Joomla hk+kurulum/stajyer/metonya

metonya

Uzman üye
9 Ara 2017
1,292
8
Türkiye
Joomla Hakıda Bilgi

Adını "cümle" kelimesinden alan Joomla geniş katılımlı bir son derece gelişmiş ve kullanıcı arayüzü bir o kadar basit olan bir "CMS" yani İçerik Yönetim Sistemidir. Joomla! size, internet sitelerinizi ve bağlı uygulamaları hazırlarken yardım eder. En iyisi de Joomla! herkesçe kullanılabilir ve geliştirilebilir olan, dilediğiniz gibi değiştirmekte özgür olacağınız, açık kaynak kodlu, ücretsiz, gerçek bir özgür yazılımdır.

Peki Neden Joomla?

Son zamanlarda wordpress,opencart vs.Bruteforce ataklarına karşı savunmasızlar bu yüzden bir çok site hacklendi.Ama yeni joomla sürümlü olan siteler brute force ataklarına karşı korumalıdır.Bu nedenle tercih edilmelidir şifreniz admin admin değilsede bazı brute force ataklarında kırılabilir şifreler.bunu unutmaın.

Peki Joomla Sitelerinde Açık Olmazmı?

Her sistemde açık olur Joomlada Şu açıklar oluşabilir token açığı upload açıkları gibi açıklar oluşabilir.Özellikle shekk upload açığı olduğu zaman çok tehlikelidir.Peki bu konuyu neden açtım sorarsanız.Hacklenen bir çok tayland devlet sitesi joomlaya geçmiştir nedeni ise ilk başta belirtiğim gibi özgürlüktür.

Joomla Nasıl Kurulur?

9DkM3r.png

İlk Önce dosyamızı indirimp wampserver klasöründeki www klasörüne atıyoruz.ftp ile atınız.

bLNqa0.png

Daha sonra kurulumu yapmak için localhost/joom urlyi giriyoruz(siz direk sitenize giriş yaptığınızda kurulum yeri gelicektri.Klasörün adı joom olduğu için /joom oluyor bende.

GyL6gV.png

Daha sonra önünüze joomla web kurucusu gelecektir.Ayarları kendinize göre yapıp sonraki adıma basınız

JOPRjB.png

Sıra geldi sonraki aşama için bir veritabanı oluşturmaya.Siz veri tabanızını aldığınız host firamasının sitesinden de oluşturabilirsiniz.Benimki localhostan olduğu için böyle yapıyorum.Phpmyadmine giriş yapıyoruz.

8NpqjV.png

Oluşturacağımız veritabanı adını giriyoruz ben joom yazdım.Sonra oluştura tıklıyoruz.

rJPW7M.png

Daha sonra tekrar joomla kurulumuna geliyoruz.Veritabanı türünü kendinize göre yapın.Sunucu adınızıda kendinize göre yapınız.Veritabanı adına oluşturduğumuz veritabanı adını giriyoruz.Kullanıcı adı ve Şİfreyi kendinize göre seçin diğer şeylere karışmayın.

GyLqQr.png

Örnek veriyi şimdilik seçip ilerleyiniz.Not kurulum Öncesi kontrollerde bir seçenekte hayır diyorsa siteniz çalışmayabilir bir yerde hata yapmışsınızdır başa dönün tekrarlanırsa host firmanızla görüşünüz.

mJvVl8.png

Daha sonra açılan sayfada Ek adımlar dilleri kur seçeneğine tıklayınız.

LO9JPZ.png

Burdan kullanmak istediğiniz dilleri işaretleyin ben Türkçeyi işaretledim.Ve ilerleyin.

zJdWmO.png

Daha sonra varsayılan site dilini ve varsayılan yönetici dilini seçiniz.Ve sonraki tuşuna basınız.

kXV2jy.png

Burda kurulum tamamlandı diyor ama kurulum dosyasını silmezsen ilerlemene izin veremeyiz diyor kurulum dosyasını kaldıra tıklayın.

g9mN5Z.png

Ve sitemiz kuruldu.

jQlEVg.png

Buda admin paneli

Peki sitemiz kuruldu nasıl şablon ekleriz?

6y34Pk.png

Buraya üst kısımdaki eklentilere tıklayarak geliyoruz.Ve upload yerinden istediğimiz joomla temasını bulup yüklüyoruz.Not:yükleme yerinde hangi dosya yükleme izinlerinin olduğunu ayarlayabilirsiniz sitenin shell upload açıklarından korumak için çok güzel bir yoldur.Ayrıca yükleyeceğiniz dosyanın boyutunun ne kadar olması gerektiğinide belirtebilirsiniz.

nJ1vLa.png

Daha sonra temamızı etkinleştirmek için şablonlar bölmüne tıklıyoruz.

bLNOLd.png

Gördüğünüz gibi benin burda 2 tane şablonum var.Attığınız şablon buraya gelecekek sarı yıldız olan hangisi olursa sitenin şablonu o olur.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.