macOS Nedir? | macOS'un Geçmişi

Laurange

Kıdemli Üye
22 Ağu 2017
3,149
1
BakümacOS, Apple'ın Macintosh bilgisayarları için işletim sistemidir . MacBook, MacBook Pro, iMac veya Mac Pro kullandığınızda, dosyalarınızı yönetmek, uygulamalarınızı çalıştırmak, internete bağlanmak ve daha fazlası için macOS kullanıyorsunuz.

macOS, 2001 yılında piyasaya sürülen Mac OS X'in (daha sonra basitçe OS X, oh-ess-ten olarak adlandırılır) devamıdır. Unix üzerine kurulmuştur; bu nedenle, Unix ve Linux ile pek çok “kaput altı” benzerliği , özellikle de çoklu kullanıcı desteği, önleyici çoklu görev, Terminal aracılığıyla sisteme erişim ve benzerlerini paylaşır .

OS X, Apple'ın iOS, watchOS ve tvOS gibi diğer işletim sistemlerine uyacak şekilde 2016 yılında macOS 10.12 Sierra olarak yeniden adlandırıldı.
macOS 10.15 CatalinaPlanlanan sürüm : Sonbahar 2019

Haziran 2019'da WWDC'de duyurulan macOS 10.15 Catalina (California sahili dışındaki ada için adlandırılmıştır) bilgisayar işletim sisteminin 16. büyük sürümü olacak. Sadece 64 bit uygulamaları destekleyen macOS'un ilk sürümü olacak ve 2019 yılının Eylül ayında tüm Mac kullanıcılarına ücretsiz bir güncelleme olarak yayınlanacak. Ayrıca Catalyst adlı yeni bir geliştirme sistemine de sahip olacak. geliştiriciler aynı uygulama ile hem macOS Catalina hem iPadOS hedeflemek için. Sesle kontrolü sesinizle Mac kontrol etmesine izin Apple'ın arayışı devam edecek.
iTunes üç yeni uygulamaya ayrılacak: Müzik, Podcast'ler ve Apple TV ve Mac'inize bağlı iOS cihazlarınızı Finder aracılığıyla yönetmeye başlayacaksınız. Mac'imi Bul ve Arkadaşlarımı Bul, Find My adlı yeni bir uygulamada birleştirilecek. Hatırlatıcılar artık ekleri işleyebilir ve Siri size ne zaman bildirimde bulunacağı konusunda biraz daha akıllı olacaktır. Ayrıca, widget uygulaması Dashboard macOS Catalina kaldırılacak.

Temel Yeni Özellikler :

Yalnızca 64 bit uygulamalar

Catalyst uygulamaları

Sepet iPad ikinci ekranı

iTunes dağılması

"Beni Bul" uygulaması
macOS 10.14 MojaveYayımlanma : 24 Eylül 2018

macOS 10.14 veya Mojave ilk olarak 2018 yılının Haziran ayında WWDC'de duyuruldu ve aynı yıl 24 Eylül'de yayınlandı. Kaliforniya'nın Mojave Çölü olarak adlandırılan macOS 10.14, iOS uygulamalarını Apple Haberler, Sesli Notlar ve Ana Sayfa'yı Mac masaüstüne getirdi. Ayrıca daha iyi bir karanlık mod içeriyordu ve 32 bit uygulamaları desteklemek için macOS'un son sürümüdür (ancak kullanıcılar bunları kullanmaya çalışırken bir bildirim alır).
Finder, dosya **** verileri için yeni bir görünüme ve dosyalarınıza görsel olarak göz atmak için yeni bir Galeri Görünümüne sahiptir. Ekran görüntüsü aldığınızda, görüntü ekranınızın köşesinde, iOS'a benzer şekilde kısa bir süre için görünür. macOS Mojave ayrıca ekran görüntüsü aracına video özelliği ekledi.
Mojave, Mac, iPhone, iPad veya hatta Apple Watch'unuzdan video veya ses kullanarak aynı anda 32 kişiyle sohbet etmenizi sağlayan Grup FaceTime'ı içerir . Apple'ın yerel web tarayıcısı Safari, izleme koruması ekledi ve sisteminiz hakkında web sitelerine daha az bilgi gönderiyor. Ayrıca, yeni çevrimiçi hesaplar için güçlü şifreler oluşturabilir ve bunları saklayıp formları kendileriyle otomatik olarak dolduracaktır.
Mac App Store, yeni bir arayüz ve içerik içeriği ile yeniden oluşturuldu ve iOS App Store ile aynı hizaya getirildi. Daha kolay uygulama keşfi için Oluştur, Çalış, Oynat ve Geliştir sekmelerinin yanında yeni bir Keşfet sekmesi var. Haberler, Hisse Senetleri, Sesli Notlar ve Ev (HomeKit otomasyonu için) uygulamaları da bu sürümle birlikte iOS'tan geldi.
Temel Yeni Özellikler :

Mac'e dört iOS uygulaması geldi

Geliştirilmiş karanlık mod

Galeri görünümü

Grup FaceTime

Mac App Store geliştirmeleri
macOS 10.13 High SierraKalifornia'daki High Sierra dağ bölgesi olarak adlandırılan macOS 10.13, macOS'un 14. sürümüydü. Tam bir revizyona odaklanmak yerine çeşitli performans ve teknik güncellemeler sunan önceki işletim sistemi Sierra (10.12) 'nin devamı niteliğindeydi. Apple, HFS Plus dosya sistemini, dosyaları çoğaltma, bulma ve yedekleme gibi yaygın dosya ile ilgili görevleri hızlandırmak için 64 bitlik inode numaraları ve flash bellek gibi çeşitli teknolojileri destekleyen yeni bir Apple Dosya Sistemi ile değiştirdi.
Düşük seviyeli grafik API ****l, sanal gerçeklik ve makine öğrenme özellikleri ve harici grafik kartları için destek ekleyen ****l 2 olarak ikinci sürümünü aldı.

Birkaç tane daha birinci taraf uygulaması da güncellenmiştir, Fotoğraflar güncellenmiş bir kenar çubuğuna, yeni düzenleme araçlarına ve fotoğrafları etiketli Kişilerle iOS 11 ile senkronize etme özelliğine sahiptir. depolama alanında% 35 iyileşme. Safari, üçüncü taraf izleyicileri engellemek için makine öğrenimi ekledi ve artık otomatik oynatma videolarını engelleyebilir.
Okuyucu modu da sonunda kalıcı olarak açık olabilir. Notes uygulaması tablolar için destek aldı ve kullanıcılar artık listelerinin en üstüne notlar ekleyebilirken Siri, yapay zekasına makine öğrenimi artışı ile birlikte daha doğal bir ses kazandı.
Temel Yeni Özellikler :

Apple Dosya Sistemi

****l 2 grafikleri

Yeni Fotoğraflar özellikleri

Posta'da daha iyi depolama alanı

Notlardaki Tablolar

Daha etkileyici, daha akıllı Siri
macOS 10.12 SierraYayımlanma : 20 Eylül 2016

Kaliforniya'daki Sierra Nevada bölgesi için adlandırılan macOS 10.12 Sierra, OS X El Capitan (aynı zamanda iyi bilinen bir Kaliforniya coğrafi özelliğinden sonra da adlandırılır) için macOS adlı ilk Macintosh işletim sistemiydi. İlk kez Haziran 2016'da açıklanan macOS Sierra, aynı yılın Eylül ayında El Capitan'a ücretsiz bir güncelleme olarak geldi.
Siri'nin ilk Masaüstü yinelemesi, optimize edilmiş depolamaya sahip iCloud Drive, Mac'iniz için otomatik kilidini açma, tüm desteklenen uygulamalar için sekmeli arayüzler, bize izin veren resim içinde resim modu da dahil olmak üzere bugün macOS'ta hala mevcut bir dizi özellik getirdi. başka işler yaparken video izleyin, Apple Dosya Sistemi'nin ilk desteği ve gece saatlerinde ekranınızdan mavi ışığı azaltan Night Shift.
Uygulamalar, yeni Anılar fotoğraf gruplarını destekleyen bir özellik olan geliştirilmiş yüz tanıma ve Fotoğraflar için yeni nesne ve sahne tanıma gibi yeni özelliklere de sahip. Safari, üçüncü taraf uygulamalara bağlanan uzantıları destekleyen yeni geliştirici araçlarına ve Apple Pay, Safari'de kullanıcıların iPhone veya Apple Watch'larıyla satın alma işlemlerini tamamlamasına olanak tanıyan web tabanlı düğmelere sahip.
Mesajlar, YouTube videolarını oynatma ve web bağlantılarını önizleme özelliğinin yanı sıra daha büyük emojiler ve geri alma özellikleri aldı. Ayrıca, Mac Mesajları uygulaması, kullanıcıların iOS 10 iMessage eklemelerini görmelerini ve ayrıca konuşma başına okundu bilgilerini açıp kapatmalarını sağladı. iTunes, yeni bir For You sekmesine ve MiniPlayer için bir şarkı sözü özelliğine sahipken Notes, kullanıcıların belirli Notları paylaşmasına ve ortak çalışma yapmasına olanak tanır.
Temel Yeni Özellikler :

Masaüstünde Siri

iCloud Drive

Resim içinde resim modu

Gece vardiyası

Web'de Apple Pay

iMessage entegrasyonları

 
Son düzenleme:

THT SON MESAJLAR

Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.