Lazy Load Nedir, WordPress'de Lazy Load Nasıl Kurulur?

'Chan

Uzman üye
1 Nis 2020
1,801
1,457
Shibuya
logo.png

Oi4UUT.gif

Lazy Load Nedir?

Web siteleri için hız, SEO kavramında oldukça önemlidir. Arama motorları web sitelerini incelerken açılış hızlarınıda kontrol eder, bu sebepten dolayı hız önemlidir. WordPress altyapılı bir web siteniz varsa, hızlandırmak için wp-fast,W3 Total gibi eklentiler kurarak cache yani önbellek sistemini aktif eder ve web sitenizi hızlandırırsınız. Ayrıca hızlandırmak için hızlı bir temada seçmeniz mümkün.

Bazı eklentilerde Lazy load sistemi yer alıyor ama ek olarak kurmak isterseniz bu konu işinize yarayacaktır.

7pKurc.gif

Lazy Load, web sitelerinin açılışta sadece ziyaretçinin görüntülediği alanların yüklenmesini sağlamaktadır. Web sitesine gelen ziyaretçi sadece görmesi gereken içeriği yükler ve onu görüntüler. Bu sayede web siteniz oldukça hızlanır ve ziyaretçi kayıpları minumum seviyeye düşer.

Yapılan bir araştırmaya göre bir web sitesine gelen ziyaretçiler eğer ki web sitenin açılması 3 saniyeden uzun sürerse o web sitesinden çıkmaktadırlar. İşte, lazy load sistemide bu sebepten dolayı gerçekten önemlidir. Ek olarak Lazy load sistemi, JavaScript, CSS ve HTML kod kombinasyonundan oluşmaktadır. Lazy Load'ın en güzel örneği Youtube'dır. Sayfanın aşağı kısmına indikçe yorumlar ve önerilen videolar yüklenmektedir. Ayrıca bu sistemin avantajları olduğu kadar dezavantajları da bulunmaktadır. Bu nedenle kullanmadan önce web sitenize eksi olarak katkı sağlayacak etkilerini bilmenizde fayda var.

2gmOCG.png

WordPress'de Lazy Load

WordPress'de bu işlemi yapmak için ek kodlar ekleyebiliriz. Ancak eklenti ile daha kolay yapacağımızdan ötürü ben eklenti kullanacağım.

1. Adım: Klasik olarak eklenti yükleme işlemlerini gerçekleştireceğiz.WordPress panelimize giriş yaptıktan sonra sol bölümden Eklentiler >>> Yeni Ekle kısmına geliyoruz. Sağ üst köşede yer alan arama kısmına ''Lazy Load'' Yazıyoruz. Çıkan ilk eklentiyi şimdi kur butonuna bastıktan sonra etkinleştir diyerek etkinleştiriyoruz. Bulamayanlar buradan eklenti sayfasına erişebilir: Tıklayınız.

pW3rtV.png

5aE7rL.png

2. Adım: Eklentimizi yükleyerek aktifleştirdikten sonra ayarlar alanına yeni bir yazı çıkıyor, LazyLoad yazısına tıklıyoruz.

jeFJF7.png

5aE7rL.png

3. Adım: Eklentimizin ayarlarını yapacağımız alan açıldı. Hangisi için Lazy Load'ın aktif hale gelmesini istiyorsak, onu seçiyoruz ve aşağıda bulunan "değişiklikleri kaydet" butonuna tıklıyoruz. Ben sadece resimler için aktif hale gelmesini istiyorum. Bu nedenle görüntüler seçeneğini seçerek değişiklikleri kaydet diyorum ve işlemlerimiz tamam.

6Skm16.png

Son düzenleme:

Gauloran

Kıdemli Moderatör
7 Tem 2013
8,119
599
local
eline sağlık, lazy load eklentilerinin wordpress içerik yönetim sistemi için çok faydalı olduğunu düşünüyorum güzel konu olmuş.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.