iPhone’ların kullanım ömrü belli oldu!

HERLOCK

Çaylak
18 Kas 2021
21
12
Dolar kurundaki artış ve ülkemizdeki vergiler, akıllı telefon fiyatlarını oldukça olumsuz etkiliyor. Satıcılar sürekli zam yapmak zorunda kalırken, müşteriler ise her geçen gün yeni bir cihaz almakta zorlanıyor. Bu nedenle kullanıcılar, akıllı telefon alırken kullanım ömrünün uzun olmasına dikkat ediyor.

Bu noktada en başarılı şirketlerden biri olan Apple, iPhone‘lara sağladığı uzun kullanım ömrü ile dikkat çekiyor. Yazılım ve donanım optimizasyonu konusunda rakiplerine kıyasla çok daha önde olan şirket, özellikle güncelleme alma süresi konusunda Android’e adeta fark atıyor. Peki iPhone‘ların kullanım ömrü ne kadar?Akıllı telefonların kullanım süresini belirleyen en önemli etken yazılım güncellemesidir. İşletim sisteminin yenilenmiş bir sürümüne sahip olmak, eski cihazlara yeni özellikler kazandırabileceği gibi güncelliğini korumasına da yardımcı olacaktır. Bu konudaki en önemli husus ise kuşkusuz güvenliğe sağladığı katkı.Apple‘a baktığımız zaman ise yazılım güncellemesi konusunda en başarılı üreticilerden biri olduğunu görüyoruz. Örneğin 2015’in Eylül ayında piyasaya sürülen iPhone 6S bile, 2021’de çıkan iOS 15 güncellemesi alıyor. Kıyas yapmak gerekirse 2015’in Mart ayında çıkan Samsung Galaxy S6, son olarak Android 7 güncellemesi aldı.

iPhone’ların kullanım ömrü konusunda bir diğer önemli etken de donanımı. Bu konuda da avantajlı olan Apple, performansı oldukça yüksek olan kendi ARM tabanlı işlemcilerini geliştiriyor. Bu sayede telefonları, çıkışlarından yıllar sonra bile günlük kullanımda sorun yaratmayacak bir deneyim sunuyor.Tüm bunlar iPhone’ların kullanım ömrünü artırırken, bir süre vermek de mümkün. Horace Dediu isimli bir analiste göre, bir Apple telefonun kullanım ömrü yaklaşık 4.5 yıl. Pek çok markanın telefonlarını inceleyerek bu sonuca varan Dediu, özellikle uzun ömürlü ürünler isteyen kullanıcıların, iOS cihazlara yönelmesi gerektiğini düşünüyor.

Ancak belirtmekte yarar var ki telefonların asıl kullanım süresi sizin bu cihazla yaptıklarınıza göre değişir. Bu nedenle tam bir süreden bahsetmek tam da mümkün değil. Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce Android ve iOS arasıdaki bu kullanım süresi farkının sebebi ne olabilir? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.
 
Son düzenleme:
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.