Linux'da Q Klavye Seçeneği Çıkmıyor Ne Yapmalıyım?

UmutSuzDum

Katılımcı Üye
1 Ara 2018
653
155
Yeni Zelanda
Yıllarca Linux Kullandım Fakat Enson Güncellemeden Sonra Linuxumda Türkçe Q klavye Seçeneği yok nasıl düzeltebilirim

8g203de.png

V3YS0Z

Deneyimli Moderatör
3 Şub 2015
2,498
661
Türkiye Cumhuriyeti
Merhaba UmutSuzDum

Başka bir distro kullanarak denemeni öneririm, veya Alt-Q Tercihiyle devam ederek kurulumdan sonra Türkçe Q'ya geçmeyi deneyebilirsin.

Eğer sorunu çözdüysen sorunu yaşayan diğer kişiler için cevaplayarak eklemeni öneririm.

İyi Forumlar...

V3YS0Z

Deneyimli Moderatör
3 Şub 2015
2,498
661
Türkiye Cumhuriyeti
Alt Q ile ne gibi farklarının olduğunu bilmiyorum lakin terminale
setxkbmap tr yazarak Türkçe klavye kullanabilirsin
Genel bilgilendirme olsun;

Alt-Q, Alternatif Q klavye anlamına gelir noktalı harfleri kullanmak için
" shift + harf " kombinasyonu kullanılır. Bu arada söylediğin çözüm için forumlarda işe yaramadaığı söyleniyor sanırım sadece Türkçe karakter sorunu için bir çözüm.

'Albatros

Uzman üye
7 Mar 2023
1,357
881
anka.html
Genel bilgilendirme olsun;

Alt-Q, Alternatif Q klavye anlamına gelir noktalı harfleri kullanmak için
" shift + harf " kombinasyonu kullanılır. Bu arada söylediğin çözüm için forumlarda işe yaramadaığı söyleniyor sanırım sadece Türkçe karakter sorunu için bir çözüm.
setxkbmap tr komutunu uzun zamandır kullanıyorum kalıcı bir komut değil sanırım lakin işe yarayan bir komut. Bilgilendirme için teşekkür ederim.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.