Large Upgrade İle SMF \ THT farkiyla

'iMuh@fiz

Özel Üye
11 Ağu 2012
11,010
5
31
Bakü
THT Uyeleri icin large upgrade ile smf nasil guncellenir, bunu kendi yaptigim guncellemelerde uyguladigim yontemle sizlere anlatacam. Boylelikle hata alma olasiligini en aza indirerek sorunsuz guncelleme yapmanizi saglayacaktir. Anlatacaklarimi adim adim sirasiyla yapmaniz cok onemli.

1.Adim
Hangi surumde olursaniz olun large upgrade yaparken herhangi bir guncelleme siralamasini takip etmeniz gerekmez. istediginiz surumden dilediginiz surume large upgrade yontemiyle gecis yapabilirsiniz. Tabi bu guncelleme ust surumler icindir. alt surume guncelleme olayi yoktur. bu nedenle oncelikle hangi ust surume gececekseniz resmi siteden o surume ait large upgrade paketini bilgisayariniza indiriniz.

2.Adim
Guncellemeyi kolaylikla yapabilmek icin sitenizin olabilidigince hafifletilmesi gerekir. bunun icin asagidaki islemleri sirasiyla yapiniz.

-a- kullandiginiz surum icin paylasilmis olan ayarlari_onar.php dosyasini ftp forum ana dizinine yukleyin ve calistirin. orada mavi ile gosterilen onerilen tum islemeri isaretleyin. temaniz default ve ingilizce olmasini saglayin.
-b- admin panelinden default tema haricindeki tum diger kullandiginiz temalari kaldirin. ftp den dosyalarinin olmasi onemli degil. sadece admin panelinden kurulu diger temalari X isaretine basarak kaldiriniz.
-c- admin panelinde paket kurulumlari eger yapabiliyorsaniz oncelikle modifikasyonu kaldiriniz ve daha sonra paketi kaldiriniz. eger bu sekil modifikasyonu kaldiramiyorsaniz direk paketi kaldir secenegini isaretleyin. admin panelinde paket bolumunu temizleyin.

3.Adim
Bir onceki maddede yaptiginiz islemler site uzerinden yapilacak islemlerdi. Simdi sira geldi veri tabaninda yapilacak islemlere. alttaki anlatacaklarimi sirasiyla yapiniz.

-a- kullandiginiz surum icin kurulum sonrasi gelen standart tablolar disinda ekstradan ilave edilmis bir ust surumde isinize yaramayacagini dusundugunuz tablolari silin. (orn: suan google tagged kullaniyorsaniz ve bir ust surumde yine bu modu kullanacaksaniz silmeyiniz, cunku onceden etiketlenmis kelimelerin hepsi gidecektir. ust surume gecince ayni modu kurdugunuzda sifirdan baslamak zorunda kaldirsiniz. bu ayrintiya dikkat ediniz)
-b- smf_session ve smf_log_error adli tablolar surekli icerigine birseyler ilave edildigi icin genis yer kaplar. genelde bilgi biriktirirler. o yuzden guncelleme oncesi veri tabanini rahatlatmak ve veriyi azaltmak icin sadece bu iki dosyayi secip "BOSALT" diyorsunuz. sakin ola sil demeyin. sadece icini bosaltiyorsunuz.
-c- gereksiz fazla tablolari sildikten ve bahsettigim iki tablonun icini bosalttiktan sonra tum tablolari seciniz ve "TUMUNU ONAR" islemini yapiniz. tablolariniz onarilacaktir. Onarma islemi sonrasinda listenelen tablolarda herhangi birinde ariza verirse once o arizayi gidermek icin ugrasiniz. Hepsinde OK yazarsa sorun yok demektir.

4.Adim
Simdi ise eski dosyalar ile yeni upgrade dosyalarini yer degistirmeye geldi. large upgrade paketi icinde bulunan dosyalar ile install paketi icinde bulunan dosyalar ayni sayida degildir. install icerisinde ekstradan setting.php dosyasi vardir. sitenin en onemli dosyasi denilebilir. ama upgrade paketinin icinde bu dosya yoktur. cunku bu dosyaya ihtiyac duyulmaz. bu nedenle setting.php ve bak dosyasini kesinlikle silmiyorsunuz. dosyalari nasil yer degistireceginizi altta anlattigim gibi sirasiyla yapmanizi istiyorum.
-a- large upgrade paketini zipten cikartin ve icerisinde bulunan klasor ve dosyalarla, sizin ftp nizde bulunan klasor ve dosyalarla karsilastiriniz. bunu istememin sebebi ftp nizde muhtemelen guncelleme sonrasinda bircok isinize yaramayacak dosya ve klasor olabilir. ftp yi olabildigince sade kullanmak her zaman iyidir. fazla dosyalar hostunuzda fazla yer kaplar. full yedek islemlerinde yedek alanini buyultur. o yuzden upgrade islemi demek birnevi sitenizin rahatlamasi demektir. upgrade oncesi genel temizlik sizin faydanizadir. isinize yaramayacagini dusundugunuz. standart dosyalar disinda ne varsa siliniz. ha belki ilerde kullanirim diyorsaniz emin degilseniz, ftp nizde ne varsa bilgisayariniza indirerek yedekleyiniz. daha sonrasinda yanlis birseyi silerseniz uzulmezsiniz en azindan.
-b- upgrade icin degistirilmesi gereken dosyalardan:
sources,themes,cache,packages,avatars,smileys bu 6 klasoru komple ftpden icerigiyle birlikte siliniz.
attchaments bu klasorde guncelleme sonrasi isinize yarayacak dosyalar olacaktir. ek dosyalar, yuklenen avatarlar olacagi icin bu klasoru silmiyorsunuz. eger silerseniz ek dosyalar ve uye avatarlarinda hata olusacaktir.
-c- ftpden bahsettigim gereksiz fazlaliklari sildikten ve yine belirttigim silmenizi istedigim klasorleri sildikten sonra large upgrade paketinin icinde ne varsa hepsini ftp ye yukleyin. degistirilmesi gereken ne varsa hepsine evet deyin ve degistirin. boylelikle hem upgrade dosyalarini yuklemis oluyorsunuz hemde guncelleme sonrasi isinize yaramayacak gereksiz dosyalardan kurtulmus oluyorsunuz.

5.Adim
admin panelinden modlari kaldirdik, veri tabani temizleyip onardik ve son olarak ftp deki gereksizleri temizeyip upgrade icin gerekli dosyalari da ftp ye yukledikten sonra son olarak yapacagimiz islem ugprade islemini baslatmaktir. bunun icin forum linkinizi giriyorsunuz ve sonuna /upgrade.php yazarak guncelleme panelini aciyorsunuz. forum kurucu kisinin kullanici adi ve sifresini sizden isteyecektir onu girmeniz gerekir.
Acilan sayfada karakter hatasi gormemeniz gerekir eger ayarlari onar isleminden sonra forumu tekrar turkce yapmadiysaniz. eger yaptiysaniz haliyle turkce dosyalarinin large upgrade paketinin icinde olmadigindan karakterleri algilamaz ve garip bir goruntu cikar. Endiselenmenize gerek yok cunku hemen altinda size guncelleme ingilizce olarak yapilsin mi diye soracak ve sizde ona evet diyeceksiniz.
Guncellemeleri ingilizce olarak yapmak her zaman iyidir. belki turkce dosyalarinda eksiklik olur, hata olur o riski kaldirmis oluyorsunuz.
Ingilizce olarak guncellemeyi baslattigimizda 4 maddelik bir goruntu gelecek. Bunlardan biri yedek olusturulsunmu der. eger geri donus yapmak isterseniz guncelleme sonrasi yani, isaretleyebilirsiniz. isaretlediginiz zaman veri tabanina backup on ekiyle eski tablolarinizi da ilave edecektir. veri tabaniniz hem tablo sayisi hemde alan olarak artacaktir. log_error dosyasi bosaltilsin mi diye bir secenek daha vardir. bunu zaten daha oncesinden yapmistik hatirlarsaniz, smf_sessions ve smf_log_error dosyalarinin icini bosaltarak. o yuzden buna da gerek duymuyor ve isaretlemiyorsunuz. Diger bir madde de resmi siteden aylik bilgi alinsin mi der ve takip ediyorsaniz bunu admin panelinden , o zaman isareteyebilirsiniz. son madde de debugla ilgili olmasi gerek. onu da isaretlemeye gerek yok. yani bana sorarsaniz sadece resmi siteden aylik bilgi alinsin mi olayini isaretlemeniz yeterlidir.
Bu sayfada neleri isaretleyip neleri es gececeginize karar verdikten sonra devam et diyerek guncellemeyi baslatiyorsunuz. eger sitenizde ve veri tabaninda olagan ustu bir hata yoksa ya da kullandiginiz host cok yogun degilse ve yavas degilse upgrade esnasinda veri tabani degisikliginde bir hata vermeden sonuca ulasacaksiniz. upgrade islemi suresince sayfayi kesinlikle kapatmayin ve internetin ya da elektrigin kesilmemesi icin icten dua edebilirsiniz. upgrade islemi tamamlandiktan sonra size upgrade icin ftp den silinmesi gereken dosyalar silinsin mi diye uyari verir isaretleyerek tehlike olusurabilecek dosyalari otomatik olarak kaldiriyorsunuz ve yeni, guncel , temiz foruma ulasiyorsunuz.

6.Adim
Forum acildiktan sonra ingilizce olarak karsiniza cikacak. Bunun nedeni ise large upgrade paketinin icinde malesef turkce dil dosyalarinin olmamasidir. bu eksikligi gidermek icin ise resmi siteye girip download bolumunden dil dosyalarinin oldugu alana gidiyorsunuz ve hangi surume gectiyseniz o surume ait kullandiginiz turkce dil paketini indirip ftp de atilmasi gereken yere atiyorsunuz. eger dosyalari attiginiz halde hala neden ingilizce olarak gosteriyor derseniz, o zaman atladiginiz bir islemin oldugunu unutmayin. o da admin paneline girerek languages yani dil ayarlari kismindan turkceyi secmediginiz icindir. onu da hallettikten sonra siteniz hazir hale gelmistir. maraton kosusu sonrasi sporcu rahatlamak icin bir su ister. yorulmus olan forumunuzu da rahatlamak icin admin paneline girin ve tum forum bakimini yaptirin hatta bunla da yetinmeyin phpmyadminden veri tabaninza girin ve tum tablolari tekrar secip tumunu onar islemini yapiniz. boylelikle sistem olarak bir hata varsa en bastan gormuste olursunuz.

Bana gore bir forum en iyi bu sekilde guncellenir. Bu tur yaptigim guncelleme yontemi sayesinde, sorunlu bir cok guncelleme isleminde sorunlardan arindirdim ve guncelleme sonrasi sorun yasamadim. Benim isime yaradi umarim size de fayda saglar...

Anlatim azeKBTlamer ' e aittir. isim ve nerden alindigi silinmedigi surece tum webmaster sitelerinde paylasima sunulabilir...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.