İntel İşlemci Tercih Rehberi

Arslan'

BM DİREKTÖRÜ
7 Nis 2020
2,264
3,446
6qw3fgr.png

Değerli TurkHackTeam okurları, yazın gelmesiyle birlikte birçok arkadaşımız sistem toplamaya başladı, ve bende işlemci tercih rehberi hazırlamayı düşündüm.
Keyifli okumalar diliyorum.

Sistemin yapı taşı olan işlemci sisteme asıl performansını veren donanımdır. İşlemcinizin modeline baktığınız zaman sayı ve harfler göreceksiniz, bugün bunlara değineceğim, işlemci markası olarak İntel'i ele alacağız.

Bu makale ihtiyacınıza göre işlemci tercihini oldukça kolaylaştıracaktır.

irhdamx.png

Şirket adı

En basit deyimle işlemciyi üreten firmadır. İntel işlemciler İntel firma ürünü, Amd işlemciler Amd firma ürünüdür.

Marka adları

İntel'in işlemci markaları diyebiliriz, her marka farklı bir işlemci sınıfı olmakla beraber farklı özellikleri yanında getirmektedir.
Aşağıda işlemci marka adlarını ve özelliklerini görebilirsiniz.

Xeon: Genel kullanım amacı iş ve sunucular olan Xeon işlemciler, benzersiz çekirdeklere sahip modeller arasında en güçlü CPU'lardan olan Xeon işlemciler dayanıklı olmasıyla ağır hizmetler verebilmektedir.

Core: Genel kullanım amacı olarak Core işlemciler oyun bilgisayarları ve iş istasyonlarında tercih edilirler.
Core işlemciler masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılabilirler.

Pentium: Uygun fiyatlı olan Pentium işlemciler gündelik kullanım için tasarlanmıştır.

Celeron: İntel'in giriş seviyesi işlemcilerinden olan Celeron, oldukça uygun fiyata sahip olmasıyla beraber

günlük kullanım ve hafif işler için uygundur.

Atom: İntel'in güç açısından en tasarruflu işlemci markasıdır. Sadece mobil sistemler için tasarlanmıştır.

Model adları

İ3 - Uygun fiyatlı olmasıyla beraber oyun bilgisayarları için ideal olan Core modeller arasında yer alır.

İ5 - Orta seviye bir oyuncu için orta sınıf Core model CPU'dur.

İ7 - Hem oyun hemde iş için kullanılabilecek, yüksek işlemci tüketen yazılımlar için tasarlanmış üst düzey işlemcilerdendir.

İ9 - İş istasyonları için tasarlanmış işlemcidir, yüksek performanslı ve dayanıklıdır.

Modellerin içerisindeki numara kodlamaları işlemcinin hangi nesile ait olduğunu belirtir. Şu an güncel olarak en yeni nesil 11. Nesildir, her yıl yeni bir işlemci nesili çıkar. Güncel işlemci nesili tercih etmek en doğru karar olmakla beraber daha güçlü bir işlemciyi beraberinde getirir. Intel Core i7-11700K'daki "11" ifadesi işlemcinin 11. Nesil olduğunu gösterir. Bu senenin sonunda 12. Nesil işlemcilerde piyasaya sürülecektir.

Neden güncel işlemci almalıyım?

Her yeni nesil diğer nesile göre iyileştirmelerle gelir, yeni özellikler eklenebilir.
Bu nedenle güncel ürünleri kullanmak önemlidir.

Model/SKU Numarası

cdjvee6.png

1- Marka adı
2- Harf kodu
3- Üretim göstergesi
4- Ürün grubu son eki

Model numarası genel olarak 3 haneden oluşmaktadır ve CPU'nun bulunduğu nesildeki hiyerarşik konumunu belirler.

Örnek olarak, i5-11600, i7-11700 ve i9–11900 modellerine bakalım. Sayısı en yüksek olan model daha güçlü olmakla beraber fiyatıda yükselmektedir. Düştükçede tam tersi olarak işlemci gücü azalmaktadır. Doğru orantılı olarak da fiyat düşmektedir.

Harf Tanımları

Harf tanımı işlemci adının sonunda model numarasından sonra gelir. Ve Cpu'ya bir

özellik ekler bu işlemciyi standart modelinden ayrı tutar.

Aşağıda İntel masaüstü işlemcilerde bulunan harf tanımlarına yer verilmiştir.

K - Bu ibareye sahip işlemcilerin çarpan kilidi açıktır yani hız aşırtma (overclock) yapabilirsiniz.

F - Bu ibareye sahip işlemcilerde entegre grafik bulunmaz, sisteminizi kullanabilmek için harici ekran kartı gereklidir.

KF - Çarpan kilidi açık lakin entegre grafik yok.

Aşağıda İntel mobil işlemcilerde bulunan harf tanımlarına yer verilmiştir.

U - Düşük TDP değerine sahip, güç tüketimi az olan bir modeldir. Performansı düşüktür.

Y - U ibaresinden daha da düşük TDP değerine sahip ultra düşük modeldir.

G1/G7 - Bu ibareye sahip işlemcilerde entegre grafik vardır, "G" ibaresinin sonunda bulunan numara grafik işlemcinin gücünü belirler. Yani G1 en düşük G7 en güçlüsüdür.

H - İşlemcinin yüksek performanslı olduğunu gösterir.

HK - Hem yüksek performasnlıdır hem de çarpan kilidi açık olduğu için overclock da yapılabilir.

Değerli TurkHackTeam okurları elimden geldiğince faydalı olduğunu düşündüğüm konuları açmaya devam ediyorum. Bugün İşlemci tercihinizi kolaylaştıracak bir konu hazırladım, okuduğunuz için teşekkür ediyorum. Saygılarımla.

p1olxo1.gif

MALLATYALI44

Katılımcı Üye
5 Eki 2019
311
141
eline sağlık güzel içerik olmuş bende de Intel(R)_Core(TM)_i5-3210M var . pek memnun değilim ama idare ediyor .

Arslan'

BM DİREKTÖRÜ
7 Nis 2020
2,264
3,446
Eline sağlık kardeşim. Güzel açıklamışsın.
ellerine sağlık dostum
Sağolun eksik olmayın değer kattınız
Ellerinize sağlık.İntel celeron'u asla tavsiye etmem :D
Sana bi xeon veriyorum. :)
eline sağlık güzel içerik olmuş bende de Intel(R)_Core(TM)_i5-3210M var . pek memnun değilim ama idare ediyor .
Daha iyileri senin olsun. :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.