linux temel komutlar#2

"KARAHANLI"

Kıdemli Üye
17 Mar 2022
2,614
3,346
Россия
''Herkese Merhaba, bu konumuzda linux komutlarınız #2 ele alarak yola devam edicegiz evett hazırsak hemen başlıyalım''

temel linux kodları #taşıma işlemleri;
Egitmen;Karahanlı

evett ilk komutunuz her zaman'ki gibi ''ls'' komutudur bu komutla dizilerde klöserde dosyaları görüntülemeye yarayan
bir komuttur hemen bakalım

''ls''
görmüş oldugunuz gibi bize hangi klöser'de neler var neler yok diye gösterdi zaten bir önceki konuyu okumadan buraya geldiyseniz konudan inanın hic hicbişi anlamıycaksınız hatırlardıyım istedim kalp...

pJbAq.png

2 komutumuz pwd yani neydi bizin komutumuz (print,workin, direktöri) yani bizim hangi klöserde oldugumuz gösteriliyor bu komut sayesindeee ben meselaa root/desktop klosrün icindeymişim siz örnegin cd Desktop olur cd dowloads olur cd documtys kısmında bile olabilirsiniz no problem birde şu yazım yanlışlarını düzeltsem cok güzel olcak neyse.

pJrBH.png

''bizim aslında anlatmaya calıştıgım olay şu biz aslında mantıgını ögrenmeye calışıyoruz degilmi''

''şimdi ise hadi gelin bir dosya oluşturularım ve taşıma işlemleri nasıl yapılıyor hep birlikte görelim tabi bunun icin dosya yönetici vs tarzı yerlerden degilde bizim amacımız terminali kullanmak onun üstün'de pekiştirmeler yapmak önemli yani ben gelip farklı bir klöser icinde gelirim sag kilik yaparım o dosyayı farklı bir yere atarım hopp olay bitti ama bundan önce bizim amacımız daha cok terminalden yapmayı ögrenmek 2 dk da dosyaya girer sag kilik yaparım olay bitti benim ama terminalden yaparsak hem yeni komutlar ögreniciz hemde komutları ögrenip sizi linux bilginizi temelini atmış olucugız biliyorum bir cok kişi okumuycak ama sorun degil :) hazırsanız başlayalım bu kısmı bir not olarak diye düşünebilirsiniz kalp''

terminalimizi acalım ve şu komutla ilerleyelim ''mv'' komutu yani kesmek komutu ayrıca bir tanecik daha komutumuz var ''cp''
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
''mv'' komutu.

mesela ilk komutumuz olarak cp komutu yani copyala komutunu deniyelim bakalım olucakmıı terminalemizi acalım sizde acınızı.

pJyOc.png

ben dowloads klosorun icerindeymişim siz nerdesiniz bilmiyiorum ama hepsinde aynı komutlar calışabilir yeterki terminali kullanmayı ögrenelim hadi bakalım
şimdi terminale cp note.txt yada belirtiginiz dosyayı yazıyoruz evettt şimdi ise bir dosya belirleyip o dasyanın yolunu tekrar yazıp ardından o dizini kopyalayalım bakalım olucakmı sizde uygulamalı olarak yapın ki komutlar aklınız'da kalsın ama zanala oturacaktır biz şimdi temelleri ögreniyoruz

evettt görmüş oldugunuz üzere note.txt klösürü test2 dosyamızın icine kopyalandııı
ve daha sonraa kopyaladıgınız klosorün icine giriyoruz mesela cd test2 gibi ya'da cd dowloads gibi tarzında olayımız bu
pJ0qR.png

tabiii ama bunun icin ilk önce kopyalayacagınız dosyanın ismini yada klösürün ismini yazıyorsunuz ardından nereye kopyalamak istediginiz yeri seciyorsunuzz şimdi ise bir komuttumuz daha var meselaaa biz bu klosürn yerini begenmedik ve silmek istiyoruz o klosoru tamamem oradan peki bunu nasıl yapabiliriz gelin gösteriyim terminalli acıp ''rm'' komutu yani bu komut ile her hangi bir dosyayı silmek elbetteki mümkündür hadi gelin nasıl yapılır birlikte inceleyelim.....

pJsGy.png

şimdi kendimden örnek vererek yola devam edicigiz efendimis

ben daha önceki konuda bir dosya oluşturmuştum merhaba diye ve ben bunu begenmendim ve silmek istiyirum bunun icim rm komutunu kullanıcım ilk önce hangi kloser'de oldugumu görmek icin ''ls''
komutunu calışıtırıyorum. ve dowloads klosurun icindeymişim bu benim pc de böyle tabi siz hangi dizini oluştururken secerken nereye kaydettidiniz bilmiyorum ama ben dowloads klosorun icine kaydettim o yüzden siz hangi kloser de ise kaydettiginiz dosya metin cd Desktop,cd dowloads,cd music, cd documnts. tarzı yerlerde ise

cd dowload demeniz yeterlidir.Cok konuştum biliyorum ama hadi komutumuza gecelim.

evett görmüş oldugunuz gibi dosya silindi eger sizde'de silindiyse cok güzell sıradaki komutla devam ediciz......

Şunu anladım ki ''rm'' komutu ile bir kloser silemiyorum olamaza cok üzücü bir durum degil'mi ama aslında hic de öyle degil şimdi sıra bunu göstermeye geldi her zaman oldugu gibi ben birtane

(mkdir komutuyla yeni bir tane kloser acıcagım ve bakalım ''rm'' komutuyla onu silebilcekmiyiz silemezsek problem degil herşeyin bi cözümü vardır eger daha önce temel düzey linux komut dersini okumadıysanız geri dönüp okuyunuz yoksa bu konuya saf saf bakarsınız ve hic bişi anlamazsınız yeni başlıycak olanlar;https://www.turkhackteam.org/konular/linux-temel-duzey-komutlari-1.2034199/ bu konuya göz atabilirler.

ben şimdi bir tane kloser oluşturdum mkdir komutuyla bakalım rm komutuyla bu dosyayı silebilcekmiyiz?
pJtIb.png

evett görmüş oldugunuz üzere bize dediki sen dur orda bakıyım ben bu dosyayı silmiyorum kardeşim dedi bizde eyw deriz oke sorun degil

şimdi ise rm --help komutunu rm komutunun yardımcı komutları diyelim daha iyi anlaşılsın bu komut ile rm komutunun yardımcı komutlarına bakabilirsiniz deneyelim

evettt görmüş oldumuz gibi yardım komutlarını bize gösterdi peki burdan ne yapıcagız hadi gelin bakalım.
pJQB6.png

''rm -r karahanlıtest1 dedigim anda benim klosorümü silecektir bu kadar basit..... deneyelim.
pJAik.png

görmüş oldugunuz üzere benim karahanlı adlı dosyayı sildiii buraya kadar geldiyseniz ne mutlu hadi devam edelim.

şimdi bir tane daha örnek olması adına mkdir komutuyla bir tane daha boş test klosoru oluşturuyorum ama bu sefer farklı komutla deneyelim bakalım. evett dosya silindii cok güzelll. son bi işlem kaldı taşıma komutu onuda gösterelim ve konuyu kapatalım peki nasıl taşıyacagız hangi komutla hocam diycek olucaksanız ''mv'' komutuyla arkadaşkar bakalım....

ben dosyaymı tor/browser dosyasının icine taşıdımm evettt süperrr bugünkü konumuz bu kadardı beni dinlediginiz icin teşekkürler yeni konular'da görüşmek üzere.. esen kalınn

rm -rf komutu ise bir dosyası zorla sil anlamına gelir hani daha önce biz direk silmiştik ya rm -r komutuyla direk sil anlamına geliyordu ama bu komut ise rm -rf komutu ise zorla dosyayı sil zorla metin belgesini sil icinde kayıtlı olan belgeyle demek anlamına geliyorr süperr

pJLXi.png

not; konu biraz karışık oldu ama kusura bakmayınız bakalım konuda yazan gizli komutları bulabilcekmisin teşekkür ederim cok üşendim düzeltmeyee :(
elimden geldigi kadarıyla size yol göstermeye calıştım umarım hoşunuza gider #3 ders'te görüşmek üzere
AbraCadabra :)

1 Şub 2023
135
80
çok basit anlatıyorsun mehmet linux da misal ls nin bir sürü parametresi var bunlarıda ekleyebilirsin.
ayrıca komutlar hakkında bilgi almak isterseniz man komutunu kullanabilirsin.

man-command-thumbnail.png

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.