JAVA ile Fahrenayt-Celcius Sıcaklık Hesaplama

DarkHealler

Özel Üye
4 Eki 2015
8,059
6
izmir:)
Yeni bir proje oluşturup kütüphaneyi aktif edin;

Kod:
[COLOR="red"]import java.util.*;[/COLOR]

Burada özellikle Scanner'i aktif etmem gerekmiyor * koyduğumuz zaman hepsi aktif olacaktır tabi bu programımızı saniyeden daha kısa süreyle yavaşlatır, bizim için şuan bu önemli değil fakat profesyonel yazılımlarda buna dikkat edilir. şimdi bir class yazalım;

Kod:
 [COLOR="white"]class derece { double cevir(double n) { return ((n-32)/ 1.8); } }[/COLOR]

burada derece isimli class'ımızı oluşturduk ve double türünden cevir isimli bir fonksiyon ekledik bu fonksiyon dışarıdan n değişkenini alacak (fahrenayt değeri oluyor bu) ve Celcius'a çevirip geri gönderecek. Şimdi de main class'mıza programı yazmaya devam edelim.

Kod:
 [COLOR="white"]derece d = new derece();[/COLOR]

derece türünden yeni bir d nesnesi oluşturdum.

Kod:
[COLOR="Red"]Scanner tara = new Scanner(System.in); double f; System.out.println("Fahrenayt sıcaklığı giriniz: "); f=tara.nextDouble();
[/COLOR]

f değişkenim girilen Fahrenayt değerini tutacak kullanıcı double (ondalıklı sayı) türünden sayı girebilir eğer int olarak tanımlasaydım 199.21 gibi bir sayı girerse bunun 199'unu alır 21'ini bırakır ve sağlıklı bir çevirme yapamazdık bu riske karşı alarak double türünde tanımladım.

Kod:
System.out.println(d.cevir(f)+" derece dir.");

burada önemli olan oluşturduğum d sınıfının oluşturduğum cevir fonksiyonunu kullandım ve girilen Fahrenayt değerini tutan f değişkenini class'ıma gönderdim o da çevirip bana Celcius olarak geri gönderecek ve kullanıcıya Celcius değerini göstereceğiz. Kodları toparlarsak;

package javaapplication1; import java.util.Scanner; public class JavaApplication1 { public static V-O-İ-D (- <<LERİ SİLİN ) main(String[] args) { derece d = new derece(); Scanner tara = new Scanner(System.in); double f; System.out.println("Fahrenayt sıcaklığı giriniz: "); f=tara.nextDouble(); System.out.println(d.cevir(f)+" derece dir."); } } class derece { double cevir(double n) { return ((n-32)/ 1.8); } }

Ve ekran çıktımız bu şekilde olacak;

Adsz_53.jpg

Teşekkürler

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.