Linux'a Geçmek İçin 7 Neden

AimCraviTe

Üye
13 Ara 2015
231
46
o4o7xjw.jfif

Merhaba THT üyeleri.

Bugünkü konuda Linux işletim sistemine geçmek için 7 nedenlerden bahsedeğim.

1. Maliyetler

Linux'un en önemli avantajlarından biri ücretsiz ve açık kaynaklı olmasıdır. Bu, kullanıcıların herhangi bir ücret ödemeden işletim sistemini indirebileceği, yükleyebileceği ve kullanabileceği anlamına gelir. Buna karşılık, hem Windows hem de macOS, bunları kullanmak için satın alınması gereken tescilli işletim sistemleridir.

Windows veya macOS satın alma maliyeti, sürüme ve satıcıya göre değişebilir. Windows genellikle bağımsız bir ürün olarak veya yeni bir bilgisayarın parçası olarak satılır ve fiyatı yaklaşık 100 ABD Doları ile birkaç yüz ABD Doları arasında değişebilir. Öte yandan macOS, yalnızca yeni bir Mac'in parçası olarak satın alınabilir (ve yalnızca bir mac üzerinde çalışacak!) ve yaklaşık 1.000 ABD dolarından başlayıp oradan artabilir.

İşletim sistemini satın almanın peşin maliyetine ek olarak, Windows veya macOS kullanımıyla ilgili devam eden maliyetler de olabilir. Örneğin, kullanıcıların ek yazılım satın alması veya güncellemeler ve yükseltmeler için ödeme yapması gerekebilir. Öte yandan Linux'ta bu maliyetler genellikle minimum düzeydedir veya hiç yoktur.

Genel olarak, özellikle uzun vadede, Linux kullanmanın maliyeti genellikle Windows veya macOS kullanmanın maliyetinden daha düşüktür. Ancak, ihtiyaç duyduğunuz belirli özellikler ve yetenekler ile işletim sistemi için mevcut olan destek ve kaynakların düzeyi gibi diğer faktörleri de dikkate almak önemlidir.

2. Özelleştirilebilirlik

Linux, son derece özelleştirilebilir olmasıyla bilinir; bu, kullanıcıların işletim sistemini kendi özel ihtiyaçlarına ve tercihlerine göre uyarlayabilecekleri anlamına gelir. Bu, arayüzün görünümünü ve verdiği hissi değiştirmeyi, farklı yazılım paketlerini kurmayı ve yapılandırmayı ve sistem ayarlarını değiştirmeyi içerebilir.

Buna karşılık, hem Windows hem de macOS, daha az esneklik ve özelleştirme sunan tescilli işletim sistemleridir. Kullanıcılar bu işletim sistemlerinin görünümünde ve davranışında bazı temel değişiklikler yapabilirken, genellikle nelerin değiştirilebileceği ve ne ölçüde değişiklik yapılabileceği konusunda daha sınırlıdır.

Linux'un Windows veya macOS'tan daha özelleştirilebilir olmasının ana nedenlerinden biri, açık kaynak olmasıdır. Bu, işletim sisteminin kaynak kodunun herkesin görüntüleyebileceği, değiştirebileceği ve dağıtabileceği anlamına gelir. Bu, geliştiricilerin ve kullanıcıların işletim sistemini tescilli işletim sistemlerinde mümkün olmayan şekillerde özgürce özelleştirmesine ve genişletmesine olanak tanır.

Genel olarak, Linux ile mümkün olan özelleştirme seviyesi, birçok kullanıcının onu diğer işletim sistemleri yerine seçmesinin ana nedenlerinden biridir. İster işletim sisteminizin her yönüne ince ayar yapmak isteyen uzman bir kullanıcı olun, isterseniz sadece birkaç temel değişiklik yapmak isteyen sıradan bir kullanıcı olun, Linux özelleştirme için çok çeşitli seçenekler sunar.

Linux için kullanılabilen, her biri istediğiniz şekilde özelleştirilebilen birkaç masaüstü yöneticiniz var. en popüler olanlar:
  • GNOME, Ubuntu ve Fedora gibi Linux dağıtımlarında yaygın olarak kullanılan popüler bir masaüstü ortamıdır. Modern ve sezgisel arayüzünün yanı sıra çok çeşitli özellikleri ve özelleştirme seçenekleriyle tanınır.​
  • KDE, gelişmiş özellikleri ve özelleştirme seçenekleriyle bilinen bir başka popüler masaüstü ortamıdır. OpenSUSE ve Fedora dahil olmak üzere çeşitli Linux dağıtımlarında kullanılır.​
  • Xfce, hızlı ve verimli olacak şekilde tasarlanmış hafif bir masaüstü ortamıdır. Daha geleneksel bir masaüstü arabirimi isteyen ve GNOME veya KDE tarafından sunulan gelişmiş özelliklere ve özelleştirme seçeneklerine ihtiyaç duymayan kullanıcılar arasında popülerdir.​
  • LXDE, (Hafif X11 Masaüstü Ortamı), Xfce'ye benzer şekilde hızlı ve verimli olacak şekilde tasarlanmış hafif bir masaüstü ortamıdır. Genellikle daha eski veya daha az güçlü donanımlarda kullanılır.​
  • MATE, GNOME 2 kod tabanına dayalı bir masaüstü ortamıdır. Geleneksel bir masaüstü arabirimi sağlamak üzere tasarlanmıştır ve daha tanıdık ve basit bir arabirimi tercih eden kullanıcılar arasında popülerdir.​
  • Cinnamon, Linux Mint projesi tarafından geliştirilmiş bir masaüstü ortamıdır. Modern ve sezgisel arayüzü ile tanınır ve daha kullanıcı dostu bir masaüstü ortamı isteyen kullanıcılar için popüler bir seçimdir.​

3. Güvenlik

Linux genellikle birkaç nedenden dolayı Windows ve macOS gibi diğer işletim sistemlerinden daha güvenli kabul edilir:
  • Daha az güvenlik açığı: Linux, güvenlik açıklarına diğer işletim sistemlerinden, özellikle Windows'tan daha az eğilimlidir. Bunun nedeni kısmen Linux topluluğunun son derece aktif olması ve güvenlik açıklarını zamanında belirleyip düzeltmek için çalışmasıdır. Buna karşılık, Windows daha geniş bir saldırı yüzeyine sahiptir ve güvenlik açıklarına sahip olma olasılığı daha yüksektir.​
  • Kullanıcı ayrıcalıkları: Linux'ta, kullanıcılar varsayılan olarak işletim sistemine tam erişime sahip değildir. Bunun yerine, belirli görevleri gerçekleştirmelerine izin veren belirli ayrıcalıklar verilir. Bu, kullanıcıların yanlışlıkla veya kasıtlı olarak sisteme zarar vermesini önlemeye yardımcı olur. Buna karşılık, Windows ve macOS kullanıcıları genellikle işletim sistemine tam erişime sahiptir ve bu da güvenlik ihlali riskini artırabilir.​
  • Açık kaynak: Linux açık kaynak olduğu için, kaynak kodu herkes tarafından görüntülenebilir ve incelenebilir. Bu, topluluğun güvenlik açıklarını daha hızlı belirlemesine ve düzeltmesine olanak tanır. Buna karşılık, Windows ve macOS gibi tescilli işletim sistemleri için kaynak kodu mevcut değildir, bu da güvenlik açıklarının tespit edilmesini ve düzeltilmesini zorlaştırabilir.​
  • Güvenlik özellikleri: Linux, işletim sistemini ve kullanıcılarını korumaya yardımcı olan bir dizi güvenlik özelliği içerir. Örneğin, Linux yerleşik bir güvenlik duvarına, şifreleme desteğine ve SSH gibi güvenli protokol desteğine sahiptir.
4. Performans

Linux genellikle hafif ve verimli olmasıyla bilinir, bu da daha eski veya daha az güçlü donanımlarda sorunsuz çalışabileceği anlamına gelir. Bu, özellikle mevcut donanımlarından en iyi şekilde yararlanmak isteyen veya hızlı ve yanıt veren bir işletim sistemini tercih eden kullanıcılar için çekici olabilir.

Linux'un Windows ve macOS gibi diğer işletim sistemlerine kıyasla performans açısından avantajlı olmasının birkaç nedeni vardır:
  • Kaynak kullanımı: Linux genellikle kaynak kullanımı açısından diğer işletim sistemlerinden daha verimlidir. Bu, daha az RAM ve daha yavaş bir işlemci ile donanım üzerinde sorunsuz çalışabileceği anlamına gelir.​
  • Performans avantajı olarak özelleştirilebilirlik: Linux son derece özelleştirilebilir olduğundan, kullanıcılar işletim sistemini kendi özel ihtiyaçlarına ve tercihlerine göre uyarlayabilirler. Bu, performansı optimize etmeye ve işletim sisteminin olabildiğince verimli çalışmasını sağlamaya yardımcı olabilir.
  • Ek Yük: Linux'un diğer işletim sistemlerinden daha az ek yükü vardır, bu da çalıştırmak için daha az kaynak gerektirdiği anlamına gelir. Bu, performansı artırmaya ve işletim sistemini daha duyarlı hale getirmeye yardımcı olabilir.​
  • Hafif masaüstü ortamları: Linux, hızlı ve verimli olacak şekilde tasarlanmış bir dizi hafif masaüstü ortamı içerir. Xfce ve LXDE gibi bu masaüstü ortamları, hızlı ve duyarlı bir işletim sistemi isteyen kullanıcılar arasında popülerdir.​

5. Topluluk desteği

Linux topluluğu geniş ve aktiftir ve yardıma veya desteğe ihtiyacı olan kullanıcılar için çevrimiçi olarak birçok kaynak mevcuttur. Bu, özellikle Linux'ta yeni olan veya daha gelişmiş görevlerde yardıma ihtiyaç duyan kullanıcılar için çekici olabilir.

Linux topluluk desteğinin Windows ve macOS gibi diğer işletim sistemleriyle karşılaştırmasının birkaç yolu:
  • Dokümantasyon ve kaynaklar: Linux, kullanıcılara sunulan kapsamlı dokümantasyon ve çevrimiçi kaynaklar içerir. Buna, kullanıcıların soru sorabilecekleri ve diğer kullanıcılardan ve geliştiricilerden yardım alabilecekleri kullanım kılavuzları, öğreticiler ve forumlar dahildir.
  • Topluluk güdümlü geliştirme: Linux topluluğu, işletim sistemine ve onun geliştirilmesine katkıda bulunan kullanıcılardan ve geliştiricilerden oluşur. Bu, kullanıcıların işletim sistemi yönünde söz sahibi olduğu ve geliştirilmesine katkıda bulunabileceği anlamına gelir.
  • Çevrimiçi forumlar ve topluluklar: Linux, kullanıcıların soru sorabilecekleri, ipuçlarını ve püf noktalarını paylaşabilecekleri ve belirli sorunlarla ilgili yardım alabilecekleri birçok forum ve toplulukla geniş ve aktif bir çevrimiçi topluluğa sahiptir.
  • Profesyonel destek: Linux genellikle topluluk tarafından desteklenirken, ihtiyaç duyan kullanıcılar için profesyonel destek de mevcuttur. Bu, Linux'ta uzmanlaşmış şirketlerden alınan ücretli desteğin yanı sıra belirli dağıtımların geliştiricilerinden alınan desteği içerebilir.
6. Uyumluluk

Linux genellikle daha eski ve daha az güçlü donanımlar da dahil olmak üzere çok çeşitli donanımlarla uyumludur. Bu, özellikle mevcut donanımlarını kullanmak isteyen veya Linux'u bütçeyle kullanmak isteyen kullanıcılar için çekici olabilir.

Linux ayrıca hem açık kaynaklı hem de tescilli yazılımlar dahil olmak üzere birçok yazılımla uyumludur. Web tarayıcıları, ofis üretkenlik yazılımları ve medya oynatıcılar gibi birçok popüler uygulama Linux için mevcuttur. Ek olarak, birçok geliştirici yazılımlarını hem ikili hem de kaynak kodu biçiminde yayınlar, bu da kullanıcıların gerekirse yazılımı kendilerinin derlemesine olanak tanır.

7. Kullanımı kolay

Linux'u Windows ve macOS gibi diğer işletim sistemlerinden daha kolay kullanmanın birkaç yolu:
  • Sezgisel arayüz: Ubuntu ve Linux Mint gibi birçok modern Linux dağıtımı, diğer işletim sistemlerine benzer, kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir. Bu, diğer işletim sistemlerine aşina olan kullanıcıların Linux'a başlamasını kolaylaştırabilir.
  • Kolay kurulum: Linux kurulumu, genellikle bir kurulum görüntüsünün indirilmesini ve birkaç istemin takip edilmesini içeren basit bir işlemdir. Çoğu dağıtım, kullanıcılara süreç boyunca rehberlik eden ve işletim sistemini kurmalarına yardımcı olan bir yükleyici içerir.
  • Geniş yazılım yelpazesi: Linux, ücretsiz olarak sunulan ve bir paket yöneticisi kullanılarak kolayca kurulabilen çok çeşitli yazılımlar içerir. Bu, web'de gezinme, ofis üretkenliği ve medya oynatma gibi çeşitli görevler için uygulamaları içerir.
  • Kullanıcı dostu dağıtımlar: Linux Mint ve temel işletim sistemi ve PopOS, Manjaro gibi bazı Linux dağıtımları, kullanıcı dostu ve kullanımı kolay olacak şekilde özel olarak tasarlanmıştır. Bu dağıtımlar genellikle önceden yüklenmiş bir yazılım seçimi ve kullanıcı dostu bir arayüz içerir, bu da onları sıradan kullanıcılar için iyi bir seçim haline getirebilir.
İyi forumlar!

'ReDLiNe

Blue Team Lideri
23 Haz 2015
7,761
16
3,686
23
Ankara
Güvenlik konusuna gelirsek son zamanlarda linux tabanlı virüsler açığa çıktı gereğinden fazla her şekilde dikkat edilmesi gerekir.

Elinize sağlık

AimCraviTe

Üye
13 Ara 2015
231
46
Windows
-çokça güncelleme gelir
-lol açar
-ram yer

Linux
-güvenliği sağlamdır
-lol açmaz
-sade ve hoştur

Kazanan Linux
Snap Paketini Kullanarak League of Legends'ı kurabilirsiniz.

Uygulama menüsüne bakın ve oyun simgesini bulacaksınız. Aç'ı tıkladığınızda size kurulum menüsünü ve indirme ilerlemesini gösterecektir. Kurulum işlemi bittikten sonra oyunu oynayabileceksiniz.

Son düzenleme:

GZA

Üye
30 Nis 2020
118
1
35
ubuntu kullaniyorum ama bi ara blackarch linux kullaniyordum oda iyiydi (hatta kali linuxden daha iyiydi)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.