kali linux için yeni indirenler için temel aşaması

sefilbilo23

Uzman üye
3 Tem 2021
1,077
390
20

KALİ LİNUX TEMEL AŞAMASI GÜNCELLEME


  1. Komutu da apt-get update komutunun depolardan kontrol edip bildirmiş olduğu güncellenmesi gereken paketleri en son versiyonlarına günceller.
  2. Komutu ise apt-get upgrade komutundan farklı olarak sadece güncelleme yapmakla kalmaz, sistemimizdeki gereksiz paketleri de siler.
  3. Komutu da apt-get clean komutuyla benzer şekilde arşivlenmiş paketleri silme işlemini yapar. Fakat burada silinen arşivler bütün arşiv paketleri değil sadece eski sürüm olup artık kullanımda olmayan ve depolardan kaldırılmış paketlerdir.
  4. apt-get autoremove Komutu ise silmiş olduğumuz uygulamadan geriye kalan ve artık ihtiyaç duyulmayan bağımlılıkları kaldırmamızı sağlıyor

DEPODAN KURULUM​

  1. Depoda bulunan programların kurulumlarını yaparken apt-get install program_adı komut bütünü kullanılıyor. Unutmayın depodan(repository) kurulum yaparken sisteminizin güncel olması önemlidir. Şayet sisteminizi güncel tutmuyorsanız yani repolarınız güncel değilse depodan program yükleme çabalarınız hüsranla sonuçlanabilir.
  2. Şayet kurduğunuz programı kaldırmanız(silmeniz) gerekirse konsola apt-get remove program_adı şeklinde girdiğinizde ilgili program otomatik olarak sistemden kaldırılacaktır.​
  3. Sadece programı kaldırmakla yetinmeyip bir de programın yapılandırma dosyalarını da sistemden kaldırmak isteyebilirsiniz. Yapılandırma dosyaları ile birlikte programı kaldırmak için komutu apt-get --purge remove program_adı


KALİ LİNUX DİL TÜRKÇE YAPMA

Kali linux arayüz dilini değiştirmek için yapmanız gerekenler

terminali açıp

dpkg-reconfigure locales
karşınıza çıkan ekrandan tr_TR.UTF-8 UTF-8 seçip onaylayın
KALİ LİNUX TÜRKÇE KLAVYE YAPMA​

  1. Onun için masaüstünde sağ tık yapın ve "Applications >> Settings >> Session and Startup" kısımlarına tıklayın. Aynı pencereye görseldeki en sol üst köşedeki Kali simgesine tıklayıp, arama bölümüne "Session and Startup" yazarak da gidebilirsiniz.
  2. Açılan pencerede "Application Autostart" yani uygulama otomatik başlatma sekmesine geçin ve sol altta görülen "Add (Ekle)" butonuna tıklayın.
  3. Uygulama ekleme kısmında "Name" kısmına istediğiniz bir isim verebilirsiniz. Önemli olan "Command" kısmıdır. Buraya "setxkbmap tr" yazıp, "Trigger" kısmını da 'on login' ayarladıktan sonra "OK" butonuna tıklayın.
 

woxr1n.online

Green Team Junior
18 Nis 2022
325
132
Elinize Sağlık Hocam. Kali Linux Sil Yükle Yaptığım Zaman Komutları unutuyordum 2 saat araştırıyordum Bu Konu ilaç Gibi Gelecek :)
 

AideSuke

Yeni üye
14 Mar 2022
46
12
Apt-get update ve apt-get upgrade son sürümlerde sorun çıkartıyordu sanirsam onlari eklesen güzel olurdu eline sağlık
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.