Joomla! 1.5 MVC (Model, View, Controller) Yapısı

CaptainSalvador

Adanmış Üye
17 Eki 2014
6,073
15
Teşkilat
Joomla! 1.5 için hazırladığımız bileşenimizin ön yüzünü tamamladık. Gelelim bileşenimizin yönetim bölümünü hazırlamaya. Yönetim bölümü de site bölümü gibi merhaba.php dosyası ile başlayacak. Yani yönetim bölümü ana giriş noktamız merhaba.php olacak.

Joomla! 1.5 için bir eklenti yapmadan önce Joomla! 1.5.x serisi ile başlayan MVC (model-view-controller) yapısı anlamak gerekiyor. Dolayısıyla kısaca bu yapıdan bahsedelim.

Model: Uygulama verilerini kapsayan bileşenin bir parçasıdır. Yani veritabanındaki bilgilere ekleme, çıkarma, güncelleme gibi işlemler yapan metodların geneli modeli oluşturur.

View: Modelden gelen verileri gösterime uygun hale getiren bileşenin bir parçasıdır. Yani genellikle gelen verileri düzenleyen HTML sayfasıdır. Veriler modelden gelirken elbette Controller süzgecinden geçer ve bir şablon sayfasına gerekli görülen veriler aktarılır.

Controller: Model ile view arasında kullanıcının istekleri doğrultusunda verilerin kontrollü olarak aktarımından sorumlu bileşenin bir parçasıdır. Yani kullanıcı bir sayfa isteğinde bulunduğunda controller bunu denetler modelden veri isteğinde bulunur ve modelden gelen verileri view parçasına uygun şekilde aktarır. Controller asla verileri kendisi istemez. Controller sadece model içerisinde tetikleyici görevini üstlenir.

Joomla! 1.5 içerisindeki MVC yapısına genel olarak bakacak olursak bu işlemleri yapan temel üç sınıf vardır; JModel, JView ve JController.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.