İntel'in Tarihi

kurtdereli

Uzman üye
19 Tem 2020
1,086
242
-Türkistan-
Merhaba arkadaşlar bugün sizlerle İntel'in Tarihine göz atacağız hız kesmeden başlıyalım..
İntel'in Tarihi
İntel 1968 yılında California (Amerikada bir eyalet) SantaClara'da kuruluyor ünlü tasarımcı ve mühendis Gordon Moore tarafından kuruluyor ve 1971 yılında ilk işlemcileri olan 4004'ü tasarlıyorlar (RESİM) 4004 başarılı bir işlemci olarak kabul ediliyor ama 1970'li yıllara İntel piyasanın hakimidir henüz denmez fakat İntel için en önemli olan mimari 1979 yılında ortaya çıkıyor İntel 1979 yılında 8086 işlemcisini tasarlıyor fakat İntel için asıl önemli gelişme 1981 yılında oluyor İntelin başına Talih kuşu konuyor o zamanlar Bilgisayar dünyasının en büyük ismi IBM'dir IBM 8086 işlemcisini çok beğeniyor ve kendi bilgisayarlarında kullanmak istiyor ve İntel'de bunu duyunca tabii ki'de çok seviniyorlar fakat AMD diyorki ben 8086'yı çok beğendim ben bunu kendi bilgisayarlarımda kullanmak istiyorum ama AMD diyorki ben tek kaynakla kalmam senin yarın öbürgün batıp batmayacağın belli değil.
İntel'in 4004 İşlemcisi

İntel'in 8086 İşlemcisi

IBM diyorki ben senden 8086 alırım ama 8086'ın üretim hakkını başka firmalara vermek zorundasın diyor fakat bu İntel'in hiç
hoşuna gitmiyor ama şimdi ortada IBM gibi bir dev müşteri var müşteriyi kaçırmak istemiyor İntel'de teklifi kabul ediyor 4 şirkete 8086'nın lisansını veriyor İntel istemiyor fakat AMD'ye de lisans vermek zorunda kalıyor.1981 yılında ise İntel uçuşa geçiyor e tabii maliyetleri artınca teknolojik olarakta kendilerini geliştirmeye devam ediyor ve çok başarılı işlemciler ortaya çıkarıyor.1990'lı yıllara geldiğimizde ise İntel kendi imparatorluğunu ilan ediyor 1990'lı yılların başında pentium serisine geçiyor.İntel Microsoft ile iyi bir anlaşma yaparak ve artık işlemci deyince akıla gelen ilk şey İntel oluyor 20002li yıllara başladığımız zaman İntel için ilk kaza gerçekleşiyor pentium 4'idi bazı insanlar çok başarılı zanneder.İntel'in başına bir kötü olay daha geliyor 1990'ların sonunda artık AMD isyan ediyor İntel'e diyor ki ben artık senin işlemcilerini kopyalamaktan bıktım artık kendi işlemcilerimi yapacağım diyor İntel artık ne yaparım ne ederim diye düşünürken macbook gidiyor AMD'ye 64 işlemcisinin lisans
hakların almak istiyorum diyor İntel artık gözden düştüğü için nu yolu artık İllegal'e getirmeye başlıyor AMD ile peformans anlamında başa çıkamayacağını anladığı bu sefer üreticilere baskı yapmaya başlıyorlar o dönemin ana kart üreticilerine İntel diyor ki eğer AMD'ye ana kart satarsanız benimle iş yapamazsınız ve bir çok büyük firmayı sindiriyor ama AMD bir şekilde pazarda büyümeye başlıyor İntel'de panik yapıyor.İntel bazı iyi işlemciler yapıyor ve tam piyasanın dev olacağım derken AMD 64 serisini piyasaya sürüyor İntel'de bu şekilde tarihinin 2. büyük hatasını yapıyor.İntel atık AMD'nin teknolojide baya gerisinde kalmaya başlayınca üreticiler artık İntel'in tehditlerini umursamıyorlar İntel kendisini geliştirmeye devam ederken yine ahlaki olmayan yollar seçiyorlar lokal üretim yapan firmalara biraz rüşvet ile kendi işlemcilerini kullanmalarını ve AMD'den uzak durmalarını söylüyor ve bu yolları deneyip İllegal yollar ile yükselmeye çalışan İntel'i AMD Dava açıyor dava çok kısa sürede sonuçlanıyor çünkü çok büyük kanıtlar ortada ve İntel 4 milyar dolar tazminatı ödemesi gerekiyor ve İntel bu iş böyle olmayacak diyor ve 2005'ten sonra İntel teknolojik yatırımlarını çok büyük bir şekilde arttırmaya başlıyor ve AMD'de çok agresif hareketler yapmaya başlıyor ve yaptıkları hareketler dolayında AMD gözden düşmeye başlıyor ve hazır rakipleri düşmeye başladığı için İntel gaza basıyor.2007 yılında İntel asıl bombayı patlatıyor ve Qort Quad serisini piyasaya sürüyor bu seri ile artık İntel liderliği alıyor ve işlerini sürdürüp yoluna devam ediyor ve hala harika işlemciler yaparak teknoloji dünyasının en iyi işlemci yapan firmasi'dır.

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.