İşlemci Termal Macun Nasıl Sürülür

'Bertuğ

Kıdemli Üye
13 Ocak 2018
3,864
612
Merhabalar TürkHackTeam Ailesi ;

Ara Sıra Yardım Merkezinde Sorulan (İşlemci Termal Macun) Sorularına Yönelik Böyle Bir Konu Açmaya Karar Verdim.

Konuma Geçiyorum ;

1.png

Öncelikle Termal Macun Nedir , Bunu Bir Açıklığa Kavuşturalım ;

a31COe.jpg

Kaba Tabiriyle İşlemciye Sürülen Ve Fazla Isınmasını Engelleyen Macundur.

Ayrıntısı İle Anlatırsak : Termal Macun İşlemci İle Soğutucu Arasındaki Hava Boşluklarını Doldurarak , Yani Yok Ederek İşlemcide Oluşan Isıyı Direk Olarak Soğutucuya İletir.

Şimdi Termal Macunu İşlemciye Zarar Vermeden Nasıl Süreceğiz ;

zCUIfc.jpg

Öncelikle

İşlemcinizde Önceden Sürülmüş Termal Macun Varsa Çıkartın. Bir Damla Aseton Veya Alkol-Kolonya İle Bezle Yavaşca Silebilirsiniz. Sert Bastırarak Silmeyin. Tamamen Sildikten Sonra Normal Bir Bezle Üzerinden Yavaşca Geçin. Eğer Almak İsterseniz İse Termal Macun Çıkarmak İçin Özel Sıvılar'da Mevcut.

1.png

1 = İşlemci İle Fanı Ayırın.

2 = İşlemciyi kolonyalı Bezle Ufaktan Yüzeysel Olarak Silin. Kolonyayı Az Dökün...

3 = Termal Macunu İşlemcinin Ortasına Az Bir Şekilde Sıkın .

4 = Küçük Bir Tahta Parçası Yardımıyla İşlemci Üzerinde Macunu Dağıtın Yavaşca (Aldığınız Macunda Plastik Bir Alet Geldi İse Onu Kullanın) .

5 = Neden Yavaş Yapmanız Gerektiğini Anlatıyorum : İşlemci Dışına Taşırmamanız Gerek.

6 = 2. Maddede Az Sıkın Demiştim Çünki İşlemci Üzerinde İnce Bir Tabaka Olacak Termal Macun Yani Bolca Sıkmayın. Ve İnce Tabaka Halinde Sürün.

7 = Sürdükten 30-40 Saniye Sonra Fanı Yerleştirebilirsiniz.

Not : Eğer Macunu Bol Sürer Veya Taşırırsanız İşlemciyi Kullanılmaz Hale Getirebilirsiniz.

Peki Termal Macunu Tekrar Ne Zaman Yenilemelisiniz ;

1.png

7PcWRA.jpg

Termal Macunlar Uzun Süre Dayanabilir. Fakat Benim Taviseyem Macunu Az Az Süreceğinizden Dolayı 6 Ayda Bir Yenilemenizdir.
Ve Fanı Da Sökeceğiniz İçin Bir Diğer Konumda Anlattığım (Fan Temizleme) : https://www.turkhackteam.org/bilgis...e-temizligi-teamround-web-donanim-kulubu.html Konusuna Bakın. Çıkarmışken Temizlersiniz.

Peki Hangi Termal Macunu Kullanmalıyım ?

1.png

a7cd44.jpg

(Dediğim Macun Sürme Aleti Budur Siyah Olan :)) )

COOLER MASTER MASTERGEL MAKER THERMAL MACUN : En Çok Önerdiğim Termal Macundur : https://tik.lat/kyrHE

ARCTIC MX-4 ısı alıcı bileşimi 8,5 W/m·K 4 g Soğutma Aksesuar ORACO-MX40001-BL : Çok Etkili Bir Macun Fakat Fiyatı Oldukça Yüksek : https://tik.lat/udber

Cooler Master MGZ-NDSG-N15M-R1 MasterGel Maker Nano Termal Macun : Baya Etkisi Oluyor : https://tik.lat/HgNwZ

İyi Forumlar Dilerim... &TR&

Moderatör tarafında düzenlendi:

drkasmot

Üye
17 Tem 2016
137
27
Cevap: İşlemci Termal Macun Nasıl Sürülür / TeamRound

Hocam laptop a termal macun süreceksek aynı şekilde mi sürüyoruz

'Bertuğ

Kıdemli Üye
13 Ocak 2018
3,864
612

Teşekkür Ediyorum Hocam :))

Hocam laptop a termal macun süreceksek aynı şekilde mi sürüyoruz

Aynı Şekilde Fakat Laptop'ta Daha Dikkatli Olman Gerek Parçalar Sıkışık Olduğu İçin . Ve Laptop'a Süreceksen Önerdiğim Macunları Almanı Tavsiye Ediyorum :))

Teşekkür Ederim :))

Anonim6

Yeni üye
29 Şub 2012
0
5

emeğine sağlık. bizzat kendimize ait olmayan medyalara forumun damgasını yapıştırmıyoruz.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.