Linux'a LoL Gibi Popüler Oyunları Yükleme (Fortnite,WoW,WoT)

ksc10

Katılımcı Üye
29 Ocak 2016
414
2
Burdan
NGdud2.png

Öncelikle yazıma hoşgeldiniz...
Geçtiğimiz günlerde Linux için Winepak adında bir platform çıktı. Winepak, Flatpak alt yapısını kullanan bir depodur.
Flatpak'a kısaca değinmek gerekirse, Flatpak Linux ortamına yüklenek programları bağımlılıkları ile(çalışması için gerekli dosyaları ile) paketleyip kullanıcıya ulaştıran bir yazılımdır. Yaani kullanıcı uygulamanın çalışması için sadece uygulamayı yükler, gerisini Flatpak halleder.

Winepak'tan bahsedeyim. Winepak Windows uygulamalarını paket haline getirir ve depolarında erişime şunar. En güzel yanı ise, bir Windows uygulamasını Linux üzerinde çalıştırmak için yüklememiz gereken programları (.NET Framework, Java, Directx gibi...) kendisi yükler ve ayarlarını yapar. Yani Winepak deposundan bir Windows uygulaması indirdiğimiz zaman, kullanıma hazır bir hale gelir.

Kısa bilgileri verdiğime göre konuya geçelim.
Arkadaşlar, internette LoL, Fortnite vb. popüler oyunların Linux'a nasıl yükleyip çalıştırabileceğimize dair videolar çok fazla. Ama oyunları veya uygulamaları yükledikten sonra sorunlarımız bitmiyor. Açılmıyor, hata veriyor ya da yanlış çalışıyor. Winepak'ı geliştiren ekip bu konuya bir çözüm bulmuş ve popüler uygulama ve oyunları Linux için çalıştırılabilir hale getirip GitHub üzerinden yayınlamış. Bu yazımda örnek olarak size LoL'ün kurulumunu anlatacağım.
Yapmamız gereken adımlar zor değil. Dikkatlice uygulayarak sizde düzgün bir şekilde kurabilirsiniz.

Öncelikle kurmamız gereken paket Flatpak

Arch Linux
Kod:
sudo pacman -S flatpak flatpak-builder
Debian
Kod:
sudo apt-get install flatpak flatpak-builder

Daha sonra Flatpak deposunu ekliyoruz.
Kod:
flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://dl.flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo
Winepak deposunu da ekliyoruz.
Kod:
flatpak remote-add --if-not-exists winepak https://dl.winepak.org/repo/winepak.flatpakrepo

Bu işlemler ile Flatpak'a depoları eklemiş olduk.

Nasıl program veya oyun yükleriz?

Yapmamız gereken işlemler çok basit.
Aşağıdaki kod ile Winepak üzerinden uygulama yükleyebiliriz.

Kod:
flatpak install winepak UygulamanınDepodakiAdı
Başta da dediğim gibi LoL'ü örnek olarak göstereyim.
Kod:
flatpak install winepak com.leagueoflegends.Client

Yukarıdaki komutu yazdıktan sonra LoL Client'ini indirmeye başlayacak. Çıkan sorulara olumlu cevaplar verin(Evet,e,Yes,y gibi..)
Daha sonra oyunumuz yüklenince LoL'ün içinden de indirme yapıcak. Artık doya doya oynayabilirsiniz.

Winepak ile yükleyebileceğiniz uygulamaları aşağıdaki linkten görebilirsiniz.
https://github.com/winepak/applications

Birkaç ekran görüntüsü de atayım. Kafanızda soru işareti kalmasın.

mZzgJe.png

IdqqWP.png

Arkadaşlar eğer sıkıntı yaşarsanız yorum yazın. Yardımcı olmaya çalışırım.
Emeğim için bir teşekkürü çok görmeyin.
İYİ FORUMLAR!!!

Son düzenleme:

Fliqpy

Üye
2 Ocak 2016
204
0
Tam da aradığım şeydi oyun açısından olmasada windows uygulamalarını açabilirsem Kali linux üzerinden çok işime yarar Teşekkürler. Bir de bir sorum olacaktı.Linux'a teamspeak yüklediğimde bilgisayarda anlamsız kasmalar oluştu acaba oyunlarda bu şekilde kasmalara sebebiyet verir mi?

ZuL-RaA

Kadim Üye
9 Ara 2017
5,550
16
837
Semerkant
Tam da aradığım şeydi oyun açısından olmasada windows uygulamalarını açabilirsem Kali linux üzerinden çok işime yarar Teşekkürler. Bir de bir sorum olacaktı.Linux'a teamspeak yüklediğimde bilgisayarda anlamsız kasmalar oluştu acaba oyunlarda bu şekilde kasmalara sebebiyet verir mi?

wine kullan iş görür.
Sorun varsa özelden at.

ksc10

Katılımcı Üye
29 Ocak 2016
414
2
Burdan

Ellerinize Sağlık...
Ne demek :)

Yaralı konu.
Yalnız internet explorer inmiyo.
Onu denemedim. Nasıl yaptığını yazarsan yardımcı olabilirim belki.
Vay be
Deneyecegim
Sağolun hocam
Tavsiye ederim. işleri bayağı kolaylaştırıyor
Uygulamaya göre değişir. Bazı uygulamalar Windows'takinden daha performanslı çalışıyor. Bazılarını da kullanabilmen yetiyor. Bir de her linux os her bilgisayarda performanslı çalışmaz ve yahut Masaüstü ortamın ile alakalıdır. Donanımının özelliklerine göre bir dağıtım veya masaüstü seçersen performansında ona göre olur.
LOL windows'ta 150 fps verirken, Linux'ta 50 fps veriyor. Tabiki emulatör ile çalıştığı için linuxta düşük olması normaldir. Eğer LOL linux içinde çıkmış olsaydı, Windows'takinden daha iyi performans alacağımızı düşünüyorum.

ZuL-RaA

Kadim Üye
9 Ara 2017
5,550
16
837
Semerkant
Ne demek :)

Onu denemedim. Nasıl yaptığını yazarsan yardımcı olabilirim belki.

Tavsiye ederim. işleri bayağı kolaylaştırıyor

Uygulamaya göre değişir. Bazı uygulamalar Windows'takinden daha performanslı çalışıyor. Bazılarını da kullanabilmen yetiyor. Bir de her linux os her bilgisayarda performanslı çalışmaz ve yahut Masaüstü ortamın ile alakalıdır. Donanımının özelliklerine göre bir dağıtım veya masaüstü seçersen performansında ona göre olur.
LOL windows'ta 150 fps verirken, Linux'ta 50 fps veriyor. Tabiki emulatör ile çalıştığı için linuxta düşük olması normaldir. Eğer LOL linux içinde çıkmış olsaydı, Windows'takinden daha iyi performans alacağımızı düşünüyorum.

flatpak install winepak com.microsoft.InternetExplorer8 bu şekilde

ksc10

Katılımcı Üye
29 Ocak 2016
414
2
Burdan
Yaralı konu.
Yalnız internet explorer inmiyo.
Githubdaki ReadMe den yapmaya çalıştıysan o şekilde indirmiyor. ben anlattığım örnekteki gibi kurmayı denersen başarılı olacağını düşünüyorum

flatpak install winepak com.microsoft.InternetExplorer8 bu şekilde
Bi araştıyım. Döneceğim sana

@atmaca7887
Hatanın sebebi komutlar Internet Explorer 8'i Winepak deposu üzerinde bulamaması.
Daha önce bu sorunu bildirmişler ama düzeltmemişler. Alttaki link sorun bildirme linki:
https://github.com/winepak/applications/issues/2

Olmuyor bende. Sisteme göre değişir gerçeği. Clientin Windows'takinden daha iyi çalıştığını farkettim :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.