Javascript #0 | Girişim, HTML aşamaları, Ne Olmak İstiyorsunuz?

Only RevenGe

Katılımcı Üye
11 Ağu 2015
310
0
#MadNurse

Javascript Dersleri

Beraber, 0 ezber yaparak sadece işin mantığını kavrayarak Javascript öğreneceğiz.

Wqbd0m.png

Forumun yeni üyelerine ve bazı insanlara kısa bir öğüt

(Tecrübem ile konuşuyorum)​

Arkadaşlar, kısa bir öğütle başlayacağım. Forumda bir çok insanla karşılaşıyorum. DDOS Attack yapmak isteyen, onu yapmak isteyen bunu yapmak isteyen, hacker olmak istiyorum vesaire... Biliyorsunuz konuyu. Kimsenin hevesini şevkini kıracak değilim. Sadece söylemek istediğim bir kaç şey var ki emin olun bunu iyiliğiniz için söylüyorum. Neden mi söylüyorum?

Çünkü bu tür basit işlerle, HİÇ BİR ŞEY ELDE ETMEDİM.

Ben de bu siteye ilk giriş yaptığımda bu kafadaydım. Emin olun trojan da attım, DDOS'da attım ama hiç bir işime yaramadı. Şuanda da Javascript öğrenmeye çalışıyorum. HTML ve CSS öğrenmiş durumdayım aşırı profesyonel şekilde olmasa da. Yani demem o ki, bu tür heveslerle zaman kaybetmek yerine adam akıllı diller öğrenebilirsiniz. Bu dillerle (tabi öğrendiğiniz dile bağlı) kimisi gider exploit (açıkları değerlendiren kodlar diyelim anlaşılır olsun) yazar kimisi gider bir site yazıp girişim yapar. Ha, dersiniz ki ben bu tür DDOS'tur Trojandır işlerini seviyorum. Bilişim güvenliği denilen bir alan var belki duymuşsunuzdur. Çok bilgim yok bu konuyla ilgili. Araştırabilir öğrenebilirsiniz. En temel Linux öğrenerek başlayabilirsiniz bu tür işlere. "Kabuk" diye terimler var. Bilenler çok iyi anlatır, sizi yanlış yönlendirmek istemem. Ben "web" üzerine çalışıyorum.

Buraya daha fazla yazı yazabilirdim ama anlamak isteyen bu yazılarımdan kapacağını kapmıştır diye umuyorum. Şimdi gelelim hitap edeceğim kısıma, Web dili öğrenmek isteyenlere. Yani, HTML.

Arkadaşlar, ben bu HTML öğrenme işini şöyle sıralıyorum:

• HTML
  • CSS
  • Javascript veya PHP

Listede "Javascript veya PHP yazdığıma aldanmayın. İkisi aynı şey değildir. İkisinden birini isteğe bağlı olarak önce öğrenmelisiniz. Birinden başlamak gerek mantığıyla. Ben Javascript öğrenmeyi seçtim. Ardından da ya PHP öğreneceğim ya da buna benzer olarak ASP.net(kurumsal veritabanı programlama olarak da geçiyor çok kullanıldığı için kurumsal firmalarda) öğreneceğim.

Sen kimsin de kalkmış ders veriyorsun?

Şimdi diyeceksiniz sen henüz yeni öğrenme aşamasındaysan ne diye ders veriyorsun, ne haddine? Doğrudur. Fakat şöyle ki, ben öğrenmeye çalışırken insanları gözlemlediğim kadarıyla, herkes kodları ezberleme peşinde. Bu dil öğrenme aşamasında yapabileceğiniz en büyük yanlışlardan biridir arkadaşlar. Ezberlerseniz, unutursunuz. Unutmadınız, farklı bir şekilde kullanmanız gerektiğinde ezberinizdeki haliyle yazarsanız, projeniz çöp. Bu yüzden biz işin mantığını anlamaya çalışacağız. Yani BERABER öğreneceğiz. HTML ve CSS kodlarının hala aklımda nasıl kaldığını öğreteceğim sizlere.

Ne kadar işin mantığını öğrensek de tabi ki zamanla unutacağız. Panik yapacak mıyız? Hayır. Açacağız w3schools sitesini, bakacağız kodumuza ne işe yarıyor. Bir tek o site değil, Türkçe kaynaklardan da araştırabiliriz. İnsanlık hali, unutabiliriz. Fakat ezber yapmayacağız mantığını anlayacağız kodu hatırlayınca nasıl yazdığımızı hatırlayacağız.

Ezber yok, ezberlemeyeceksin, ezberlettirmeyeceksin.

Hatırlamanın en kolay yolu, o kodun mantığını öğrenmektir. Ezberlemek değil, öğrenmektir. Öğrenilen şey unutulmaz. Arkadaşınızın ismini unutuyor musunuz? Hayır. Siz de kodlarla arkadaş olacaksınız ki öğrenebilesiniz ve unutmayasınız. Mantığını yani.

Hep beraber bir kodun ne işe yaradığını ve nasıl çalıştığını, o kodun isminin ne anlama geldiğini tek tek öğrenmeye çalışacağız arkadaşlar. Şimdilik, bu kadar.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.