Mac adresi nedir? nasıl değiştirilir?

sillyCRİMİn4l

Katılımcı Üye
21 Haz 2021
285
137
mac adresi nedir? nasıl değiştirilir?

mac adresi nedir?
mac adresi ile ip adresi çok karıştırılır mac adresinin açılımı Media Access Control ve mac adresi her cihazda farklıdır mac adresleri
12 karakterden oluşur ilk 6 karakter üretici firmanın kendisine aittir son 6 karakterde her bilgisayarda farklı olur
yani mac adreslerini cihazın kimliği olarak da tanımlayabiliriz

mac adresi nasıl değiştirilir? (linux)
öncelikle mac adresimizi değiştirmek için macchanger adındaki kali linuxla birlikte gelen toolumuzu kullanacağız
tool kullanımı çok basittir gelin size macchanger adlı toolun kullanımını basit bir şekilde anlatayım
ilk olarak terminali açıyoruz ve şöyle yazıyoruz
macchanger eth0 -r yazıyoruz ve bu bize random bir mac adresi verdi
ama benim mac adresim random olmasın sadece son 6 rakamı değişsin diyorsanız da şöyle yazıyorsunuz

macchanger eth0 -e yazıyoruz ve böylece ilk 6 harfi değiştirmemiş oluyoruz
ama ben ilk baştaki mac adresime dönmek istiyorum yani cihazın kalıcı kimliğini kullanmak istiyorum diyorsanız ise şunu yazıyorsunuz

macchanger eth0 -p yazıyorsunuz ve ilk baştaki mac adresinize dönmüş oluyorsunuz veya kendiniz bir mac adresi oluşturmak istiyorsanız da şöyle yazıyoruz macchanger eth0 -m (kendi oluşturduğunuz mac) ve böylece kendimiz cihazımızın mac adresini belirlemiş olduk peki ben mac adresimin değiştiğini nereden görebilirim derseniz de terminale ifconfig yazarak tüm cihaz bilgilerini görmüş oluyoruz mac adresinin yazdığı yer ise ether yazan bölüm ben bu kadarını anlattım ama macchanger bundan ibaret değildir macchangerın diğer parametrelerini de görüntülemek için macchanger eth0 -h yazıyoruz ve diğer parametreleri de görmüş oluyoruz

basit bir anlatım yaptım yeni başlayanların işine yarayabilecek bir konu yazılar bana aittir ve atladığım yada yanlış anlattığım bir yer olursa altta belirtmeyi unutmayın iyi forumlar...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.