İşletim Sistemi Türleri

xKemikkiran

Katılımcı Üye
22 Haz 2020
471
226
Zararlı yerlerde - Aydın
Merhabalar Turk Hack Team üyeleri.
Bu konumda
İşletim Sistemi Türleri hakkında bilgiler vereceğim.
İyi okumalar :)

1-) Mainframe İşletim Sistemleri
Öncelikle Mainframe nedir?
Mainframe aynı anda milyonlarca kullanıcıya hizmet verebilen aşırı güçlü ve aynı zamanda da pahalı bilgisayarlardır. Mobil bankacılık uygulamalarında kullanılabilmektedir. En büyük üreticilerinden biri "IBM"dir.
Bonus bilgi: Bir adet IBM z15 Mainframe’i 5.2 GHz’lik 190 CPU ve 40 TB’a kadar bellek (disk değil RAM) ile temin edebilmektesiniz (fiyatı tartışılmaz :D).
Bu işletim sistemleri şöyle
bonuslar sunmaktadır:
-Sürekli olarak (rutin) yapılan işleri kullanıcı olmadan (otomatik olarak) yapabilmektedir. (
Batch Systems)
-Çok sayıda işlemi aynı anda yapablmektedirler. (
Transaction Processing)
-Mainframe'e uzaktan bağlanan aynı anda birden fazla kişiye hizmet verebilir. (
Timesharing)

Örnek bir
mainframe (IBM z15) :

kgyfvcx.jpg

Arkadan Görünümü:

32r4j4i.jpg

Meraklısı için işlemci tasarımı :D

qrichyn.jpg

2. Sunucu (Server) İşletim Sistemleri

Klasik sunucu işletim sistemleridir kişisel işletim sistemlerinden (
Windows, Linux, MacOS) biraz daha fazla Multi Processing yapabilmektedirler. Örnek olarak: Windows Server, Ubuntu Server vb.

3. Çok İşlemcili (Multiprocessor) İşletim Sistemleri
Bunlar birden fazla işlemcinin bulunduğu bilgisayarlarda bulunan işletim sistemleridir. Amaçları yüksek bilgi işlem gücü üretmek ve sistemin yürütme hızını artırmak.
Örn,
Windows NT, 2000, XP ve Unix .

4. Kişisel Bilgisayar (Personal Computer) İşletim Sistemleri
Bildiğimiz işletim sistemleridir tek kullanıcı için tasarlanmışlardır.
Örn.
Windows, Linux MacOS.

5. El Bilgisayarı (Handheld) İşletim Sistemleri
Tablet ve Telefonlar örnek verilebilir. Android ve IOS örnek verilebilir.

6. Gömülü (Embedded) İşletim Sistemleri
Genellikle sürekli aynı işi yapan cihazlar için kullanılr örn. buz dolabı, fırın vb. Ayrıca bu cihazlarda ROM (Read Only Memory) bulunur, yani içerisindeki kodu değiştiremezsiniz. örn. Embedded Linux, QNX ve VxWorks.

7. Sensör-Düğüm (Sensor-Node) İşletim Sistemleri
Bu sistemler belirli bir olay üzerine çalışan, dış sorgulara cevap veren, aralıklı sürelerle sensörlerden ölçüm yapan işletim sistemleridir.
Genellikle GSM operatörleri tarafından kullanılır, geniş bir alana sahiptirler.
Her Node günümüze göre güçsüz bir bilgisayardır. Bu bilgisayarlar kendi aralarında sürekli, merkezi bir haberleşme yapmaktadırlar. Örn.
TinyOS

lddy8i4.png

8. Gerçek Zamanlı (Real-Time) İşletim Sistemleri
Bu sistemlerin kullanıldığı bilgisayarlarda, zaman hayati derecede önem taşır. Bu sistemler aşağıdaki gibi ikiye ayrılır.

Hard real-time sistemler, verilen işin söylenen zamanda yapılacağının garantisini verir. Bu sistemler askeri alanda kullanılır.

Soft real-time sistemler, verilen işi biraz aksatma durumu olsa da fazla etkilemeyen sistemlerde kullanılmaktadır. Akıllı telefonlar örnek verilebilir.

9. Akıllı Kart (Smart Card) İşletim Sistemleri

26t1v5w.jpeg

İşlemciye sahip akıllı kartlar üzerinde çalışırlar. Örn. Sim kartları, Kredi kartları vb.

Buraya Kadar
Geldiyseniz TEŞEKKÜR EDERİM

Extazİ

Moderatör
20 Haz 2021
2,536
1,479
https://tr.wikipedia.org/wiki/Ekstazi
Merhabalar Turk Hack Team üyeleri.
Bu konumda
İşletim Sistemi Türleri hakkında bilgiler vereceğim.
İyi okumalar:)

1-) Mainframe İşletim Sistemleri
Öncelikle Mainframe nedir?
Mainframe aynı anda milyonlarca kullanıcıya hizmet verebilen aşırı güçlü ve aynı zamanda da pahalı bilgisayarlardır. Mobil bankacılık uygulamalarında kullanılabilmektedir. En büyük üreticilerinden biri "IBM"dir.
Bonus bilgi: Bir adet IBM z15 Mainframe’i 5.2 GHz’lik 190 CPU ve 40 TB’a kadar bellek (disk değil RAM) ile temin edebilmektesiniz (fiyatı tartışılmaz :D).
Bu işletim sistemleri şöyle
bonuslar sunmaktadır:
-Sürekli olarak (rutin) yapılan işleri kullanıcı olmadan (otomatik olarak) yapabilmektedir. (
Batch Systems)
-Çok sayıda işlemi aynı anda yapablmektedirler. (
Transaction Processing)
-Mainframe'e uzaktan bağlanan aynı anda birden fazla kişiye hizmet verebilir. (
Timesharing)

Örnek bir
mainframe (IBM z15) :

kgyfvcx.jpg

Arkadan Görünümü:

32r4j4i.jpg

Meraklısı için işlemci tasarımı :D

qrichyn.jpg

2. Sunucu (Server) İşletim Sistemleri

Klasik sunucu işletim sistemleridir kişisel işletim sistemlerinden (Windows, Linux, MacOS) biraz daha fazla Multi Processing yapabilmektedirler. Örnek olarak: Windows Server, Ubuntu Server vb.

3. Çok İşlemcili (Multiprocessor) İşletim Sistemleri
Bunlar birden fazla işlemcinin bulunduğu bilgisayarlarda bulunan işletim sistemleridir. Amaçları yüksek bilgi işlem gücü üretmek ve sistemin yürütme hızını artırmak.
Örn,
Windows NT, 2000, XP ve Unix .

4. Kişisel Bilgisayar (Personal Computer) İşletim Sistemleri
Bildiğimiz işletim sistemleridir tek kullanıcı için tasarlanmışlardır.
Örn.
Windows, Linux MacOS.

5. El Bilgisayarı (Handheld) İşletim Sistemleri
Tablet ve Telefonlar örnek verilebilir. Android ve IOS örnek verilebilir.

6. Gömülü (Embedded) İşletim Sistemleri
Genellikle sürekli aynı işi yapan cihazlar için kullanılr örn. buz dolabı, fırın vb. Ayrıca bu cihazlarda ROM (Read Only Memory) bulunur, yani içerisindeki kodu değiştiremezsiniz. örn. Embedded Linux, QNX ve VxWorks.

7. Sensör-Düğüm (Sensor-Node) İşletim Sistemleri
Bu sistemler belirli bir olay üzerine çalışan, dış sorgulara cevap veren, aralıklı sürelerle sensörlerden ölçüm yapan işletim sistemleridir.
Genellikle GSM operatörleri tarafından kullanılır, geniş bir alana sahiptirler.
Her Node günümüze göre güçsüz bir bilgisayardır. Bu bilgisayarlar kendi aralarında sürekli, merkezi bir haberleşme yapmaktadırlar. Örn.
TinyOS

lddy8i4.png

8. Gerçek Zamanlı (Real-Time) İşletim Sistemleri
Bu sistemlerin kullanıldığı bilgisayarlarda, zaman hayati derecede önem taşır. Bu sistemler aşağıdaki gibi ikiye ayrılır.

Hard real-time sistemler, verilen işin söylenen zamanda yapılacağının garantisini verir. Bu sistemler askeri alanda kullanılır.

Soft real-time sistemler, verilen işi biraz aksatma durumu olsa da fazla etkilemeyen sistemlerde kullanılmaktadır. Akıllı telefonlar örnek verilebilir.

9. Akıllı Kart (Smart Card) İşletim Sistemleri

26t1v5w.jpeg

İşlemciye sahip akıllı kartlar üzerinde çalışırlar. Örn. Sim kartları, Kredi kartları vb.

Buraya Kadar
Geldiyseniz TEŞEKKÜR EDERİM
eline sağlık

Time Spent Carefully Is Money..!
Fate Follows Time..! Time to Work Fate
Succeeding Even If Fate's Path Fails..!
Do Business Like Mimar Sinan. Magic Like Suleiman the Magnificent
Courage leads to victory, indecision leads to danger, cowardice leads to death.
If You Dominate Them, They Dominate You
Homeland is neither Turkey nor Turkistan Homeland is a great and eternal country: Turan
If every night has a light Every morning has a victory
The darkest moment of the night is the closest to dawn
If the Turks start fighting, he will capture the devil in hell.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.