Yazılım | Programlama İsteğin kaynağını bulma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
4 May 2022
74
23
Türkiye
node.js üzerinde bir proje geliştirirken, admin sayfasının sadece belirli bir atılan post isteği ile açılmasını istiyorum. Yani kısaca istek atan kişinin bunu benim belirlediğim form alanından mı yoksa herhangi bir post isteği atan ara yazılım ile mi yaptığını tespit etmek istiyorum, bunun için ne yapabilirim?

zztri

Yaşayan Forum Efsanesi
9 Tem 2015
10,053
390
Ankara
Express mi kullanıyorsun?

Anam babam session mantığı, saldırganların yüzde doksanını durdurur. Cookie saklayıp tekrar kullanan fazla hazır araç yok çünkü..

Ama mesela benim var. O zaman ne yaparız? Cloudflare'i, tabii azıcık basitleştirilmiş halini taklit ederiz.

1. Login sayfana inline script olarak 3 tane matematiksel script'ten rastgele birini seçip yerleştirirsin. Mesela birincisi "var islem=( n )=>n+4;" ikincisi "var islem=( n )=>n-4;" üçüncüsü de "var islem=( n )=>1453;" olsun.

Admin login sayfası backend'i form'un içinde hidden field olarak rastgele bir "sayi" değeri de gönderir. Formunun "onsubmit" fonksiyonu da bu değeri alır, yeni değer olarak da "islem(deger)"i koyar.

Bir çok heçkır "ulan bir de javascript mi eval edeceğiz?" diye vaz geçer.

Bu da olmadı, bildiğin anam babam "captcha" koyarsın. Onları aşmanın da yolu var ama zor.

4 May 2022
74
23
Türkiye
Yok yanlış anlaşılma olmasın session zaten var. Session'la birlikte atılan isteklerinde belirli alandan gelmesini sağlayarak hacker arkadaşın işini bir nebze dahi olsa zorlatmak istemiştim sadece :) Cevap olarak evet express kullanıyorum.

Son düzenleme:

BeoWulf007

Kıdemli Üye
19 Haz 2013
2,765
511
25
Praise The Fool
İşi zorlaştırırsın ama kesin olarak kaldıramazsın. zztri'nin dediği gibi 5bin satırlık JS yazıp serverdan doğrulama da yapsan en fazla bir tane chromium açar JS render eder cooki'leri alır isteklerime öyle devam ederim.

4 May 2022
74
23
Türkiye
Sanırım sorduğum soru yanlış anlaşıldı, olayın session veya cookie ile bir alakası yok, mesele burada kullanıcın attığı isteğin kaynağını bulma. Eğer derdimi anlatamadıysam şöyle izah edeyim. Belirli bir login alanından giriş yapılmasını istiyorsam o istediğin arka plandan örneğin /admin sayfasından gelmesini isteyebilirim. Kullanıcı kendi eklediği bir kod ile veya Postman gibi bir ara yazılım ile istek attığında aa bu /admin sayfasından istek atmıyor o halde ben bunu /error sayfasına sevk edeyim şeklindeki bir tespit için sormuştum soruyu. Dediğin gibi olayı zorlaştıran bir yöntemdir lakin amaçta bu :)

BeoWulf007

Kıdemli Üye
19 Haz 2013
2,765
511
25
Praise The Fool
Sanırım sorduğum soru yanlış anlaşıldı, olayın session veya cookie ile bir alakası yok, mesele burada kullanıcın attığı isteğin kaynağını bulma. Eğer derdimi anlatamadıysam şöyle izah edeyim. Belirli bir login alanından giriş yapılmasını istiyorsam o istediğin arka plandan örneğin /admin sayfasından gelmesini isteyebilirim. Kullanıcı kendi eklediği bir kod ile veya Postman gibi bir ara yazılım ile istek attığında aa bu /admin sayfasından istek atmıyor o halde ben bunu /error sayfasına sevk edeyim şeklindeki bir tespit için sormuştum soruyu. Dediğin gibi olayı zorlaştıran bir yöntemdir lakin amaçta bu :)
İsteğin yanlış anlaşılmadı, ben de tam olarak buna cevap verdim zaten. Öncelikle şunu anlaman lazım, web sitene yalnızca HTTP istekleri ile ulaşıyor başka hiçbir bağlantı yok. Ne kontrol sağlarsan sağla, butona tıklayınca şunları yapsın, şöyle takla atsın, böyle fake atsın ne dersen de işin sonu yine HTTP üzerinden olacak ve HTTP isteklerini de her türlü taklit edersin. Bunun önüne geçmenin mümkünatı yok.

BeoWulf007

Kıdemli Üye
19 Haz 2013
2,765
511
25
Praise The Fool
Boşuna uğraşma diyorsun yani, peki kral teşekkürler.
Uğraşmak istiyorsan senince tercihin yapabilirsin, kesin bir çözümü yok bunu bil yeter sadece bu işle uğraşanı uğraştırırsın. Yapma demek benim haddime değil amacını bilmiyorum çünkü. O konuya da girebiliriz istersen, neden böyle bir şey yapmak istiyorsun mesela? Ben bol bol web kazıma ve otomatize etme işleri yaptığım için kanser edici seviyede uğraşlar çıkarabiliyor biliyorum, ama hepsi çözülüyor eninde sonunda. Baya bir tecrübe etme fırsatım oldu bu kıstasta.

Uğraşman ne işe yarar? "Yazılım bilgisi olan ve yeni arkadaşları üşendikleri için vazgeçtirebilirsin ama işin sonunda çabalayan her türlü başarır kalıcı bir şekilde engelleyemezsin."
Daha caydırıcı çözümlerden biri de IP engelidir ve ücretsiz proxy'leri engellemektir. Kullanıcı ip'sine süreli rate limit verir veya kalıcı uzaklaştırma atarsan bir de ücretsiz proxy'leri engellersen proxy'ye para ödemek zorunda kalacağı için caydırma ihtimalin yüksek.

Ben bir tane site biliyorum mesela, selenium üzerinden web driver'lar ile açamıyorsun tarayıcı kontrolü yapıyor. siteye ilk girdiğinde başka bir endpoint'e yönlendirme yapıyor oradan token alıyor o token'le tekrar aynı sayfaya istek attırıyor Rate Limit yedirdiği vakit 301 ile sayfa yönlendirme yapıp captcha çözdürüyor ve yeni bir token veriyor tekrar ana sayfaya döndürüyor.

Sonuçta ne oldu? Sadece daha fazla sorgu atmamı sağladı ve girişten itibaren ana sayfaya gidene kadar bütün istekleri tek tek okumak zorunda kaldım 1 saatimi yedi. Hani açıkçası bu kadar uğraştırmaya ne gerek vardı diye düşünmeden edemiyorum hani çekeceğim de 2 bilgi ddos etkisi yapmak bir yana tarayıcıda gezerken daha çok istek atıyorum, sayfaya zararı bile yok ama öyle tercih etmişler işte.

Son düzenleme:
4 May 2022
74
23
Türkiye
Uğraşmak istiyorsan senince tercihin yapabilirsin, kesin bir çözümü yok bunu bil yeter sadece bu işle uğraşanı uğraştırırsın. Yapma demek benim haddime değil amacını bilmiyorum çünkü. O konuya da girebiliriz istersen, neden böyle bir şey yapmak istiyorsun mesela? Ben bol bol web kazıma ve otomatize etme işleri yaptığım için kanser edici seviyede uğraşlar çıkarabiliyor biliyorum, ama hepsi çözülüyor eninde sonunda. Baya bir tecrübe etme fırsatım oldu bu kıstasta.

Uğraşman ne işe yarar? "Yazılım bilgisi olan ve yeni arkadaşları üşendikleri için vazgeçtirebilirsin ama işin sonunda çabalayan her türlü başarır kalıcı bir şekilde engelleyemezsin."
Daha caydırıcı çözümlerden biri de IP engelidir ve ücretsiz proxy'leri engellemektir. Kullanıcı ip'sine süreli rate limit verir veya kalıcı uzaklaştırma atarsan bir de ücretsiz proxy'leri engellersen proxy'ye para ödemek zorunda kalacağı için caydırma ihtimalin yüksek.

Ben bir tane site biliyorum mesela, selenium üzerinden web driver'lar ile açamıyorsun tarayıcı kontrolü yapıyor. siteye ilk girdiğinde başka bir endpoint'e yönlendirme yapıyor oradan token alıyor o token'le tekrar aynı sayfaya istek attırıyor Rate Limit yedirdiği vakit 301 ile sayfa yönlendirme yapıp captcha çözdürüyor ve yeni bir token veriyor tekrar ana sayfaya döndürüyor.

Sonuçta ne oldu? Sadece daha fazla sorgu atmamı sağladı ve girişten itibaren ana sayfaya gidene kadar bütün istekleri tek tek okumak zorunda kaldım 1 saatimi yedi. Hani açıkçası bu kadar uğraştırmaya ne gerek vardı diye düşünmeden edemiyorum hani çekeceğim de 2 bilgi ddos etkisi yapmak bir yana tarayıcıda gezerken daha çok istek atıyorum, sayfaya zararı bile yok ama öyle tercih etmişler işte.
Uğraşan kişi bu noktada ben oluyorum aslında uğraşmak için yazmıştım zaten zira araştırmam sonucunda doğrudan bir kaynak elde edemedim ve burada bilen kişilerin işte şu şekildeki yapıyı kullanıp atılan isteği bulabilirsin demesini bekliyordum. Lakin nedense olay bir anda sorudan uzaklaşıp tavsiye verme durumuna geldi, site içerisinde zaten session bulunmakta doğru söylüyorsun aslında IP kontrolü yapmak daha mantıklı olacaktır ama session 30 dk ile ayarlandı ve kullanıcı dahi 30 dakika içerisinde atılıyor. Lakin ıp kontrolleri hakkinda bilgi vermek isterseniz seve seve dinler ve çalışmalarımda kullanmaya çalışırım. Backend tarafında yeniyim o yüzden nasıl yapıldığı konusunda pek bilgim yokta diyebilirim. O yüzden yazdıklarınızı ilk başta anlayamamışta olabilirim bu sebepten özür dileyip cevaplarınız için teşekkür ederim.

İşte bir de şu şekilde düşünmekte fayda var, senin 1 saatini çalmayı başarmış:) bu bile az dahi olsa çok şey aslında zira belki senin iraden güçlüydü pes etmedin ama bu başkasının pes edip gitmeyeceği anlamına gelmiyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.