HTTP cookie nedir, ve hangi amaçlarda kullanılır?

TOMMYŞH

Katılımcı Üye
28 Haz 2021
449
164
Turan
Bu makale’de HTTP cookie’leri tanıtarak bazı basit kullanım alanlarından bahsedeceğim.

m9RCVr.png

Bilindiği gibi HTTP stateless bir protokoldür. HTTP protokolü, web istemciyi ve sunucuyu sonraki istekler ve cevaplarda kullanılmak üzere protokol seviyesinde bir state (durum bilgisi) tutmasını şart koşmaz. Bununla birlikte web uygulamalarında durumu bilgisini tutmaya ihtiyacınız vardır. Örnek olarak, kullanıcı uygulamaya parolası ile giriş yaptıktan sonra ziyaret ettiği diğer sayfalarda kullanıcıya tekrar tekrar kullanıcı adı ve parolasını sormak istemeyiz. Kullanıcının önceden uygulamaya giriş yaptığını bilerek onu tanımamız gerekir.

HTTP cookie’lerin bir kullanım amacı yukarıda belirtilen ihtiyacı session karşılamaktır. Web sunucu, kendisi ile iletişim kuran tarayıcılara onları birbirinden ayırmak için birer açar. Sunucu, kendi tarafında tuttuğu Session Id bilgisini aynı tarayıcının diğer isteklerinde de ayırt edebilmek için şifreleyerek tarayıcıya vereceği HTTP cevabın Cookie bölümüne ekler. Tarayıcı bu cookie'yi alır ve web sunucuya göndereceği bütün isteklerde HTTP header'larına ekler. Böylece sunucu gelen istekteki cookie'yi deşifre ederek session bilgisini edinmiş olur.

Yukarıda anlatılan cookie’lere Session Cookie denir.

Sunucu bu flag'i kullanarak tarayıcıya ilgili cookie'ye JavaScript tarafından erişime izin verilmemesini salık vermektedir. Bu flag ile cookie'nin XSS yoluyla çalınmasının önüne geçilir. XSS (Cross-site Scripting) ile web uygulamasındaki bazı zafiyetler nedeniyle kötü amaçlı kişiler tarayıcı üzerinde kendi JavaScript kodlarını çalıştırabilirler. httponly ile
JavaScript'in ilgili cookie'yi okuması engellenir ve Session Cookie, XSS atağından korunmuş olur.

Anlaşılacağı üzere Session Cookie'ler kullanıcının güvenle saklaması gereken bilgilerdir. Bu bilgiyi eline geçiren kötü amaçlı kişi, session'a erişim sağlayarak uygulama üzerinde Session Cookie'nin gerçek sahibi gibi hareket edebilir. Buna Session Hijacking adı verilir.

Hep Session cookilerden bahsettik tek bunlar değil ya Bunların aksine kullanıcı bilgisayarında uzun süre kaydedilen cookie'ler de vardır ve bunlara Persistent Cookie denir.

Bir siteye giriş yaparken Beni Hatırla kutucuğunu işaretlendiğinde web sunucunun verdiği cevapta Session Cookie yerine Persistent Cookie bulunur.Bu biraz açıklayıcı olmadıysa özür dilerim yeni bir makalede görüşmek üzere kendinize iyi bakın😃
https://www.turkhackteam.org/?_pwa=1 ailesi SAYGILARLA M15

Napcaz

Anka Team Senior
28 Nis 2019
766
762
Cudi
- Merhaba.
- Kimsin?
- Şey ben...
- Karaktersiz, şahsiyetsiz, soysuz sopsuz, pislik herif
- Abi kapıyı açıcak mısın
- Al şunu lan ->ewjıofru3209ru32orjqewıodf109rhdwofjk2wğ*dfjskldjdj*0fj9asdlşfjewşl
- Bu ne abi gözünü seveyim dalga mı geçiyorsun benimle, aç şu kapıyı
- ULAN İKİYÜZLÜ HERGELE, BİDAHA ONSUZ BURDAN İÇERİ GİRECEK OLURSAN SENİ BAK, ADRESİN ELİMDE ORAYA GELİR LOKALİNDE NE VARSA KİM VARSA SOYUNU SOPUNU SIFIRA ÇEVİRİRİM, AL LAN ŞUNU. BUNSUZ GELME BİDAHA , GELMİCEKSİN LAN AL ŞUNU, KOY CEBİNE, AL LAN, GİR LAN İÇERİ, BAK ONSUZ GELMİCEN BİDAHA BAĞLANTINI KIRARIM LAN SENİN DUYDUN MU BENİ ÖYLE BİR CEVAP DÖNDÜRÜRÜM Kİ SANA BİDAHA DİŞİ BİR YAZICININ BİLE YANINDA DURAMAZSIN UTANCINDAN İŞLEMCİNİ YAKARSIN ANAKARTIN ÇÖP OLUR LAN DUYDUN MU BENİ, BİDAHA BUNSUZ GELİCEK OLURSAN, ANLADIN MI ANLADIN MI ULAN ULAN CEVAP VER! CEVAP VER LAN BAK ÜZERİM TCP PAKETLERİNİ ANLIYOR MUSUN BENİ!?
- a a abim ne dersen ne dersen o olsun abim nütfen kapıyı aç geçiyim abiceğim paketlerimin yarısı Bulgaristan routerında kaç milisaniye bekledi zaten saniyelerdir o işle uğraşıyorum ne istiyorsan onu yaparım abi aç şu kapıyı.

ERTESİ GÜN
-meraba ab
- geç buyur
-abi?
- efendim Drakula44
- geçebilirim miyim
- efendim öyle soru mu olur, buyrun efendim, el sıkışıalım
- ben o zaman içeri geçiyorum patron
-aman efendim bana patronluk taslamak düşmez ama sizin verimli bir hizmetçiniz olabilmek benim için bir onur efendim.
- şükür lan akıllandın sen he, hadi ben kaçtım uslu uslu dur sende burda işe devam.
- Kesinlikle efendim.
-merhaba
- Kimsin lan

JohnWick51

Uzman üye
20 Mar 2022
1,866
770
28
Bu makale’de HTTP cookie’leri tanıtarak bazı basit kullanım alanlarından bahsedeceğim.

m9RCVr.png

Bilindiği gibi HTTP stateless bir protokoldür. HTTP protokolü, web istemciyi ve sunucuyu sonraki istekler ve cevaplarda kullanılmak üzere protokol seviyesinde bir state (durum bilgisi) tutmasını şart koşmaz. Bununla birlikte web uygulamalarında durumu bilgisini tutmaya ihtiyacınız vardır. Örnek olarak, kullanıcı uygulamaya parolası ile giriş yaptıktan sonra ziyaret ettiği diğer sayfalarda kullanıcıya tekrar tekrar kullanıcı adı ve parolasını sormak istemeyiz. Kullanıcının önceden uygulamaya giriş yaptığını bilerek onu tanımamız gerekir.

HTTP cookie’lerin bir kullanım amacı yukarıda belirtilen ihtiyacı session karşılamaktır. Web sunucu, kendisi ile iletişim kuran tarayıcılara onları birbirinden ayırmak için birer açar. Sunucu, kendi tarafında tuttuğu Session Id bilgisini aynı tarayıcının diğer isteklerinde de ayırt edebilmek için şifreleyerek tarayıcıya vereceği HTTP cevabın Cookie bölümüne ekler. Tarayıcı bu cookie'yi alır ve web sunucuya göndereceği bütün isteklerde HTTP header'larına ekler. Böylece sunucu gelen istekteki cookie'yi deşifre ederek session bilgisini edinmiş olur.

Yukarıda anlatılan cookie’lere Session Cookie denir.

Sunucu bu flag'i kullanarak tarayıcıya ilgili cookie'ye JavaScript tarafından erişime izin verilmemesini salık vermektedir. Bu flag ile cookie'nin XSS yoluyla çalınmasının önüne geçilir. XSS (Cross-site Scripting) ile web uygulamasındaki bazı zafiyetler nedeniyle kötü amaçlı kişiler tarayıcı üzerinde kendi JavaScript kodlarını çalıştırabilirler. httponly ile
JavaScript'in ilgili cookie'yi okuması engellenir ve Session Cookie, XSS atağından korunmuş olur.

Anlaşılacağı üzere Session Cookie'ler kullanıcının güvenle saklaması gereken bilgilerdir. Bu bilgiyi eline geçiren kötü amaçlı kişi, session'a erişim sağlayarak uygulama üzerinde Session Cookie'nin gerçek sahibi gibi hareket edebilir. Buna Session Hijacking adı verilir.

Hep Session cookilerden bahsettik tek bunlar değil ya Bunların aksine kullanıcı bilgisayarında uzun süre kaydedilen cookie'ler de vardır ve bunlara Persistent Cookie denir.

Bir siteye giriş yaparken Beni Hatırla kutucuğunu işaretlendiğinde web sunucunun verdiği cevapta Session Cookie yerine Persistent Cookie bulunur.Bu biraz açıklayıcı olmadıysa özür dilerim yeni bir makalede görüşmek üzere kendinize iyi bakın😃
https://www.turkhackteam.org/?_pwa=1 ailesi SAYGILARLA M15
Ellerine saglik

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.