Hosts Dosyası Nerede Bulunur?

The Coηq

Uzman üye
30 Tem 2019
1,791
45
Merhaba TürkHackTeam Ailesi

Bugün sizlere hosts dosyası nerede bulunur onu gösterdim.

Hosts Dosyası Nerede Bulunur?

Hosts dosyası bir işletim sistemlerinde yer aşan metin editörleri ile açılıp kolayca değiştirilebilen düz bir metin içeriğidir. İnternet adreslerinin adlarını ip adresleri ile eşleştiren bu sistem her bilgisayarda yer alır. DNS hizmetlerinde bir mesele, engel, yönlendirme bulunuyorsa yahut dilediğiniz siteler açılmıyorsa, hosts dosyası üzerinden ip adreslerinden değişiklik yaparak siteleri açılır duruma getirebilirsiniz.

Düşünülenin aksine hosts dosyası yalnız Windows işletim sisteminde yer almaz. Dosya tüm işletim sistemlerinin içinde bulunur. Android ve iOS gibi mobil işletim sistemleri içinde de hosts dosyası bulunmaktadır. Windows işletim sistemlerinde C:WindowsSystem32driversetc adresinde hosts bölümünden bu dosyaya bulabilirsiniz.

Zamanı

İnternet’in öncüsü olarak bilinen ARPANET eski zamanlarda adres atama işlemi gerçekleştiren alan adı sistemine sahip değildi. Bundan dolayı merkezi sistemin bulunamaması nedeniyle her ağ bileşiği, erişilmek istenen düğümlerin bir araya gelmiş olduğu ağ eşlemini içeriyordu. Bu bölümlere ise kullanıcı tarafından belirli adlar veriliyordu. ARPANET’in o dönemlerde küçük bir ekosisteme haiz olması sunucu dosyalarının uygun şekilde kullanılmasını sağladı. TCP/IP türü bilgisayar ağlarının popüler olması ile artış gösteren artan ağ düğümleri sebebiyle sistem yöneticileri üzerindeki yük miktarının artmasına neden oldu. Bu da sunucu dosyasının korunmasını güçlü hale getirdi.

Hosts Dosyası nasıl Çalışır?

Hosts dosyasını kullanarak belirlemiş olduğunuz IP adresleri üzerinden domain sitelere giriş yapabilirsiniz. Bilgisayarınızın Windows klasöründe bulunan dosyaya atadığınız IP adresleri, Türk Telekom tarafından ilgili sitelerin engellenmemiş IP adresleri olarak yer alacaktır. Banlanmış sitelerin sadece birkaç IP adresi engellenir. Hosts dosyası komutu ile engelli hale gelen IP’leri bilgisayarımıza komut olarak girebilir ve temiz bir IP’ye yönlenmesini sağlayabiliriz.

Hosts Dosyası Site kısıtlamaEn çok engellenen sitelerde kullanılır. Windows hosts dosyası üzerinde yapacağınız düzenleme yardımıyla bir adrese, belirleyeceğiniz ağ üzerinden giriş yapmayı da engelleyebilirsiniz.

Hosts Dosyası Domain IP Yönlendirme

IP ile domain yönlendirme uygulamasından yararlanabilirsiniz. Mevcud bir site adresinin ip adresinin üzerine farklı bir ip tanımlayarak farklı bir sunucuya yönlendirebilirsiniz. Yazılım ve donanım işi ile ilgilenenlerin yararlandığı bu sistem, bunun yanı sıra bazı sitelere girilmesini engelleme amaçlı kullanılır.

Host Dosyası iyi mi Düzenlenir?

Notepad üzerinden kolayca düzenlenebilir. Bu uygulama üzerinden IP engellemesi yapabilir veya DNS sunucunuzda görüntülemek istemediğiniz sitelere erişim sağlayabilirsiniz. Sitenin IP adresini ve ismini yazarak siteye kolayca erişebilirsiniz.

Hosts dosyasını değiştirerek pek çok IP işlemini kolayca tamamlayabilirsiniz. İnternet araç çubukları üzerinden girilen her adresi IP’lere yönlendirir. Alt tarafta yer edinen adımları izleyerek Hosts dosyasını kolayca değiştirebilirsiniz.

Hosts dosyasını kopyalayın ve masaüzerine kaydedin.
Masaüzerine kopyalanan Hosts dosyasını Not Defteri ile açın.
Burada rağmenıza çıkan alanda sizde kendi alan adınızı IP adresine yönlendirip denemeler yapabilirsiniz.
Masaüzerine kopyaladığınız Hosts dosyasını tekrar aynı klasöre geri gönderin.

Bu işlemleri kullanarak sunucu dosyası üzerinde arzu ettiğiniz değişikliği yapabilirsiniz.

Saygılarımla therealbugra

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.