Linux'un Tarihi

Licht

Katılımcı Üye
7 Kas 2021
450
935
Layer7
Öncelikle Hepinize Merhaba Değerli Turk Hack Team takipçileri
du3azgg.png

bugünkü konumuz linux'un tarihçesi
linux tüm hackerler tarafından bilinen ve kullanılan bir işletim sistemidir hackin için en uygun olan bu işletim sistemi çok yararlıdır ve işinize yarayan birçok özelliği vardır

du3azgg.png

Bir ilgisayar işletim sisteminin en temel parçası olan temel yazılımlardan biridir. GNU Genel Kamu Lisansı sürüm 2 altında yayınlanan ve Linux Vakfı altında geliştirilen ücretsiz bir yazılım projesidir. Linux adı ilk geliştiricisi Linus Torvalds tarafından 1991 yılında verilmiştir. Günümüzde internet altyapısında kullanılan süper bilgisayarların akıllı cihazların ve cihazların işletim sistemlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.Bunlardan en popüler olanı Google tarafından geliştirilen Android işletim sistemidir.
du3azgg.png

Linux 1991 yılında Finlandiyalı bir üniversite öğrencisi olan Linus Torvalds tarafından daha eski işletim sistemlerinden birisi olan UNIXin mimarisine ve POSIX standartlarına uygun şekilde sıfırdan yazılmaya aşlanmıştır. Geliştirilmesinde Unix mimarisinden esinlenilmiş olmakla irlikte Linux içinde Unixten alınmış herhangi bir kod bulunmamaktadır. Geliştirilen bu yazılım kullanıcı araçları olmayan sadece bir çekirdek yazılımıdır.
Linuxtan çok daha önce 198
yılında yine UNIX mimarisiyle uyumlu yeni bir işletim sistemini özgür yazılım projesi olarak geliştirmek isteyen Richard Stallman MITdeki görevinden ayrılmıştı. GNU Tasarısı adını verdiği işletim sistemi geliştirme projesi 1991 yılına gelindiğinde kullanıcı araçları hazır ancak çekirdek yazılımı eksik bir durumdaydı.
1992 yılında Linus Torvalds geliştirdiği u çekirdek yazılımı daha çok geliştirici ve katkıcının desteğini alailmek için özgür yazılım olarak GNU Genel Kamu Lisansı ile yayınlamaya karar verdi. Böylece u iki proje (Linux kernel projesi ve GNU projesi) biririnin boşluğunu doldurdu ve tam bir işletim sistemi haline geldi. İşletim sistemi 199
yılında GNU haer ülteninde "Ücretsiz UNIX-Benzeri" olarak ilan edildi.
Linus Torvalds Just For Fun adlı kitaında Linuxun gelişim hikayesini anlattı.

du3azgg.png

Linux ve öbür popüler işletim sistemleri arasındaki ana fark Linux çekirdeği ile sistemi oluşturan öbür parçaların özgür ve açık kaynak kodlu yazılım olmasıdır. Linux özgür olan tek işletim sistemi olmamakla beraer en çok kullanılan örnektir. Bazı Özgür yazılım lisansları kopyalanan kodun aynı şartlar altında dağıtılmasını öngören Copyleft prensibine dayanır. En sık kullanılan özgür yazılım lisanslarından GNU Genel Kamu Lisansı (GPL) ir tür copylefttir ve Linux kerneli ile irçok GNU yazılımında bulunmaktadır.
Linux taanlı dağıtımlar geliştiricileri tarafından öür işletim sistemleri ve yerleşmiş ilgisayar standartlarıyla uyumluluk göze alınarak yapılır. Linux sistemleri POSIX Single UNIX Specification Linux Standart Base ISO ve ANSI standartlarına uygun yapılır.
Özgür yazılım projeleri işirliği ile geliştirilmelerine karşın sıklıkla irirlerinden ağımsız üretilirler.
Çoğu Linux dağıtımı ağ bağlantısı ile sistem ve aplikasyon yazılımlarını indirmeye olanak tanıyan uzaktan bağlantıları yöneten paket yöneticilerine sahiptir. Dağıtımlar bireyler topluluklar gönüllüler ve ticari kuruluşlar tarafından geliştirilir. Bir dağıtım indirilen Linux kernelinin varsayılan konfigürasyonu genel sistem güvenliği ve farklı yazılım paketlerinin tüm sisteme entegrasyonundan sorumludur. Dağıtımlar yazılım indirmek silmek ve sistemi güncellemek için genelde apt rpm pacman gibi paket yöneticilerini kullanır.

du3azgg.png

Hackerlar tarafından çok kullanılan bu işletim sistemi aynı zamanda ofis kullanıcıları tarafındanda çok beğenilir çünkü linux'un yapısı öyle iyidirki bir işlem yaparken asla ama asla çökmez hackerlerinde kullanmalarının amaçlarından biriside budur işlem yaparken çökme sorunu hepimizin sinirini bozar linuxlarda bu sorun ortadan kalkıyor ve kullanıcılar tarafından bu özellik çok beğeniliyor linux işletim sistemi oyunlar için pek elverişli olmasada ofis kullanıcıları ve hackerler için 1 numaralı işletim sistemidir ancak öğrenmesi Windows'a göre zor olduğu için ofis kullanıcıları tarafından pek kullanılmaz ama kullananlar çok memnundur
du3azgg.png

konumuz bu kadardı sizlere linuxun tarhini iyi bir şekilde aktarabildiğimi düşünüyorum hepinize iyi formlar

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.