Joomla 1.0.x den 1.5.x e geçiş

'iMuh@fiz

Özel Üye
11 Ağu 2012
11,010
5
31
Bakü
Migration yani joomla 1.0x versiyonundan 1.5x versiyonuna geçmek.
Bunu biraz daha açıklamakta yarar var çünkü joomla 1.0x sürümleri ile 1.5x sürümü arasında bir kıyaslama yaparsak
joomlanın veritabanı yapısı, menü sistemi, eklenti modül, mambot sistemi, tema sistemi ve daha birçok yapının değiştiğini görüyoruz.

O yüzden bu işleme migration yani geçiş diyoruz yani normal bir versiyon yükseltme işlemi değildir.

Öncelikle şunuda bilmek lazım bu migration işlemi joomla veritabanındaki herşeyi 100 de yüz yeni sisteme taşıyamaz.
Sadece joomla nın temel veritabanındaki yani ilk kurulduğundaki veritabanını yeni sisteme aktarır.
Bu şu anlama geliyor 3. parti bileşenleriniz ve modülleriniz yani veritabanına kendine has tablo eklemiş tüm 3.parti eklemeleriniz
bu taşıma işleminde aktarılmaz. Aktarılamaz demiyorum çünkü kurduğunuz bu bileşen vb. eklentilerin kendi sitelerinde
migration pluginleri varsa ve doğru şekilde kurulursa aktarma yapmak mümkündür.

Aktarılacak veritabanı tablolarının tam listesini migrator bileşenini çalıştırınca göreceksiniz.

Bu ön bilgiyi vermemizin sebebi yükseltme planlayan arkadaşlar yeni sisteme geçip geçmeme konusunda karar verirken nelerin kaybedilebileceğini
bilerek hareket ederlerse daha az zaman ve iş kaybı oluşacaktır.

Başlamadan önce migration ile ilgili resmi dokuman sayfasi Migrating from 1.0.x to 1.5 Stable - Joomla! ********ation
forum (Joomla! • View forum - Migrating and Upgrading to Joomla! 1.5 incelemenizde yarar var zira ne kadar az bilgi işle başlarsanız sıkıntı yaşayınca
çözme kabiliyetiniz de o kadar az olacaktır. Konu hakkında ne kadar çok tecrübeniz varsa da sorunları o kadar kolay çözebileceksiniz.

Adım Adım joomla 1.0x - 1.5x migration :

1 Joomla 1.5.x son versiyonunu indirin JoomlaCode > Projects > Joomla! > Files > Browse Releases
bu sayfadaki joomla sürümü orjinal ingilizce sürümdür türkçe dosyalarını da
JoomlaCode > Projects > Joomla! Accredited Translations > Files > Browse Frs Release adresinden indirebilirsiniz.
Kurulumun işlemlerinden sonra language menusunden türkçe eklentiyi yükleyerek sürümünüzü türkçeleştirebilirsiniz.

2 Migrator bileşenini indirin JoomlaCode > Log in
Bu sayfada migrator bilesenini yazan grubun diger projeleride mevcut siz migrator.zip i indireceksiniz.

3 1.0x kurulumunun yönetim paneline girin. aşağıdaki gibi bileşen yükleme menüsünden indirdiğiniz migrator.zip bileşenini yükleyin
migration-1.gif

4 Migrator bileşenini yüklememizin sebebi joomla 1.0x kurulumunuzun veritabanını sql dosyası olarak bilgisayarınıza indirmektir.
bileşenler menüsünden migrator bileşenini çalıştırınca aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız.
Burada aslında adım adım neler yapılması gerektiği anlatılmış.
Eğer 3.parti bir yüklemeniz varsa ve 1.5x e taşımak istiyorsanız ve migration plugin i ni bulduysanız bu işlemden önce yüklemeniz gerekiyor.
Ok ile gösterildiği gibi son seçeneği seçerek migration işleminde kullanacağımız dosyayı yaratmak için veritabanındaki tablolar listelenecektir.Bu tabloadaki ilk seçenek "backlink" i ben kaldırdım zira bu sql dosyasını 1.5x kurulumunda kullanırken surekli bu tabloada hata aldım.Burada baştada söylemeye çalıştığım tecrübe konusunu tekrar hatırlatmak istiyorum. Benim aktardığım veritabanında böyle bir sorun meydana geldi.tekrar tekrar denemelerimin ardından ve forumlarda araştırmalarım sonucu "backlink" tablosunu kaldırarak sql yaratılırsa çözülebileceğini sonucunu çıkardım ve deneyince oldu.

Sizde kendi veritabanınıza göre burda gerek duymadığınız aktarılmasına gerek olmayan veriler varsa onları seçerek kaldırabilirsiniz.

migration-2.gif

5 Sql dosyasının hazırlanması büyüklüğüne göre belli bir süre içinde tamamlanır ve aşağıdaki gibi bir ekran karşınıza gelir ok la
gösterildiği gibi tıklayın

migration-3.gif
6 karşımıza aşağıdaki pencere çıkar. Burada daha önce de yarattığınız sql dosyaları varsa onlarda listelenir. Burada aşağıdaki gibi tıklayarak sql dosyasını bilgisayarınıza indirin.
migration-4.gif
7 1.0x yüklemenizin veritabanı dosyasını bilgisayarınıza indirdiniz. Sıra 1.5x versiyonunun kurulmasında.
Evet yanlış değil işlem bu şekilde oluyor bilgisayarınızdaki sql dosyası 1.5x kurulumunun 6. adımında gerekecek.
Sonraki adıma geçmeden 1.5x kurulumunu yapın. Bu kurulumda sql tablo ön eki olarak "jos_" seçili gelir. Bunu değiştirmeyin.
Her ne kadar kurulumda bunu değiştirseniz bile migration işleminin bunu otomatik olarak "jos_" a çevrileceğini not olarak vurgulasa bile
benim yaptığım denemelerin hepsi başarısız oldu. En sonunda "jos_" olarak denediğimde sonuç alabildim.

1.5x kurulumunu başka bir klasöre yükleyin. Kurulumu normal 1.5x kurulumları gibi yapın ve aşağıda gösterildiği gibi örnek veri yükleme
adımına gelince ;

migration-5.gif
Bu adımda her zaman yapıldığı gibi örnek veri yüklemiyoruz. Bilgisayarınıza indirdiğiniz sql dosyasını bu adımda yükleyeceğiz.
- Bu ekranda büyük okla gösterildiği gibi "load migration script" i seçiyoruz.
- altında kırmızı ok la gösterildiği gibi 1.0x kurulumunuzdaki veritabanının prefix ini giriyorsunuz.
- altında kırmızı okla gösterildiği gibi 1.0x kurulumunuzdaki veritanının encoding biçimini seçiyorsunuz bunu bilmiyorsanız
aşağıdaki resimde görüldüğü gibi (resim 7) yönetim kısmından girip dil editöründe CTRL F ile "iso" aratirsanız resimde görüldüğü gibi o satıra gelip bakarsınız.
doğru encoding girmesseniz migration işleminden sonra yeni kurulumda türkçe karakter sorunu yaşayabilirsiniz.
- migration script kısmında ise bilgisayarımıza indirdiğimiz sql dosyasını seçiyoruz.
- son olarak "this script is a joomla 1.0x script" kısmına işaret koyun.
Not: eğer sql dosyanız 10mb dan büyük ise burada yükleyemiyorsunuz.
Bu durumda bu sql dosyasının ismini "migrate.sql" yaparak 1.5x kurulumunuzun
"installation/sql/migration" klasorüne ftp programı vasıtasıyla yükleyin bu durumda sql dosyası seçmek yerine resimdeki siyah ok la
gösterilen kutucuğu işaretleyeceksiniz.

Son olarak "upload & Execute" butonuna basarak bir sorun çıkmamasını dileyerek bekliyorsunuz.
Eğer herşey yolunda ise aşağıda aktarımın tamamlandığı mesajı çıkacaktır. Yukarıdan ileri butonuna basarak kurulumu tamamlayıp sitenizi
incelemeye başlıyorsunuz. Installation klasorünü silmeden ya da adını değiştirmeden giremeyeceğinizi unutmayın.

Joomla 1.0x de veritabanı prefix ini bulmak
migration-6.gif

Joomlada Karakter Encoding
migration-7.gif

Muhtemel sorunlar:
- Bazı tarayıcılarda cookie ile ilgili bir hata mesajı alabilirsiniz. Tarayıcınızın ayarlarını değiştirerek tekrar deneyin.,
- Herhangi bir sorundan dolayı tekrar denemeniz gerektiğinde önce 1.5x kurulumunu yaptığınız kontrol paneline girerek veritabanında oluşmuş tablo varsa bunu boşaltınız ya da veritabanını tekrar yaratın.
- joomla 1.0x kurulumunuzda daha az sql tablosu işaretleyerek deneme yapınız.
- Tekrar denemeniz gerekir ve siteniz.com şeklinde girince installation tekrar başlamıyorsa configuration.php dosyasını silin.
Düzelmesse joomla 1.5x kurulumunu tekrar edin.

Kolay gelsin.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.