Kod editörleri ve IDE'ler Nelerdir?Hangi amaçlarla kullanılırlar?

murhorse

Üye
13 Mar 2022
53
46
35
Merhaba Arkadaşlar,

Bu konumda “Code(Text) Editör ve IDE nedir?” “Code Editörlerinin ve IDE’lerin ne gibi özellikleri var? gibi konuları ele alacağız ve bunlar hakkında bilgi vereceğim sizlere.

“Günümüzdeki Code Editörlerinin ve IDE’lerin hangi amaçlarla kullanıldığı” gibi güncel konularla devam edeceğiz.

Bir önceki konumda size “Yazılım dillerinin kullanım alanları” adı altında “Yazılım”,”Programlama ve Programlama dillerinin ne amaçlarla kullanıldığı”

hakkında bilgiler vermiştim.Bu konuyla
bağlantısı olduğundan dolayı işinize yarayacağınızı düşünüyorum.Bu konuya gitmek için buradan tıklayabilirsiniz.

Öncelikle Code(Text) Editör nedir?

Kodlama yaparken kullandığımız Code Editörler,bize zamandan tasarruf sağlıyor.Hatırlayamadığımız belli uzantıları bize hatırlatarak işlemlerimizi daha

hızlı ve kolay şekilde yapabiliyoruz.Sağladığı kolaylıklar ve eklentiler bakımından Code Editörlerini kullanıyoruz.Çok çeşitli Code Editörleri mevcut

ve
bunların tanımlamaları ve ne amaçlarla kullanıldıklarına geçmeden önce size “IDE” hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.Peki nedir bu “IDE”ler? Ve

Code Editörleriyle aralarındaki farklar nedir?

Code(Text) Editörler ve IDE’ler

Code(Text) Editörler ve IDE’leri birbirinden ayıran en büyük fark IDE’lerin geliştirilebilir teknolojiler olmasıdır.Code(Text) Editörler sizin dağınık kodlarınızı

dağınıklıktan kurtarıp
toplama,yaptığınız hataları ayıklama gibi işlemleri yapamazlar.Ancak En iyi Code Editörlerinde,diğer diller için destek eklemek

üzere genişletilebilen yerleşik özellikler bulunur ve aslında bunlarla hata ayıklama gibi işlemleri yapabiliyoruz.Fakat bu işlemler Code Editöründe çok

fazla uğraş gerektiren uzun çekimlerdir ve bu durumlar için daha zengin olan IDE’lere yönelmek sizin için faydalı olacaktır.Bir Code Editörü,bilgisayar

programı ve düz metni düzenlemek için kullanılan araçtır,göründüğü gibidir.IDE’ler ise daha zengin bir çalışma ortamı sunar ve geliştirmeye çok

açıklardır.

”IDE (Integrated Development Environment) yani Türkçesiyle “Tümleşik Geliştirme Ortamı”, adı üzerinde geliştirmeye ön ayak olan,temel geliştirici

araçlarını birleştiren ve içerisinde
Phyton,Swift,C++,C#,JavaScript gibi programlama dillerine de entegre olan bu teknolojiler sayesinde hata ayıklama ve

işlemlerinin tespiti ,kodlarımızı test etme vs. gibi imkanları sunuyor. Ben sadece metinlere odaklanacağım,tek bir program üzerine yoğunlaşacağım

diyorsanız Code Editörleri seçiminiz olabilir. Code Editörler IDE ’ lere göre daha basittir kısacası.Basitçe yaptıkları biraz girdi almak-onu değiştirmek ve

çıktı üretmektir.Ama IDE’ler bundan daha fazlasıdır.Ben geliştirmek
istiyorum ve belli projelerle(Oyun , Yapay Zeka vb.) ilgileniyorum diyorsanız IDE ’

lere yönelebilirsiniz. Unutmayalım ki amacımıza göre hareket etmek en mantıklı yoldur.

Günümüzde popüler ve kullanımı yaygın olan Code Editörlerine birlikte bakalım..

Sublime Text

Öncelikle bu kod editörünün lisanslı halinin ücretli olduğunu söyleyebilirim.Kullanışı çok kolay bir editör ve kaynak kullanımı açısından sisteminizi

yormaz.Aynı anda bir çok işlemi
yapabiliyorsunuz.Çoğu platform ile entegredir.Kısayol ile işlemlerinizi gerçekleştirmeniz için seçilecek en uygun Text

Editörlerinden birisidir.GCode dosyalarının düzenlenmesi konusunda epey marifetleri var. Paket seçimlerine önem verin, gayet iyi tasarımlar

var. Önümüzdeki günlerde de adından bahsettirecek bir
potansiyeli olduğu aşikâr.

Visual Studio Code

Diğer Code Editörler gibi Visual Studio Code’un amaçlarından birisi de kullanıcı kodlama yaparken onun görsel olarak yaptığı işten verim ve keyif

almasını amaçlamıştır tabiki.Bu konfor ortamı
için VS Code inanın elinden geleni yapıyor.Klasik bir Kod Editör olmadığını söyleyebilirim.Yaptığım

araştırmada en çok kullanılan kod editörü olarak karşıma VS Code çıktı.Git desteği gibi bir çok argümana entegre edilebiliyor.İstediğin dili aratıp,indirip

başlayabiliyorsun.Pratikliği ve kaynak ulaşımının kolaylığı VS Code'u ön plana çıkaran dinamiklerdir. Hızı ve hafifliğiyle İşletim sisteminizi yormadığı

için, alt sekmede yaptığınız herhangi bir işlemle birlikte de kullanmanız sizi yavaşlatmıyor.Adamlar her güncellemesinde yeni birşeyler

eklemiş.Browser’danbile bu kod düzenleyicisine erişebiliyorsunuz.Tavsiye ettiğim Kod Editörlerinden birisidir.Önümüzdeki günlerde bu Editörü daha

iyi ve kapsamlı bir şekilde ele almak ve sizlere güzelliklerini
anlatmayı planlıyorum.

Note Pad++

En popüler Text Editörlerinden olan Note Pad++,bu popülerliğini ücretsiz oluşundan,hızlı kurulumundan ve bir çok dilde kullanılabiliyor olmasından

dolayı sağlıyor.Bir Text
Editörünün yapabileceği “sözcük tamamlama,vurgulama ve belirginleştirme” gibi çoğu şeyi yapabiliyor.Ve ücretsiz! Basit ve klasik

kullanımı açısından tercih edilen bir editör. Ayrıca yüksek mbli dosyaları şak diye açıveriyor,bence müthiş olay.Hemen indirip hızlı bir şekilde kullanıma

başlayabiliyorsunuz.Bu arada Note Pad++ sadece Windows üzerinde çalışıyor bunun bilgisini vermeden
geçmeyelim.

Atom

Popüler olan editörlerden birisi de Atom’dur.Ücretsiz olmasının yanında en ilgi çeken yönü Windows,Linux,OS X gibi sistemlerde de çalışıyor.Diğer Text

Editörlerdeki gibi Metin düzenleme ve
vurgulama gibi bir çok özelliği Atom da bizlere sağlıyor.GitHub gibi bu sektörde rakipsiz sayılabilecek bir bulut

tabanlı sistem tarafından geliştirilmiştir.Açık kaynak kodlu olması bize bu alanda
da kolaylıklar sağlıyor. Önermiş olduğum Visual Studio'dan sonra benim

en sevdiğim Text Editör net bir şekilde Atomdur.Ücretsiz oluşu,kullanım kolaylığı ve platformlar ile uyumluluğu çok hoş.

Popülerliğine ve kullanımlarına göre Kod editörlerinin bazılarından bahsettik.Şimdi sırada IDE’ler var. Biraz

da onları inceleyelim birlikte.

Microsoft Visual Studio

Başlangıç seviyesinden tutun profesyonel olan çoğu yazılımcının başvurduğu VS,geniş kütüphaneleriyle aradığımız çoğu şeyin karşılığı niteliğinde

dostlarım.Bir çok programlamadilinde
geliştirme yapabilecek olduğumuz bu popüler IDE’miz,içerisinde Microsoft Windows, .Net Framework,Windows

CE gibi platformlar ile yönetebildiğimiz web programları,web siteleri ile ilgili kodları yazabiliyoruz.Çalışma mantığı ise yerel , sunucu , tekil veya çoğul

çalışmaya olanak sağlamakta.Bu şekilde bu program sayesinde tümişlemlerinizi bir ortak yerden yönetme imkanınıbulabiliyorsunuz. Sürükle-bırak

işlevine sahip bir arayüzü olduğundan bizim işlemlerimizi ciddi oranda kısaltıyor. Etkili çoğu programlama dillerini bağlayabilir ve onlarla geliştirmeye

başlayabilirsiniz.Ben C# ile kullanılmasını öneriyorum.C#(Sharp)’ın yapısı bakımından çok daha hızlı bir şekilde

kullanılabileceği kanaatindeyim.Kullanım amacına göre diğer programlama dilleriyle de kullanabilirsiniz.Ayrıca sistem gereksinimleriniz kötüyse

işlemlerinizin tamamlanması biraz zaman
alacağından can sıkıcı bir hale gelebilir.Bu da dezavantajlarından birisidir.

Eclipse

En kullanışlı olan IDE’lerin başında gelen Eclipse,desteklenen programlama dilleri açısından zengin olan ve kullanımı kolay olan açık kaynak kodlu bir

IDE’dir.Genellikle Java,C ve C++
kullanıcılarının ciddi oranda tercih ettiği ve adından sıkça bahsettiren Eclipse, analizleme, hata ayıklama, modelleme,

hesaplama yapma gibi işlevsel özellikleri ve sağladığı platformlar arası desteğiyle sürekli ön planda olan bir geliştirme aracıdır.Kar amacı gütmeyen

Eclipse Vakfı tarafından gönüllü geliştiriciler tarafından yönetilen Eclipse, bir çok kaynağıyla yeni başlayacak olan
yazılımcılara rehber niteliğindedir.

Apache NetBeans

NetBeans, Oracle tarafından geliştirilmiş bir Java geliştirme ortamıdır. Visual Studio ve Eclipse kadar kullanımı yaygın olmasa da günden güne popülerliği

gelişmekte. Kullanıcı arayüzü
tasarımında gerçekten çok kullanışlı. Birçok platform ile uyumludur NetBeans. Ücretsiz olarak indirip kullanmaya

başlayabiliyoruz. Yazılım geliştirmek için ilginç dinamikleri mevcut.Bu dinamiklerden birisi GUI tasarımı.Adamlar gerçekten bu konuda baya iyi işler

yapmışlar. Java tabanlı olduğundan dolayı bariz dezavantajlarından birisi ciddi RAM tüketiyor olması. Onun dışında
gayet kullanıcı odaklı bir IDE.

En çok tartışılan ve konuşulan konulardan birisi de Bir Code Editörü mü yoksa IDE ile mi başlamalıyız? Arkadaşlar cevap gayet basit,Eğer ki bir proje

yönetiyorsan,yazılımını test
etmek ve hata ayıklamaya ihtiyaç duyuyorsan IDE’ler senin için daha kullanışlı olacaktır. Öte yandan sadece kod yazıyorsan ve

ekstralara ihtiyacın olmuyorsa Kod Editörleriyle de
yoluna devam edersin.

Umarım bu araştırmam sizlere faydalı olmuştur.Tanımlarını ve aralarındaki bariz farkları sizler için güzelce derlemeye çalıştım.Takıldığınız veya sormak

istediğiniz bir şey olursa yorumlarda ya da
mesajdan yazmaktan çekinmeyin lütfen. Elimden geleni yaparım.

///

Okuduğunuz için teşekkürler!

İyi forumlar dilerim..

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.