JavaScript Programlama Dili

Ego1st

Uzman üye
15 Mar 2018
1,093
2
air max tn baby
JavaScript

js.png


JavaScript genel olarak web tarayıcılarında kullanılan dinamik bir programlama dilidir. JavaScript ile yazılan Client-Side Script'ler sayesinde, tarayıcı kullanıcıyla etkileşime geçmesi, sunucu ile async olarak etkileşime geçmesi, web sayfasında interaktif içerik değişimi sağlanması, tarayıcının kontrol edilmesi gibi özellikler / işlevler sağlanır.

Tarihçesi

Piyasaya ilk defa 3 Aralık 1995 tarihinde Netscape Navigator 2.0 ile birlikte sürüldü. JavaScript'in ilk geliştiricisi Brendan Eich'tir. Geliştirme esnasında adı "Mocha" diye geçmesine rağmen 16 Eylül 1995 tarihine kadar LiveScript deniyordu. 16 Eylül 1995 tarihindeki Netscape 2.0 Beta 3 sürümü ile birlikte adı JavaScript olarak değiştirildi.

Kullanım Alanları

Dil ilk çıktığında sadece Netscape gibi kısıtlı bir alana sahipti fakat günümüzde çok daha geniş alanlarda kullanılmaktadır. JavaScript çoğunlukla web sayfalarını dinamikleştirmek için kullanılsa da günümüzde JavaScript güncel teknolojilere ayak uydurarak; sunucu, masaüstü, mobil gibi çok geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Sektördeki Yeri

Eğer front-end Web geliştiricisi olarak bir işe başvuruyorsanız kesinlikle JavaScript bilmelisiniz. JavaScript önemli bir yere sahiptir.

Frameworkler

● React.js
● Angular.js
● Vue.js
● Meteor.js
● Ember.js
● Backbone.js

Yararlı Linkler

https://www.javascript.com/
https://developer.mozilla.org/tr/docs/Web/JavaScript
https://nodejs.org/en/
https://tr.wikipedia.org/wiki/JavaScript

 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.