Linux Nedir

mitat1

Uzman üye
1 Eki 2022
1,076
4
754
SerasZen
Linux, en çok bilinen ve en çok kullanılan açık kaynak kodlu işletim sistemidir. Diğer işletim sistemlerinden farklı olarak Linux açık kaynak kodlu bir yapıya sahiptir. Bu da işletim sistemini kullanan kişinin bilgisayarın arka planında dönen neredeyse her şeyden haberi olabileceği, işletim sistemini kendince düzenleyebileceği ve geliştirebileceği anlamına geliyor.

1exoy6o.jpeg

Linux’un diğer işletim sistemlerinden farkı ne?

Linux’u diğer işletim sistemlerinden ayıran en büyük özelliklerden biri, ilk paragraflarda bahsettiğimiz gibi Linux’un açık kaynak kodlu olmasıdır. Linux yapılırken yazılmış kodların hepsi ücretsiz bir şekilde topluma açık halde bulunuyor. Bu da bu kodların yazılımcılar tarafından görülmesine, değiştirilmesine ve geliştirilmesine kapı açıyor.

Linux avantajları nelerdir?

1- Açık kaynak kodlu olması: Linux’un açık kaynak kodlu olmasının avantajı tabi ki de ücretsiz olması.

2- Güvenlik: Linux, Windows gibi yaygın kullanılan işletim sistemlerine göre daha az kötü niyetli yazılım tehdidi altında. Yani, daha güvenli. Linux’u antivirüs programı olmadan gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Tabi bu karar yine de size kalmış.

3- Güncellemeler: Linux’ta güncellemeler diğer işletim sistemlerine göre daha hızlı ve sık şekilde gelmekte.

4- Kişiselleştirme: Linux bu yönden diğer işletim sistemlerine göre çok daha avantajlı. Neredeyse istediğiniz her şeyi kişiselleştirebilirsiniz.

5- Dağıtım seçenekleri: Daha önce de söylediğimiz gibi, piyasada birçok Linux dağıtımı mevcut. Bu da kullanıcı için daha çok seçenek ve beklentilerine daha iyi uyum demek.

Linux’un Dezavantajları nelerdir?

Oldukça basit ayarlamalar için bile terminale girmeyi ve kod yazmayı gerekmekte Linux. Eğer programlama hakkında herhangi bir fikriniz varsa Linux kurulu bilgisayarınızın ekran çözünürlüğünü değiştirmek bile sizin için bir işkenceye dönüşebilir.
Eğer ne yaptığınızı bilmiyorsanız kritik bir şeyleri bozma ihtimaliniz Linux’ta daha fazla. Terminalle beraber gelen bilgisayar üzerindeki sınırsız hakimiyet, bilgisayarı sizden koruyamıyor maalesef.
Linux bilgisayarlarda karşılaşılan bir diğer büyük sorun ise Driver problemi; Linux’a uyumlu Driver bulmak tüm donanımlar için mümkün değil. Linux’a geçmeden önce gerekli sürücüleri bulabileceğinizden emin olmalısınız.
Oyunların çoğu Linux için geliştirilmemekte, eğer sıkı bir oyun fanıysanız bu biraz canınızı sıkabilir.

(Alıntıdır)

Son düzenleme:

lolsec

Katılımcı Üye
21 Kas 2022
496
4
363
Oldukça basit ayarlamalar için bile terminale girmeyi ve kod yazmayı gerekmekte Linux. Eğer programlama hakkında herhangi bir fikriniz varsa Linux kurulu bilgisayarınızın ekran çözünürlüğünü değiştirmek bile sizin için bir işkenceye dönüşebilir.
Okkalı yalandır LİNUX dağıtımlarında grafik arayüzü var ve istediğinizi yaparsınız.
Eğer ne yaptığınızı bilmiyorsanız kritik bir şeyleri bozma ihtimaliniz Linux’ta daha fazla. Terminalle beraber gelen bilgisayar üzerindeki sınırsız hakimiyet, bilgisayarı sizden koruyamıyor maalesef.
Terminal sınırsız değildir özel izin ve şifre gerekli, eğer tüm yetkileri alıp sorumluluk kabul ediyorsa kullanıcının bileceği iştir.

Linux, en çok bilinen ve en çok kullanılan açık kaynak kodlu işletim sistemidir
işletim sistemi değil işletim sistemi çekirdiğidir linux.
linux dağıtımları demek daha doğru.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.