İşletim Sistemleri Karşılaştırma #1 LinuxVsWindows

highfly

Katılımcı Üye
11 Nis 2021
410
306
gugava nzı HashlendiÇzünBklm
herkese merhabalar ben HighFly bu gün Linux ve Windows işletim sistemlerini karşılaştıracağız

LİNUX VS WİNDOWS
220px-NewTux.svg.png
gpbpj68.jpg

WİNDOWS VE LİNUX ARASINDAKİ FARKLAR
  • Kullanıcı sınıflandırması
  • Kullanım oranları
  • Çekirdek yapısı
  • Dosya sistemleri
  • Güvenlik önlemleri
  • Uyumluluk
  • Kullanım kolaylığı
  • Gizlilik
  • Multimedya imkanları
  • Oyun deneyimi
  • Programlama imkanları
KULLANICI SINIFLANDIRMASI
LİNUX
Linux işletim sisteminde 3 kullanıcı seçeneği bulunmaktadır bu seçenekler; Normal, hizmet ve yönetici olarak 3' e ayrılırlar

WİNDOWS
Windows işletim sisteminde ise 4 tane kullanıcı seçeneği bulunur bunlar; Standart, çocuk, misafir ve yönetici 4'e ayrılırlar

KULLANIM ORANLARI
Araştırmalara göre dünyadaki teknolojik alet kullanan insanların %92'si Windows %1' i Linux %7'si diğer işletim sistemlerini kullanmaktadır yani aralarındaki oran epey yüksek

ÇEKİRDEK YAPISI
LİNUX
Linux işletim sistemi daha fazla çalışma alanı tüketen monolitik çekirdek kullanmaktadır

WİNDOWS
Windows Linux’tan daha az yer kaplayan ancak sistemin çalışma verimliliğini düşüren mikro çekirdekleri kullanıyor

MONOTİK ÇEKİRDEK NEDİR? Monolitik çekirdek, sadece tek bir dosyadan oluşan işletim sistemi çekirdeğidir. Çift çekirdekli işlemci yapımlarında da monolitik çekirdekler kullanılır, aynı zamanda "tek parçalı çekirdek" şeklinde de tanımlanabilir.

MİKRO ÇEKİRDEK NEDİR? Mikro çekirdek veya mikro kernel, bir işletim sistemi türüdür. Mikro çekirdek yapısında, ana çekirdek sadece birimler arası iletişim ve süreçleri sıralama işlerini yapar.

DOSYA SİSTEMLERİ
LİNUX
Linux işletim sistemlerinde ana dosyalardan başlayıp ağaç gibi farklı dallara ayrılıyor. Linux işletim sistemi üzerine kurmuş olduğunuz bütün her şeyi bir dosya olarak algılıyor. Örnek vermek gerekirse bir fare aygıtınız Linux üzerinde dosya olarak kabul ediliyor.
WİNDOWS
Windows işletim sistemleri C:, D:, E: veri sürücü dizinlerinde, klasörlerde korunuyor

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ
LİNUX
Linux çok kullanıcılı bir mimariye dayanır ve bu da onu Windows gibi tek kullanıcılı işletim sisteminden daha kararlı hale getiriyor. Linux, dünyanın her köşesinden geliştiriciler ve topluluklar tarafından yönlendirildiğinden, ortaya çıkan herhangi bir yeni sorun birkaç saat içerisinde çözülebilir. Bundan dolayı da kullanıcılar, bir sorun ile karşılaştıklarında çözümü çok kısa bir süre içerisinde bulabilirler.

WİNDOWS
Birçok Windows kullanıcısı bazı güvenlik sorunlarıyla karşılaşır, çünkü Windows yaygın olması nedeni ile bilgisayar korsanları, sıklıkla Windows’u hedeflerler. Ayırca Windows'un tüketici sürümleri başlangıçta ağ bağlantısı olmayan tek kullanıcılı bilgisayarları kolayca yönetmek için tasarlanmıştır, bu nedenle yerleşik güvenlik önlemine sahip değildir. Dolayısı ile saldırılara daha açık bir haldedir.

UYUMLULUK
LİNUX
Linux uyumluluk konusunda Windows'tan daha zayıftır çünkü hafife alınan uyumluluk düzenlemeleri ile mücadele etmemektedir

WİNDOWS
Windows, çoğu program ve oyunlara özel olarak uyumluluk geliştirmeleri de düzenlediği için bu konuda bir adım daha önde olarak görülebilir. Bu yüzden uyumlulukta aralarında büyük bir fark söz konusu

KULLANIM KOLAYLIĞI
LİNUX
Linux, kullanıcıların günlük faaliyetlerini kolayca sürdürebilmesi için daha kolay hale getirilerek geliştirildi
WİNDOWS
Windows'un hedefi ileri düzey değil bu yüzden Linux 1 adım öne geçiyor

GİZLİLİK
LİNUX
Linux işletim sistemi kullanıcısıysanız, kendinizi güvende hissedebilirsiniz. Linux’a sahip olmak demek, sistemin yalnızca sizin olduğu anlamına gelmektedir.
WİNDOWS
Windows güvenlik konusunda işlevsel anlamda geliştirmeler olsa da Windows için güvenlik, Linux'a kıyasla çok daha zor

MULTİ MEDYA İMKANLARI
LİNUX
Linux’un eski sürümlerinde ses ve video seçenekleri bazı kullanıcılar için zor olabiliyordu. Ayrıca Linux kullanıcıları, multimedya uygulamalarının büyük bir kısmını ücretsiz olarak kullanabiliyorlar.
WİNDOWS
Windows'ta ücretsiz uygulamalar mevcut olmasına rağmen kullanıcılar, yazılımın bütün özelliklerine erişebilmek için belirli bir ücret ödemek durumunda kalabilirler.

OYUN DENEYİMİ
LİNUX
Linux oyunlar için yapılan bir işletim sistemi değildir genellikler kodlamalar, yazılım vb. gibi şeyler için tasarlanmıştır
WİNDOWS
Bir oyuncuysanız ve oyunlarda %100 uyumluluğa ihtiyacınız varsa ya da kullanıcı dostu bir sistem istiyorsanız, bu konuda Windows’u tercih etmeniz gerekir yani oyun yönünden Linux ile Windows pek kıyaslanamaz

PROGRAMLAMA İMKANLARI
LİNUX
Linux hemen hemen tüm ana programlama dillerini (Python, C / C++, Java, Ruby, Perl vb.) destekliyor. Programlama için yararlı olan çok çeşitli uygulamaları da kullanıcıların hizmetine sunuyor. Yani bu tarz şeylerle uraşıyorsanız Linux tam size göre diyebiliriz.
WİNDOWS
Linux terminali, geliştiriciler için Windows’un komut satırından çok daha üstün bir yapıdadır. Burada Linux için geliştirilmiş birçok kitaplık da bulabilirsiniz.

SCORE

LİNUX:6 WİNDOWS:5

KAZANAN : LİNUX 🏅🏅🏅
220px-NewTux.svg.png
bir sonraki karşılaştırma başlığı: PARDUS vs MACOS
Yapımcı: HighFly

İYİ GÜNLER DİLERİM:)

🔔🔔🔔

Son düzenleme:

highfly

Katılımcı Üye
11 Nis 2021
410
306
gugava nzı HashlendiÇzünBklm
teşekkürler hocam
teşekkürler hocam
Ağam sana kötü bir haberim var Linux işletim sistemi değil kernel :)
Linux; bilgisayar işletim sistemlerini en temel parçası olan çekirdek yazılımlarından bir tanesidir. GNU Genel Kamu Lisansı versiyon 2 ile sunulan ve Linux Vakfı çatısı altında geliştirilen bir özgür yazılım projesidir. Linux ismi ilk geliştiricisi olan Linus Torvalds tarafından 1991 yılında verilmiştir. Vikipedi

kernel olduğu doğru ama işletim sistemi olarak geçiyor diye biliyorum

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.