılsa da tercih edilen yöntem, photoshoptaki karıştırma seçeneklerine benzer şekilde video ile karıştırmaktır.

Particular: Kelime anlamı parçacıktır. Latinceden ingilizceye, ingilizceden ise dilimize partikül olarak da geçmiştir. Parçacıklar, belli firmalarca geliştirilen özel efektlerdir. Daha doğrusu firmalar parçacık geliştirmez, parçacığı üretecek aracı kullanıcıya sunar ve kullanıcı bu araç ile kendi parçacığını tasarlar.

Parçacık diyorum, sakın atom altı parçacıkları kast ettiğimi düşünmeyin :trl

Particle-Man-Particular-2.2-Motion-Vectors-on-Vimeo.png

Parçacıklar, editör ile düzenlenerek çeşitli görünümler kazanabilir. Örneğin filmlerde görürüz gökten yaprak yağar, konfeti yağmuru olur, yağmur yağar ama yalnızca bir bölgeye düşer vs. Bu tip efektlerin tamamı, parçacıklar ile yapılmaktadır.

Şimdi müthiş başlığa dönecek olursak, sparkleler particularların render alınmış halidir. Dolayısıyla her sparkle bir particulardır. Lakin her particular bir sparkle değildir ;)

Son olarak iki video ekleyeyim:

Sparkle intro: (SMTK da iken yapmıştım. G4R1B4NREIS sağolsun, düşük çözünürlükte atmış)

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=SRB2laGcolY[/ame]

Particular: ( Baştaki intro, trapcode particular ile yapılmıştır. Ben yapmıştım :) )

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=HR9dwgtZbJM[/ame]

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.