Linux Makinelere RDP ile Bağlantı [ Kali Linux ]

Maveraün Nehr

Blue Team Expert
25 Haz 2021
975
1,861
41.303921, -81.901693
RDP (Remote Desktop Protokol - Uzak Masaüstü İletişim Kuralı), Windows sistemler arasında uzak masaüstü bağlantıları kurmak için kullanılır. Linux işletim sistemlerinde rdesktop bileşeni ile bağlantı kurulabilmekte ancak kendisine gelen RDP bağlantılarını cevaplayamadığı için xrdp bileşeni geliştirilmiştir.

--> xrdp Çalışma Şeması

Linux'a xrdp kurmak için terminalimizi başlatalım. Ben Kali Linux üzerinden göstereceğim. Terminalde apt güncellemek için root yetkisi almam gerekiyor. Bunun için aşağıdaki kodu yazıp daha sonra apt update kodunu giriyorum.

sudo su

apt install komutunu girdiğimde hatalı yerler olduğunu ve fikslemem gerektiğini söylüyor kodumuzu girelim. Daha sonra apt install kodunu çalıştıracağız.

Evet hatalı yerleri düzeldi şimdi aşağıdaki kodu girip kurulumumuza devam edelim.

apt install xrdp

Kurduktan sonra sistemin xrdp'yi açmasını istiyorum ve aşağıdaki kodu giriyorum.

systemctl enable xrdp

xrdp'yi aktif ettikten sonra yeniden başlatma kodunu giriyorum.

systemctl restart xrdp

Evet yeniden başlatma kodundan sonra artık rdp üzerindeki IP bilgilerimi alacağım ki uzaktan bağlanmak için. Bunun için aşağıdaki komutu giriyorum.

ifconfig

Aşağıda görüldüğü üzere örnek bir IP adresi.

Şimdi linux'tan çıkıyorum. Windows'a geri dönüyorum. Linux kurulu RDP'ye bağlanmak için.

Başlat kısmına arama yeri içerisine Uzak Masaüstü Bağlantısı yazıyorum. Ve direk Enter tuşuna basıyorum karşıma gelen ekran şu şekilde.

İçerisine bağlantı IP adresimi yazıp Bağlan tuşuna basıyorum ve RDP Linux giriş panelim karşıma geliyor. Gerekli bilgileri girdikten sonra artık Linux'uma giriş yapabilirim.

egemizah

Katılımcı Üye
19 Şub 2021
865
429
RDP (Remote Desktop Protokol - Uzak Masaüstü İletişim Kuralı), Windows sistemler arasında uzak masaüstü bağlantıları kurmak için kullanılır. Linux işletim sistemlerinde rdesktop bileşeni ile bağlantı kurulabilmekte ancak kendisine gelen RDP bağlantılarını cevaplayamadığı için xrdp bileşeni geliştirilmiştir.

--> xrdp Çalışma Şeması

Linux'a xrdp kurmak için terminalimizi başlatalım. Ben Kali Linux üzerinden göstereceğim. Terminalde apt güncellemek için root yetkisi almam gerekiyor. Bunun için aşağıdaki kodu yazıp daha sonra apt update kodunu giriyorum.

sudo su

apt install komutunu girdiğimde hatalı yerler olduğunu ve fikslemem gerektiğini söylüyor kodumuzu girelim. Daha sonra apt install kodunu çalıştıracağız.

Evet hatalı yerleri düzeldi şimdi aşağıdaki kodu girip kurulumumuza devam edelim.

apt install xrdp

Kurduktan sonra sistemin xrdp'yi açmasını istiyorum ve aşağıdaki kodu giriyorum.

systemctl enable xrdp

xrdp'yi aktif ettikten sonra yeniden başlatma kodunu giriyorum.

systemctl restart xrdp

Evet yeniden başlatma kodundan sonra artık rdp üzerindeki IP bilgilerimi alacağım ki uzaktan bağlanmak için. Bunun için aşağıdaki komutu giriyorum.

ifconfig

Aşağıda görüldüğü üzere örnek bir IP adresi.

Şimdi linux'tan çıkıyorum. Windows'a geri dönüyorum. Linux kurulu RDP'ye bağlanmak için.

Başlat kısmına arama yeri içerisine Uzak Masaüstü Bağlantısı yazıyorum. Ve direk Enter tuşuna basıyorum karşıma gelen ekran şu şekilde.

İçerisine bağlantı IP adresimi yazıp Bağlan tuşuna basıyorum ve RDP Linux giriş panelim karşıma geliyor. Gerekli bilgileri girdikten sonra artık Linux'uma giriş yapabilirim.

elinize emeginize saglık

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.