macOSlarda pil sağlığını yönetmek.

Nonantiy

Proje Ekibi
28 Haz 2020
1,326
463
Kayseri
İyi günler Türk Hack Team ailesi.
Bugün özelikle Apple kullanıcılarının yaşadığı sorunlardan birine değiniceğiz. Pil sağlığını yönetmek.
896340.jpg

Lityum iyon pil

KhJDZS.gif

Apple'ın satışını yapmış olduğu birçok dizüstü bilgisayarlarda lityum iyon pil kullanılmaktadır. Lityum iyon pillerin diğer normal pillere göre birçok özelliği bulunur. Hızlı şarj olma, daha uzun ömürlü olması ve daha uzun süre kullanılabilmesi gibi. Bir dizüstü bilgisayarının bütün gereksinimlerini karşılıyabillir. Tabi bütün piller belirli bileşenlerden oluşmaktadır. Bu bileşen zaman geçtikçe yaşlanır ve işlevini eskisi gibi yapmamaya başlar. Yani naparsanız yapın o pilin performansı bir süreden sonra düşücek.

Lityum iyon pilin maksimum kapasitesi

KhJDZS.gif

Yeni bir mac aldığınızda maksimum kapasitenin %100 olduğunu görbillirsiniz. Fakat bu pil'in kimyasalının yaşlanması ile bu durum değisiklik göstermektedir. Yani bir süreden sonra bu maksimum kapasitenin düştüğünü gözlemliyebillirsiniz.
unknown.png
Bu kullandığınız pil döngünüze göre değişiklik gösterir. Şimdi pil döngüsü nedir ona bakalım.

Pil döngüsü nedir?

KhJDZS.gif
Pil döngüsünü size bir örnek ile anlatmak isterim. Simdi Pazar günü mac'inizi satın aldınız. Akşam şarj etiniz ve şarjınız %100'e kadar doldu. Ardından Pazartesi %20 kullandınız akşam şarj etiniz, Salı günü %20 kullandınız akşam şarj etiniz, Çarşamba günü %20 kullandınız akşam şarj etiniz, Perşembe günü %20 kullandınız akşam şarj etiniz ve son olarak Cuma günüde %20lik bir şarj kullandınız. Şimdi her gün %20 kullandığınızdan dolayı 5 günde %100'lük döngüyü tamamladığınız. Ve 1 döngü oldu. Arada şarj etmeniz bu durumu etkilemiyor. Önemli olan o %20lik şarjı kullandınız mı? Kullanmadınız mı?

Pil'in ömrünü uzatmak için öneriler

KhJDZS.gif
Pilinizi şarj ederken özellikle yaz aylarında bilgisayarınızda kılıf bulunuyorsa çıkartmanız. Çünkü belirli bir süreden sonra bilgisayarınız ısınmaya başlıyacak bu durum pilinizin sağlık durumunu kötü etkiler.
Pilinizi sürekli şarjda kullanmayın. Uzun vadeli düşündüğümüzde pilimizin birçok defa performans kaybetmesine yol açıcak bir durumdur.
Önemli: Apple'ın getirdiği bir özellik Pil sağlığını açmayı unutmayın. Bu sizin kullanım alışkanlıklarınıza göre pilinizin ne kadar şarj edilmesi gerektiğini anlamaktadır.
unknown.png


Umarım beğenmişsinizdir. Bende bir mac kullanıcısı olarak kendi bildiklerimi size anlatmak istedim. İyi günler dilerim sağlıcakla kalın.

 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.