İnternet Dolandırıcılığı Çete Yapısı

PoyrazYare

Katılımcı Üye
30 Mar 2019
614
200

İnternet dolandırıcılığı amacıyla kurulan bir şebekede genellikle aşağıdaki şemaya benzer bir örgütlenme görülmektedir. Dolandırıcılık olayları sonucu aktarılan paraları çekmek için banka
şubelerine gelen kişiler genellikle eğitim düzeyi düşük, işsiz ve beklenenin aksine daha önce sabıkası olmayan şahıslardan seçilmektedir. Şubelere tutarları almaya gelen bu kişiler “ayakçı” olarak tabir edilmekte ve genellikle şebekede “aracı” adı verilen kişiler tarafından bulunarak şubelere yönlendirilmektedir. Ayakçılar, aracılar tarafından sadece birkaç eylemde kullanılır. Banka şubesinde hesap açarak, açılan hesaba gelen parayı çekip aracıya veren ayakçılar, yapmış oldukları bu iş karşılığında ele geçirilen tutarın önemsiz bir kısmını komisyon olarak almaktadır.

AXPA

Kıdemli Üye
13 Ocak 2018
2,343
150
New World
Merhaba,

Organizasyon şeması ilginç. Bütün yük ve tehlike ayakçılara dayatılmış. İşin ilginç tarafı bu şemada ayakçılar ve aracılar en alt basamaklarda görev alıyor. Bu da demek oluyor ki; işin özü göründüğünden de büyük.

İyi bir bilgilendirme...

Tebrikler,

PoyrazYare

Katılımcı Üye
30 Mar 2019
614
200
Merhaba,

Organizasyon şeması ilginç. Bütün yük ve tehlike ayakçılara dayatılmış. İşin ilginç tarafı bu şemada ayakçılar ve aracılar en alt basamaklarda görev alıyor. Bu da demek oluyor ki; işin özü göründüğünden de büyük.

İyi bir bilgilendirme...

Tebrikler,

Öncelikle Teşekkür ederim..
Ve gerçekten çok haklı bir şey söylediniz hocam :)

redsiders

Yeni üye
8 Ocak 2017
2
0

İnternet dolandırıcılığı amacıyla kurulan bir şebekede genellikle aşağıdaki şemaya benzer bir örgütlenme görülmektedir. Dolandırıcılık olayları sonucu aktarılan paraları çekmek için banka

şubelerine gelen kişiler genellikle eğitim düzeyi düşük, işsiz ve beklenenin aksine daha önce sabıkası olmayan şahıslardan seçilmektedir. Şubelere tutarları almaya gelen bu kişiler ayakçı olarak tabir edilmekte ve genellikle şebekede aracı adı verilen kişiler tarafından bulunarak şubelere yönlendirilmektedir. Ayakçılar, aracılar tarafından sadece birkaç eylemde kullanılır. Banka şubesinde hesap açarak, açılan hesaba gelen parayı çekip aracıya veren ayakçılar, yapmış oldukları bu iş karşılığında ele geçirilen tutarın önemsiz bir kısmını komisyon olarak almaktadır.

Başımdan öyle bir olay geçti, farklı bir şekilde farkında olmadan ayakçı olarak kullanıldım, sicilim temizdi ama sizin bu sicil olayını görünce şaşırdım açıkcası, acaba neden ayaçıyı temiz sicilli seçiyorlar? Sebebi nedir.

'Rio

Katılımcı Üye
25 Haz 2021
567
150
C:\System32

şubelerine gelen kişiler genellikle eğitim düzeyi düşük, işsiz ve beklenenin aksine daha önce sabıkası olmayan şahıslardan seçilmektedir. Şubelere tutarları almaya gelen bu kişiler ayakçı olarak tabir edilmekte ve genellikle şebekede aracı adı verilen kişiler tarafından bulunarak şubelere yönlendirilmektedir. Ayakçılar, aracılar tarafından sadece birkaç eylemde kullanılır. Banka şubesinde hesap açarak, açılan hesaba gelen parayı çekip aracıya veren ayakçılar, yapmış oldukları bu iş karşılığında ele geçirilen tutarın önemsiz bir kısmını komisyon olarak almaktadır.

Eline sağlık, güzel anlatım 🙂

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.