Ilk bilgisayar

unknown1923

Katılımcı Üye
15 Şub 2021
290
30
Россия(RUSYA)

Mehraba sevgili TÜRK HACK TEAM AİLESİ bu gün size ilk bilgisayardan bahsedeceğim umarım verdiğim bilgiler okuyan kişilere faydalı olur.Saygılarım ile ; unknown1923


Teknoloji çağında bilgisayarların yeri su götürmez bir gerçektir. Herkesin evlerine girmeyi başarmış olan bilgisayarlar hayatımızın vazgeçilmezi haline gelmiştir. Bilgisayarlarla pek çok işlemler kolay bir şekilde yapılmakta ve büyük verilerin depolanması sağlanmaktadır. Bilgisayarların kim tarafından bulunduğu da merak edilmektedir. Peki, bilgisayarı kim buldu? Bilgisayar ilk olarak ne zaman, nasıl icat edilmiştir? Bilgisayarın tarihçesi nedir?
Bilgisayarı Kim Buldu?


Bilgisayarı bulan kişi İngiliz matematikçi Charles Babbage'dır. Charles Babbage fark makinesi olarak ilk bilgisayar prototipini üretti ve çalıştırmayı başardıBilgisayar İlk Olarak Ne Zaman, Nasıl İcat Edilmiştir?

İlk Bilgisayarların abaküs olduğu söylenmektedir. Fakat günümüze uyarlanınca ilk bilgisayarlar Charies Babbage tarafından üretilmiş olunan bilgisayardır. Charles Babbage tarafından ilk olarak 1833 yılında bir bilgisayar tasarlandı. Charles Babbage üretmiş olduğu bu prototipi 1870 yılına kadar geliştirdi. Charles Babbage sayıları ekleyip çıkaran ve işlem yapan bir fark makinesi üretti. Üretmiş olduğu bu makineyi basitleştirmek yerine daha fazla geliştirmek amacı ile bilgisayarı üretti. Üretmiş olduğu bu bilgisayar toplama ve çıkarma gibi basit işlemleri yapan bir bilgisayardı. Bu şekilde bilgisayarlar gelişerek günümüze kadar gelmesi sağlanmıştır


Bilgisayarın Tarihçesi

İlk bilgisayar Charles Babbage tarafından üretildi. Günümüzdeki bilgisayarların ilk üretimine baktığımızda ise ilk dijital bilgisayarlar 1945 senesinde üretildi. İlk bilgisayar ENIAC olarak tasarlanmış dijital bir bilgisayardır. ENIAC adı verilen bu bilgisayar devasa büyüklüğe sahip insan boyunu geçen bir bilgisayardı. Top atışlarının hesaplanmasında ENIAC adlı bilgisayar kullanılıyordu. Yaklaşık olarak üretilen ENIAC adlı bilgisayarın 30 ton olarak üretildiği bilinmektedir. Üretilmiş olan bu ilk bilgisayarın maliyeti ise 500 bin Amerikan doları olarak kayıtlara geçti. ENIAC bilgisayarı elektromanyetik olarak üretilen makinelerden daha hızlı ve daha güçlü bir bilgisayar idi. Daha sonra 1965 yılında modern bilgisayarlar üretilmeye başlandı.


Modern bilgisayarlar üretilmeye başlayınca ENIAC gibi üretilen bilgisayarların sonuna gelinmiş oldu. Artık modern bilgisayarlar daha küçük boyutlarda ve herkesin sahip olabileceği gibi ucuz maliyetler ile birlikte üretildi. İtalyan teknoloji firması Dünya genelinde bir devri açarak ilk kişisel bilgisayarları satışa sunmuş oldu. Satışa sunulduktan sonra bilgisayarlar dünya genelinde hızlı bir şekilde yayılmaya başladı. Kişisel olarak üretilen ilk bilgisayar yaklaşık olarak 3.200 dolar değerinde idi. Daha sonra NASA'da bu satılan bilgisayarları satın alarak uzay çalışmaları için kullanmaya başladı. Bu şekilde bilgisayarların kullanım alanı yaygınlaştı ve gelişti.


Kaynak ==> https://www.milliyet.com.tr/teknoloj...ihcesi-6211000
 
Son düzenleme:

TheFlow

Üye
19 Şub 2021
202
1
Biraz reklendirmelisin, font boyuntunu büyüt Sans fontundan kurtul bence, Yazını kalınlaştır. Uzun soluklu makale olduğu için ortalarsan daha iyi odak sağlarsın. Çünkü hem cümle uzunluğun, hemde paragraf uzunluğun fazla
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.