Kubuntu // rotring1944

3 Haz 2017
98
0
Kubuntu

9dapyO.png

Dün incelediğimiz Xubuntu işletim sisteminin bir arkadaşı, KDE masaüstü ortamı kullanılarak Ubuntu’dan türevlenmiş olan Kubuntu işletim sistemini inceleyeceğiz. Xubuntu’dan farklı olarak Ubuntu’ya daha çok benzer ve kurulumu Ubuntu ile tıpatıp aynıdır. Hatta her yeni sürümünü Ubuntu ile birlikte her altı ayda bir çıkartır.

N1nbvk.png

Eskiden Adept paket yöneticisi kullanan Kubuntu, Ubuntu’nun grafiksel kullanıcı arayüzünü sunan Synaptic paket yönetim aracı yerine Muon Yazılım Merkezini kuıllanmaktadır.

Pr1ELb.png

Fakat Ubuntu’dan kopamayan kullanıcılar için bu seçenek Synaptic olarak değiştirilebilir. Kubuntu’da .deb uzantılı Debian paket sistemi kullanıldığından, bu uzantıda ki paket ve yazılımlar Kubuntu’ya yüklenebilir. Bu açıdan geniş bir kanada açılmış Kubuntu’ya yükleyebileceğiniz yazılım sayısı 60.000’i geçmektedir.

vp6oMO.jpg

Kubuntu ile Ubuntu arasında ki farklar neredeyse bu kadar. Zaten en büyük fark kullandıkları masaüstü ortamları ve görünüşleridir. Onun dışıında ortak yönleri daha fazladır. Son olarak Kubuntu-Xubuntu-Ubuntu-Lubuntu işletim sistemlerinin genel olarak aralarında ki farklarını içeren bir tablo bırakıp kaçayım ben. Kendinize iyi bakın.

Lnlo9J.png

Kubuntu resmi sayfa: Kubuntu | Friendly Computing
Kubuntu Türkiye resmi sayfası: Kubuntu Türkiye | Willy werewolf

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.