GNU/Linux Kali Linuxta Wifi Driver Yüklenmesi Sonrası Her Açılışta Yok Olması

Arno Dorian

Yeni üye
26 Eyl 2023
12
2
Merhaba ben bir laptop kullanıcısıyım ve Kali Linuxta wifi işlemlerim için direkt internetten wifi driverlarını indirip kurmamın yeterli olacağını düşünerek şu videoyu izleyerek aynı şekilde kurulum yaptım:
Install Wireless Driver for Kali Linux | Wi-Fi Hacking Series

ve sağ yukardaki connection bölümünde wifi alt başlığı gelmişti fakat gri yanıyordu.

Daha sonrasında Kali Linuxu kapatıp tekrar açtığımda wifi kısmında wireless bölümünün tekrardan olmadığını gördüm. Bunu nasıl düzeltebilirim. Ve bu driver yüklemesinden sonra standart şekilde wifi ile alakalı işleri ekstradan wifi adaptörü almam gerekecek mi?

Arno Dorian

Yeni üye
26 Eyl 2023
12
2
Şahsi bilgisayarımın özellikleri
i5-10300H
Gtx 1650
16GB Ram
512gb M2 SSD

ve Virtualbox için indirdiğim kali linuxun ismi şu şekilde: kali-linux-2023.3-virtualbox-amd64

SpyKod

Katılımcı Üye
8 Şub 2006
351
4
70
Tarsus
öncelikle birinci seçenekten bahsedeyim. Eğer elinizin altında cat6 data kablonuz mevcutsa . Sanal bilgisayarınızdan lap ortamınıza girip Gerekli olan update /upgrade -y seçenekleri deneyin.

sudo apt dist-upgrade mevcut sistem baketlerini bir güncellemeye tetikleyin.

Arno Dorian

Yeni üye
26 Eyl 2023
12
2
öncelikle birinci seçenekten bahsedeyim. Eğer elinizin altında cat6 data kablonuz mevcutsa . Sanal bilgisayarınızdan lap ortamınıza girip Gerekli olan update /upgrade -y seçenekleri deneyin.

sudo apt dist-upgrade mevcut sistem baketlerini bir güncellemeye tetikleyin.
Maalesef cat6 data kablom mevcut değil.

sudo apt dist-upgrade yaptığımda

dpkg was interrupted, you must manually run 'sudo dpkg --configure -a' to correct the problem.

şeklinde bir dönüt alıyorum

SpyKod

Katılımcı Üye
8 Şub 2006
351
4
70
Tarsus
sudo dpkg --configure -a terminalden bu komutu deneyip paket yöneticisinin tekrar düzgün çalışmasını sağlayın. baktını hata verdi tekrardan
sudo apt clean
sudo apt update
sudo apt upgrade
sudo apt autoremove

bu komutları sırayla deneyip bir temizlik yapın;
sudo dpkg --remove --force-remove-reinstreq <paket_adı> wifi diriverinizi ekleyip deneyin.

son olarak wifi kartınızın modelini numarasını paylaşa bilirmisiniz ?

Arno Dorian

Yeni üye
26 Eyl 2023
12
2
sudo dpkg --configure -a terminalden bu komutu deneyip paket yöneticisinin tekrar düzgün çalışmasını sağlayın. baktını hata verdi tekrardan
sudo apt clean
sudo apt update
sudo apt upgrade
sudo apt autoremove

bu komutları sırayla deneyip bir temizlik yapın;
sudo dpkg --remove --force-remove-reinstreq <paket_adı> wifi diriverinizi ekleyip deneyin.

son olarak wifi kartınızın modelini numarasını paylaşa bilirmisiniz ?
dpkg olayını bir kodla çözüp apt-get dist-upgrade komutunu girdiğimde güncellemeleri bu sefer yaptı ve

Modem Model Numaram: VMG3312-B10B

'Ra

Ticaret Kategori Sorumlu Yardımcısı
21 Kas 2015
2,444
49
995
Merhabalar

Eğer Sanal makine üzerine kurulum yaptıysanız sanal makinenizi silip tekrar yükleyerek sorunu çözebilirsiniz eğer dualbot olarak kurduysanız kartınız realtek model ise bazen sıkıntı yaratabiliyor chipsetinizi aratarak uyumlu veya en azından daha stabil çalışan bir driver bulabilirsiniz.

İyi Forumlar

Arno Dorian

Yeni üye
26 Eyl 2023
12
2

Bu şekilde oluyor ve ben kaliyi kapatıp açtığımda sağ yukardaki Wlan0 ve Wlan1 yok oluyor her girişimde tekrardan kurmam gerekiyor wifi driverlarını bunu demeye çalışıyorum

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.