GNU/Linux Klasör kilitli , işlem yapamıyorum

rewecetr

Üye
4 Şub 2019
131
0
Tekirdağ
Windows kullanıyordum linux deepine geçtim gayetde memnunum daha doğrusu memnundum.
Dosyalara girdiğimde deepini ben yerel disk d ye yüklemiştim yerel disk c ye girdiğimde kilit simgesi var klasörleri silemiyorum , adlandıramıyorum ama içine girebiliyorum , işim çıktı cd deki bazı dosyaları aktarmam gerek cd taktığımda onun içindeki klasörlerde kilitli sinir olmaya başladım yardım edermisiniz sorun nedir ?

Sil Tuşu gözüküyor ama sil'e basınca silmiyor.

ScreenShot:
alnBAQ.png

YQd59Z.png

PALA

Özel Üye
26 Mar 2018
12,753
33
Merhabalar,

Aşağıdaki çözüm yollarına ve bu sorunun neden kaynaklandığına bakabilirsiniz;

kilit amblemli dizinler ve dosyalar "sizin olmayan" dosyaları
simgeliyorlar. başka bir kullanıcının dosyasıdırlar. dosyanın kime ait
olduğunu dosyaya sağ tıklayıp özelliklerine bakarak öğrenebilirsiniz.

dosyaları değiştirmek için, uçbirimden (Uygulamalar -> donatılar ->
uçbirim) sudo ile işlemler yapabilirsiniz. örneğin silmek için rm
komutunu verebilir. ya da dosyaları sizin yapmak için

$ sudo chown kullanıcıAdı dosyaAdı

komutunu verebilirsiniz.

Eğer uçbirimi açmak istemezseniz, Alt+F2 ile çalıştırma penceresini açıp;

gksudo nautilus

komutunu vererek yönetici yetkileri ile bir dosya, dizin gezgini
açabilirsiniz. bu pencere ile dosyalar üzerinde işlem yapabilir,
sahibini değiştirebilir ya da silebilirsiniz.

rewecetr

Üye
4 Şub 2019
131
0
Tekirdağ
Terminalde chown komutunda dosya adı giriliyorda cd deki dizine gidemiyorumki cd .. diyince ne fazla yerel disk d ye geliyor. ALT+F2 ile gksudo nautilus komutunu yazdım Unable to locate theme engine in module_path: "adwaita", hatası aldım.

Yardımın için çok teşekküler kurcalarken rastgele dosyalarda boşluğa sağ tıkladım yönetici olarak aç çıktı girince parola istedi hala kilit var ama işlem yapabiliyorum şuan tek merak ettiğim her değiştirmek istediğimde yönetici olarak açamı baıscam direk yönetici olarak açmasını nasıl sağlıyabilirim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

PALA

Özel Üye
26 Mar 2018
12,753
33
Terminalde chown komutunda dosya adı giriliyorda cd deki dizine gidemiyorumki cd .. diyince ne fazla yerel disk d ye geliyor. ALT+F2 ile gksudo nautilus komutunu yazdım Unable to locate theme engine in module_path: "adwaita", hatası aldım.

Yardımın için çok teşekküler kurcalarken rastgele dosyalarda boşluğa sağ tıkladım yönetici olarak aç çıktı girince parola istedi hala kilit var ama işlem yapabiliyorum şuan tek merak ettiğim her değiştirmek istediğimde yönetici olarak açamı baıscam direk yönetici olarak açmasını nasıl sağlıyabilirim.

Önce dosyaya yetki verip sonra sudo ile açabilirsiniz.

chmod +x dosya_adı & chmod 777 dosya_adı gibi.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.