İdor Zafiyeti | Web Zafiyetleri #1

teux

Katılımcı Üye
23 Ocak 2023
957
1,311
vcRcLMS.png

Merhaba Türk Hack Team Ailesi ben teux bugün sizlere İDOR Zafiyeti Nedir? Örnekleri, Nasıl tespit edilir nerelerde bulunulur ve sömürülür kon başlıkları altında sizlere naçizane anlatmaya çalışacağım dostlar :) Vereceğim bilgiler sadece eğitim amaçlıdır :)
375px-T%C3%BCrkHackTeam_Logo.png
N0FPWLq.png

İDOR ZAFİYETİ KONU İÇERİĞİ;
1-) İdor Nedir?
2-) İdor Örnekleri
3-) İdor Bulma Yöntemleri
4-) İdor Nerelerde Bulunur?
5-) İdor Güvenlik Açığı Uygulama

F3beZqk.png

İDOR (Insecure Direct Object References) ZAFİYETİ NEDİR ?

g963ec0.PNG

İdor sözcük anlamı olarak doğrudan nesne başvurusu olarak düşünebiliriz erişim denetim güvenilik açığıdır Yani WEB sunucuya herhangi bir istek atıldığı zaman talep edilen içeriğin talep eden için uygun olup olmadığına kontrol etmeden istenilen içeriği göndermesi sonucunda ortaya çıkar.

F3beZqk.png

İDOR ÖRNEKLERİ

Bir banka uygulaması düşünelim. Bankaya kayıt olduk. Hesabımız açıldı ve internet bankacılığı için bize bir ID değeri verildi.

https://testbank.com/dashboard/user?id=1234 (Bu ID değeri saldırganımızın ID değeri olsun.)
https://testbank.com/dashboard/user?id=1235 (Bu ID değeri ise
kurbanımızın ID değeri olsun.)
Eğer saldırgan
URL’de bulunan kendi ID değerini değiştirip, kurbanın ID değerini yazdıktan sonra kurbanın bilgilerine erişebilirse IDOR zafiyetinden yararlanmış olur.

IDOR1.png

F3beZqk.png

İDOR BULMA YÖNTEMLERİ

İdor güvenlik açığını Hedef sistemde kontrol etmek için ilgili sistemde en az 2 hesap oluşturarak bir kullanıcıya ait özel alana diğer kullanıcıya ulaşabiliyor mu diye kontrol edilebilir Bu sayede İdor güvenlik açığı kontrol edilmiş olur yani sorumuzun cevabı 2 hesap oluşturarak denemeler yapmak gerekmektedir.

depositphotos_220783532-stock-photo-mystery-hoody-man-wearing-black.jpg
F3beZqk.png

İDOR BULMA YÖNTEMLERİ

idor.jpg

İdor güvenlik açığı sadece linkte karşımıza Çıkmaz bir Ajax (İnternet sayfalarında JavaScript ve XMLHttpRequest kullanımı ile etkileşimli uygulamalar yaratan tekniğin adıdır.) 'da olabilir veya bir Java Script dosyasına bir referansla bilgiler gönderilebilir. Linke baktığınız zaman User/Detailst/ şeklinde bir sayfa karşınıza çıkar ama arka planda sunucuya göderilirken User/Detailst/User_id=123 gibi bir parametre karşımıza çıkabilir Bu sebeple Browser Araçları ile sürecin takibi iyi yapılmalıdır.

F3beZqk.png

İDOR ZAFİYETİ UYGULAMA

Açığı bulduğunuz yere bağlıdır genelde veri çalabilme değiştirebilme vs. olanağı sağlayan zafiyet türüdür Bulunduğunuz alana bağlı olarak açığı sömürme teknikleri değiştirilebilir.

insecure-direct-object-reference-vulnerability.png

F3beZqk.png

Tasarım bana aittir bunuda yorumlayabilirsiniz :D

Hoaydar & Teux

12 Şub 2022
136
53
Tebriz
vcRcLMS.png

Merhaba Türk Hack Team Ailesi ben teux bugün sizlere İDOR Zafiyeti Nedir? Örnekleri, Nasıl tespit edilir nerelerde bulunulur ve sömürülür kon başlıkları altında sizlere naçizane anlatmaya çalışacağım dostlar :) Vereceğim bilgiler sadece eğitim amaçlıdır :)
N0FPWLq.png

1-) İdor Nedir?
2-) İdor Örnekleri

F3beZqk.png

g963ec0.PNG

İdor sözcük anlamı olarak doğrudan nesne başvurusu olarak düşünebiliriz erişim denetim güvenilik açığıdır Yani WEB sunucuya herhangi bir istek atıldığı zaman talep edilen içeriğin talep eden için uygun olup olmadığına kontrol etmeden istenilen içeriği göndermesi sonucunda ortaya çıkar.

F3beZqk.png

İDOR ÖRNEKLERİ

Bir banka uygulaması düşünelim. Bankaya kayıt olduk. Hesabımız açıldı ve internet bankacılığı için bize bir ID değeri verildi.

https://testbank.com/dashboard/user?id=1234 (Bu ID değeri saldırganımızın ID değeri olsun.)
Eğer saldırgan
URL’de bulunan kendi ID değerini değiştirip, kurbanın ID değerini yazdıktan sonra kurbanın bilgilerine erişebilirse IDOR zafiyetinden yararlanmış olur.

IDOR1.png

F3beZqk.png

İDOR BULMA YÖNTEMLERİ

İdor güvenlik açığını Hedef sistemde kontrol etmek için ilgili sistemde en az 2 hesap oluşturarak bir kullanıcıya ait özel alana diğer kullanıcıya ulaşabiliyor mu diye kontrol edilebilir Bu sayede İdor güvenlik açığı kontrol edilmiş olur yani sorumuzun cevabı 2 hesap oluşturarak denemeler yapmak gerekmektedir.

F3beZqk.png

İDOR BULMA YÖNTEMLERİ

idor.jpg

İdor güvenlik açığı sadece linkte karşımıza Çıkmaz bir Ajax (İnternet sayfalarında JavaScript ve XMLHttpRequest kullanımı ile etkileşimli uygulamalar yaratan tekniğin adıdır.) 'da olabilir veya bir Java Script dosyasına bir referansla bilgiler gönderilebilir. Linke baktığınız zaman User/Detailst/ şeklinde bir sayfa karşınıza çıkar ama arka planda sunucuya göderilirken User/Detailst/User_id=123 gibi bir parametre karşımıza çıkabilir Bu sebeple Browser Araçları ile sürecin takibi iyi yapılmalıdır.

F3beZqk.png

İDOR ZAFİYETİ UYGULAMA

Açığı bulduğunuz yere bağlıdır genelde veri çalabilme değiştirebilme vs. olanağı sağlayan zafiyet türüdür Bulunduğunuz alana bağlı olarak açığı sömürme teknikleri değiştirilebilir.

F3beZqk.png

Hoaydar & Teux
Elinize sağlık

rootibo

Kıdemli Üye
13 Mar 2023
2,168
1,459
vcRcLMS.png

N0FPWLq.png

1-) İdor Nedir?
2-) İdor Örnekleri

F3beZqk.png

g963ec0.PNG

F3beZqk.png

İDOR ÖRNEKLERİ

Eğer saldırgan

IDOR1.png

F3beZqk.png

İDOR BULMA YÖNTEMLERİ

F3beZqk.png

İDOR BULMA YÖNTEMLERİ

idor.jpg

F3beZqk.png

İDOR ZAFİYETİ UYGULAMA

F3beZqk.png

Hoaydar & Teux
Eline saglik

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.