Linux Nedir ?

MemoryTiger

Katılımcı Üye
8 Mar 2019
446
248
21
Kali Linux
dif2n9t.png

LİNUX NEDİR ?

4g7s8ql.png

Linux bilgisayarlar üzerinde çalışmakta olan UNİX’e dayanan bir işletim sistemidir. kısacası UNİX’in bilgisayarlar için bir sürümüdür.
diğer işletim sistemlerinden farklı olmasının bir nedeni'de açık kaynak kodlu olmasıdır.

Linux'un açık kaynak kodlu olması diğer yazılımcılar tarafından beğenilmekte ve kullanılmaktadır.

Linus Torvalds tarafından Finlandiya’da geliştirilmiştir.

5aE7rL.png

Linux Özellikleri Nelerdir?

opxwdxf.png

Sistem Hatalarına Karşı Dayanıklı Bir İşletim Sistemidir.
Programları Çok Rahatça Kullanabilirsiniz
Dark Web'e Erişim Sağlar
Hack Toollarını Rahatça Uygulayıp Kullanabileceğiniz Yerdir.
Diğer İşletim Sistemleri İle Kullanılabilir.
Programcılar İçin Mükemmel Bir Veritabanıdır. ( C++ JAVA vb. )

5aE7rL.png

Ülkemizde Linux Kullanan Kurumlar ?

İSTANBUL BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYESİ
BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI
BASIN İLAN KURUMU

5aE7rL.png

Linux Kullanım Alanları Nelerdir ?

İnternet Sunucusu

2t3pcma.png

Linux kurulduktan sonra TCP/İP desteğiyle beraber gelmektedir
kolay ayarlanılabilir olması , düşük maliyetli olması , servislere ayak uydurabilmesi
internet servislerinin verilmesi amacıyla kullanılmaktadır.

Ev ve İş Kullanımı

Linux işletim sistemi kullanan masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar, bilgisayar pazarlarında yaklaşık olarak %2 pazar payına sahiptir.
Linux sistemlerine Ubuntu, Debian örnek verilebilir

Otomativ Sektörü

eudrvmr.png

Ford, , Nissan,, Jaguar ve Toyota, gibi büyük ölçekli otomobil üreticileri araçlarının dijital sistemlerinde uzun zamandır Linux kullanmaktadır.

5aE7rL.png

Linux Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir ?

Avantaj

dediğim gibi linuxun sevilmesinin en büyük sebebi açık kaynak kodlu olmasıdır.
çok hızlı update gelebilmekte ve sorun çıkarmamaktadır.
sistemde oluşan bir hatayı linux yolu ile hızlıca sorunu giderebilir.

Dezavantaj

Linux Kullanılması zor bir işletim sistemidir. windows'a benzemez
kod yazmanız gerekmektedir.
yani yeni başlayan için çok zordur eğitim alması gerekir.

Çözüm

Forumlarda yada çeşitli eğitim merkezlerinde kali linux adlı işletim sistemi ile akalı çeşitli yardımlar alabilirsiniz
1milyonistihdam turkhackteam daha nice forumlardan veya videolardan öğrenip kullanabilirsiniz.

İYİ FORUMLAR DİLERİM

logo.png

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.